Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 12:46 Bu haber 3330 kez okundu
 
Tatar, “Vicdanımız sızlıyor”
Bu yıl Manavgat Kaymakamlığı himayesinde Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) tarafından 9.su düzenlenen ‘Manavgat Buluşmaları’ Kurban Bayramının 2. gününde Sorgun’da bulunan Bosphorus Otel’de gerçekleştirildi. Manavgat’ı geleceği taşıyacak projelerin ele alındığı toplantıda konuşan MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, Kum Mevkiinde Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan yatırım tahsislerinin Manavgat halkının vicdanını sızlattığını ifade ederek, “30 yıl sonra Manavgat nerede ve nasıl olacak. Kimse kusura bakmasın sahil kesimi belirli bir zümreye tahsis edilmiş, vatandaşların arka tarafta yaşadığı bir kasaba mı, yoksa sokakları denizle bütünleşmiş denizi ırmağı ile bir bütün hale gelmiş dünyanın tanınan bilinen bir şehri mi. Bunu düşünmemiz lazım” dedi.
GÜNDEM Haberi
Tatar, “Vicdanımız sızlıyor”

Manavgat Kaymakamlığının himayesinde MASİAD tarafından düzenlenen Manavgat Buluşmalarının 9.su Sorgun Mevkiinde bulunan Bosphorus Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik ve Mustafa Köse ile Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Hamza Yalçın’ın gerçekleştirdiği toplantının açılış konuşmasını yapan MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, MASİAD olarak Manavgat’ın iktisadi ve sosyal alanlarda gelişmesi adına önemli projeler ve girişimlere imza attıklarını söyledi. Manavgat mutabakatı anlayışı ile Manavgat’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının işbirliği ve koordinesinde güzel projelerin hayata geçeceğine inandıklarını ifade eden Tatar, başta Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit olmak üzere destek olan herkese teşekkür etti.

Türkiye’nin teknoloji çağını yakalaması, yaşayabilmesi ve gelecekte daha güçlü olabilmesi adına bugünün çocuklarına MASİAD olarak robotik ve dijital kodlama eğitiminin verilmesine önem verdiklerini ifade eden Tatar, “Bu konuda tespit ettik ki ilçemizde sadece özel okullarda bu alanlarda çalışma yapılmakta. Biz istiyoruz ki toplumun geneline yayılması açısından robotik ve dijital kodlama eğitimi İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ile beraber bu alanlarda çalışmalar yürüttük. Bu konuda bilgilendirme konferansları düzenledik. İlçe Halk eğitim Merkezi Müdürlüğünün elindeki kısıtlı imkanlara rağmen yapmış oldukları çalışmaları takdirle izliyoruz. Bu çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Bu sene yetişmedi ancak inşallah önümüzdeki sene Manavgat Belediyesinin Gençlik Merkezinin de robotik ve dijital kodlama eğitimine dahil olmasını istiyoruz. İlçe Milli eğitim Müdürlüğümüz ile de bu konuda çalışmalar yapacağız. Önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda okullar arası robotik ve dijital kodlama yarışması yapmayı düşünüyoruz. Ama bu yarışma sadece özel okulların katılacağı bir yarışma olmayacak. Köy okullarının da devlet okullarının da özel okullar işbirliği içerisinde katılacağı bir yarışma olacak. Bizim burada amacımız, çocuklarımızı gençleri dijital çağa alıştırmak istiyoruz. Manavgat’taki bu eksikliği tamamlamak istiyoruz. Tabi tüm bunların yanı sıra ilçemizde robotik ve dijital kodlama konusunda eğitimcilerimizin de yeterli bilgi sahibi olmadığını tespit etmiş bulunmaktayız. Hocalarımızın çok ciddi iyi niyet ve gayretleri olmasına rağmen kendilerini yeterince geliştirebilecekleri bir alan yok. İnşallah önümüzdeki dönem Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu ile beraber bu konuda eğitmen eğitimi programı oluşturacağız ve Manavgat’taki öğretmenlerimizin bilgi seviyelerini daha da yükseltmek istiyoruz. Her şeyi devletten bekleyemeyiz bu anlamda hem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz hem de Halk Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte neler yapabiliriz bunun üzerine çalışmak istiyoruz” diye konuştu.

Turizm ve tarımda marka kent Manavgat ilkesi doğrultusunda tarım sektörünün gelişmesi adına geçmişte yapılan etkin çalışmalara devam edeceklerinin altını çizen Tatar, Manavgat Ziraat Odası ile birlikte çalıştıklarını belirterek, “Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Organik Tarım ve Gıda Teknolojileri bölümümüz bu sene eylül açı içerisinde eğitim öğretime başlıyor. Bu konuda sevindirici bir bilgi vereyim açılan kontenjanın tamamı doldu.

Manavgat’ta tarım sektöründe istihdam edilecek ara eleman teminine katkı sağlaması yanı sıra bu bölümümüzde yer alacak genç, dinamik, çalışkan araştırma görevlileri de, akademik kadro da Manavgat içerisine yayılarak tarımın daha da ilerlemesi adına çiftçilerimizle birlikte çok yakından çalışmalar yapacağına ve Manavgat tarımını daha ileriye taşıyacağını düşünüyoruz.

Ilıca Mahallemizde açılan bölümümüzde uygulama seraları yapılacak. Bu araştırma serası sayesinde Manavgat’ta son dönemlerde gördüğümüz sera yatırımlarında sadece muz serası yapılması riskinden uzaklaşacağız. Daha önce muz yetiştiriciliği ile ilgili toplantılar konferanslar düzenlendiyse, aynı şekilde Meslek Yüksekokulu ile birlikte alternatif tropikal meyve seraları hakkında çalıştaylar düzenleyeceğiz araştırmalar yapacağız. Manavgat Ziraat Odası ile birlikte yaptığımız en önemli çalışmalardan bir tanesi de kapalı devre sulama sitemi yatırımı, ilçemizin batısında bulunan 19 adet yerleşim yerindeki ki yaklaşım 5 bin hektar alandan bahsediyoruz, Manavgat Naras Barajından çok daha verimli, çok daha ekonomik bir şekilde sulamasını sağlayacak olan bu proje Manavgat’ta tarımsal ürünleri daha üst seviyelere taşıyacaktır” diye konuştu.

Manavgat Organize Sanayi Bölgesi’nin de Manavgat için önemli bir yatırım olarak gördüklerini belirten Tatar, OSB’nin kurulmasının önünde bulunan engellerin bir an önce kaldırılarak hayata geçmesini beklediklerini söyledi.

Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından Kum Mevkii’nde yapılan tahsislerin Manavgat halkının genelinin vicdanını sızlattığını vurgulayan Tatar, “30 yıl sonrasının Manavgat’ını hayal edelim, 30 yıl sonra Manavgat nerede ve nasıl olacak. Kimse kusura bakmasın sahil kesimi belirli bir zümreye tahsis edilmiş, vatandaşların arka tarafta yaşadığı bir kasaba mı, yoksa sokakları denizle bütünleşmiş denizi ırmağı ile bir bütün hale gelmiş dünyanın tanınan bilinen bir şehri mi. Bunu düşünmemiz lazım. O bölgede denize direkt inen geniş caddeler, o caddelerin yanında geniş işletmeler mekanlar, balkonlarında deniz esintisi alan haneler, denizle bütünleşmiş bir şehir Manavgat halkının hakkı değimlidir. Biz istiyoruz ki açık ve net bir şekilde söylüyoruz. Yaptık oldubitti anlayışı ile değil de daha vizyonel, daha gelecek içerikli, daha çok halkın fikirlerinin alındığı bir projeyle orası Manavgat halkının geleceğine alınsın. Çünkü biz o bölgeyi Manavgat halkının geleceği olarak görüyoruz. Bakın Akdeniz’de turizmde marka olmuş şehirlere deniz ile bütünleşmiş. İsim zikretmiş olmak istemiyorum ama 60 kilometre doğuya gittiğimiz zaman ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacağınızı sanıyorum” diye konuştu.

Sorgun Çamlığının durumu hakkında da görüşlerini aktaran Tatar, “MASİAD olarak Manavgat’ın sosyal yaşamını etkileyeceğini düşündüğümüz noktalardan biri de Sorgun Çamlığı, dönem dönem çeşitli projelerle karşımıza çıkan bu Sorgun Çamlığı maalesef sosyal olarak hep kamuoyunu meşgul etmektedir. Biz bu bölgenin Manavgat halkının kullanımına açılacak bir şekilde acilen planlanmasını ve düzenlenmesini istiyoruz. Kaymakam Halil İbrahim Türkoğlu zamanında Prof. Dr. Ali Erdoğan başkanlığında orası için bir proje yapılmıştı. Doğal yaşamın korunduğu, habitatın, ekonomik yaşamın korunduğu, isteyen vatandaşın ateşliği piknik, isteyen vatandaşın ateşsiz piknik yapacağı, spor yapabileceği olduğu, zamanını geçirebileceği çok güzel bir projeydi. Biz istiyoruz ki en kısa zamanda, zaten seçim döneminde de vaat edilmiş olan bir proje, Manavgat halkının kazanacağı bir proje olsun istiyoruz. Biz bunu seçim öncesi konuştuğumuzda belediye başkanımız, büyükşehir ile birleştiğimiz zaman bunu yapacağız demişlerdi. İnşallah en kısa zamanda aktif bir düzenleme olur” diye konuştu.

Manavgat kamuoyunun gündeminden düşmeyen bir konunun da Manavgat Şelale Üniversitesi olduğunu ifade eden Tatar, üniversite konusunda önemli viraj noktalarından birisinin atıl haldeki inşaatın olduğunu belirterek, “Bizim bu inşaatı en kısa zamanda eğitim görülebilir hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

Gençlere özel bir önem verdiklerini ifade eden MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, bu yıl toplantıya özellikle şehir dışında üniversite okuyan gençleri davet ettiklerini belirterek, gençlere seslendi. Tatar, “Sizler Manavgatlısınız. Okuduğunuz okulda, arkadaşlarınıza hocalarınıza bıraktığınız algı neyse bütün Manavgat adına bırakacağınız algıda o şekilde olacak. Mezun olduğunuz zaman da şehrinize hizmet etmeyi unutmayınız. Okuduğunuz yerlerde Manavgatlı arkadaşlarınızla bir araya gelin, Manavgatlılık ruhunu pekiştirin” dedi.

MASİAD Başkanı Mücahit Tatar’ın konuşması sırasında kapalı devre sulama sitemi hakkında Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Organize Sanayi Bölgesi hakkında Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş ve Manavgat Şelale Üniversitesi hakkında da MAYÖV Başkanı Dr. Muammer Güneş tarafından bilgilendirme yapıldı.

Toplantıya katılan Ak Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Manavgat Buluşmasına katılmasının kendisi için aydınlatıcı bir aktivite olduğunu belirterek, toplantıda ele alınan konuların takipçisi olacaklarını söyledi. Toplantıda son olarak Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit bir konuşma yaptı.

Toplantının sonunda plaket töreni düzenlendi. Törende toplantının düzenlenmesinde katkısı olan Bosphorus Otel’ine, Manavgat eğitim camiasına katkısı nedeniyle Osman Mülayim’e, Manavgat’ın spor faaliyetleri ile adını duyurmasında katkısı bulunan Manavgat Ultra Maraton organizatörü İbrahim Etem Şeker’e, işitme engelliler başta olmak üzere Manavgat’ta yaşayan engellilerin sorunlarının çözümüne katkı sunan Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın’a ve başta Manavgat’taki okullar olmak üzere ülke genelindeki okullarda okuyan öğrencilere kitap, kırtasiye ve oyuncak yardımı yapan ‘Hayallerimin Elinden Tut’ sosyal sorumluluk projesi yöneticisi Rabia İnci Özen’e Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit tarafından plaket verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tatar,, “Vicdanımız, sızlıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı