Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 08:17 Bu haber 3073 kez okundu
 
Toplu tüketim yerlerinde alerjen bilgisi zorunluluğu
Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği kapsamında toplu tüketim yerlerinde alerjen bilgisinin son tüketiciye sunulması zorunlu hale geldi.
EKONOMİ Haberi
Toplu tüketim yerlerinde alerjen bilgisi zorunluluğu

Manavgat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çakal konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği kapsamında toplu tüketim yerlerinde alerjen bilgisinin son tüketiciye sunulması zorunlu hale geldi. Toplu tüketim yeri: gıdanın tüketime hazır hale getirildiği ve tüketilmek üzere son tüketiciye sunulduğu; mobil araçlar veya sabit veya hareketli tezgahlar da dahil olmak üzere hazır yemek hizmeti veren restoranlar, kantinler, okullar ve hastaneler gibi işletmeler olarak tanımlanmıştır" dedi.

"Alerjen bildirimi yapılırken yönetmelikte yer alan 14 alerjen madde esas alınacaktır. Bu bildirim afiş, yazı tahtası, menüler vasıtasıyla yapılabilir" diyen Çakal; "Yönetmelik 1169/2011 EC direktifleri ile uyumlu olup Avrupa Birliği üyesi ülkelerde de benzer şekillerde uygulanmaktadır. Bakanlığımız tarafından Yönetmelik ekinde yer alan 14 alerjen madde esas alınarak toplu tüketim yerlerinde bulundurulmak üzere “Alerjen Listesi” poster olarak hazırlandı. Yine aynı yönetmelik gereği 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren hazır ambalajlı gıdalarda beslenme bildirimi yapılması zorunlu hale getirildi" dedi.
Alerjiye veya intoleransa neden olan madde veya ürünlerin yönetmelikte sayıldığını ifade eden Çakal, madde veya ürünlerin şunlar olduğunu hatırlattı: Gluten içeren tahıllar: buğday (ör. kılçıksız buğday ve kamut), çavdar, arpa, yulaf veya bunların hibrit türleri ve bunların ürünleri; Kabuklular (Crustacea) ve bunların ürünleri; Yumurta ve yumurta ürünleri; Balık ve balık ürünleri; Yerfıstığı ve yerfıstığı ürünleri; Soya fasulyesi ve soya fasulyesi ürünleri; Süt ve süt ürünleri (laktoz dahil); Sert kabuklu meyveler: Badem (Amygdalus communis L.), fındık (Corylus avellana), ceviz (Juglans regia), kaju fıstığı (Anacardium occidentale), pikan cevizi (Carya illinoiesis (Wangenh.) K.Koch), brezilya fındığı (Bertholletia excelsa), antep fıstığı (Pistacia vera), macadamia fındığı ve Queensland fındığı (Macadamia ternifolia) ve bunların ürünleri; Kereviz ve kereviz ürünleri; Hardal ve hardal ürünleri; Susam tohumu ve susam tohumu ürünleri; Kükürt dioksit ve sülfitler  (tüketime hazır veya üreticilerin talimatlarına göre hazırlanan ürünler için, toplam SO2 cinsinden hesaplanan konsantrasyonu 10 mg/kg veya 10 mg/L’den daha fazla olanlar); Acı bakla ve acı bakla ürünleri; Yumuşakçalar ve ürünleri.
 

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Toplu, tüketim, yerlerinde, alerjen, bilgisi, zorunluluğu,
Yorumlar
Haber Yazılımı