Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 18:43 Bu haber 915 kez okundu
 
Toprağın Sultanları Isparta'da
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün, Antalya'nın 19 ilçesinden farklı bölgelerde yaşayan kadın çiftçileri bulundukları yörelerden kısa bir süreliğine uzaklaştırarak her ay ülkemizin başka bir yöresindeki yerel ve kültürel zenginlikler ile buluşturduğu 'Toprağın sultanları' projesi kapsamında Isparta ziyareti yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Toprağın Sultanları Isparta'da

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada; "Kırsal alanda yaşayan kadınlarımız ev işleri, eş ve annelik görevleri ile birlikte büyük bir özveri ile tarımsal üretimin her aşamasında aktif rol almaktadır. Ülkemiz için son derece önemli ve stratejik bir sektör olan tarımın ve üretimin en merkezinde yer alan kadın çiftçilerimiz yüzde 50 gibi büyük bir paya sahiptir. Üretimde bu denli aktif rol oynayan kadın çiftçilerimizin güçlendirilmesi amacıyla eğitim ve yayım faaliyetleri başta olmak üzere yürüttüğümüz her çalışmanın kadın çiftçilerimizin kapasitelerinin geliştirilmesine olumlu ve anlamlı katkıları olacağı aşikardır. 

Bu kapsamda 'Toprağın sultanları' projemizle ilimizin 19 ilçesinden farklı bölgelerde yaşayan kadın çiftçilerimizi bulundukları yörelerden kısa bir süreliğine uzaklaştırarak her ay ülkemizin başka bir yöresindeki yerel ve kültürel zenginlikler ile buluşturuyoruz. Bu ay Döşemealtı ilçesinden kadın çiftçilerimiz ile birlikte Isparta’yı ziyaret ettik. İlk olarak Prof. Dr. Turan Yazgan Halı ve Kilim Müzesini gezdik. Burada geçmişten günümüze Isparta’da ve diğer illerde dokunan halı ve kilimleri gören kadın çiftçilerimiz Isparta’nın alametifarikası olan gül bitkisinin işlendiği otantik gül yağı atölyesini de gezdiler.  Kadın çiftçilerimiz ardından Isparta İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Uğur Turgut’u ziyaret ettiler" denildi. 
Kadın çiftçiler daha sonra Davraz Kayak Merkezine geçtiler. Kızağa binip kartopu savaşı yapan kadın çiftçiler sonrasında şehir merkezine dönerek alışveriş yaptılar.

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Toprağın, Sultanları, Isparta'da, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı