Haber Detayı
13 Nisan 2017 - Perşembe 18:05 Bu haber 3875 kez okundu
 
TOREKST’ten ‘doğada hayatı idame disiplini’ semineri
Son dönemlerde gerçekleştirdiği başarılı ve sıradışı aktivitelerle Manavgat'ta kendinden oldukça söz ettiren ve sosyal aktivite anlamında Manavgat’ın sosyal ve kültürel hayatına yeni bir boyut kazandıran TOREKST (Manavgat Toroslar Adrenalin Sporları Derneği), geçtiğimiz günlerde yine farklı bir aktiviteye imza attı.
KÜLTÜR Haberi
TOREKST’ten ‘doğada hayatı idame disiplini’ semineri

Avrupa'da oldukça yaygın bir kitlenin ilgisini elinde tutan fakat Türkiye'de henüz gelişmekte olan Bushcraft (Doğada hayatı idame disiplini) branşının tüm yönlerini ele alan bir seminer düzenleyen Torekst, bu branşla ilgili Türkiye'deki ilk ve tek Bushcraft&Survival Akademinin kurucu lideri Barış Arısoy'u dernek binasında ağırladı.

“YAKIN BİR TARİHTE TEKRARINI YAPACAĞIZ”

Bushcraft'ın insan hayatındaki yerine ve önemine değinen Dernek Başkanı Gökhan Sunar; "Öyle ya da böyle hepimiz bir şekilde doğaya temas etmekteyiz. Bazılarımız doğanın tamamıyla içerisinde yer almayı tercih ederken bazılarımız da ihtiyaç halinde kaçmayı tercih ediyor. Bunun yanında, doğa, bazılarımızın da iş hayatının bir parçası. Hal böyleyken doğa içerisinde herhangi bir durum ve ihtiyaca halinde, hangi çözümü üretebileceğinizi öğrendiğiniz ve değişik hurafe bilgilerden kurtularak pek çok alanda yetkinleştiğiniz bir odaktır burası. Bushcraft yeni bir algı ile donatıldığınız ve başka bir bilgi dünyasına erişim sağlamanızı sağlayan araçtır. Edineceğiniz bilgiler sadece hangi mantarın lezzetli ya da hangisinin zehirli olduğuyla ilgili değil aynı zamanda tüketim miktarının ve açığa çıkan radikallerin sizi yıllar içerisinde nasıl etkileyeceğinden tutun da hayvan saldırıları ve onlardan korunma yollarına ya da onları koruma yollarına, doğada acil müdahale gerektiren durumlarda durumu kontrol altına alma yöntemlerine, bitkilerin tıbbi etkilerine, yön bulma, barınak yapma ve su bulma yöntemlerine kadar doğada elzem olabilecek birçok konuya değinen geniş bir bilgi ve araştırma yelpazesini kapsamaktadır. Tüm bu bilgiler Bushcraft branşı içerisinde yer almakta ve dünya çapında birçok insana fayda sağlamaktadır. Biz de, bölgemizde, doğa faaliyetleri gösteren vatandaşlarımızın bu bilgilerle donanmasını istediğimiz için böyle bir semineri gerekli gördük. Bizi kırmayıp bu semineri sunduğu için konusunda başarıları kanıtlanmış bir uzman olan Barış Arısoy'a teşekkür ediyoruz. Bushcraft branşında kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlarımızla pratik bilgi birikimi yapmak üzere geçmişte bir Bucshcraft kampı yapmıştık. Yakın bir tarihte bunun tekrarını da yapacağız" dedi.

Wildpeace Bushcraft Academy Kurucu lideri Barış Arısoy ise, Bushcraft'ın sadece olumsuzluklarda kullanılmak üzere yapılacak bir bilgi birikimi olmadığını, dünyada hatırı sayılır bir kitlenin bu branşı günlük yaşantısına da uyarladığını ve bir yaşam felsefesine dönüştürdüğünü ifade etti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: TOREKST’ten, ‘doğada, hayatı, idame, disiplini’, semineri,
Yorumlar
Haber Yazılımı