Haber Detayı
23 Ekim 2017 - Pazartesi 10:15 Bu haber 985 kez okundu
 
Tüfenkçi: “Esnafımız milletimizin yanında”
Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’nin eğitim toplantısı için Manavgat’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Habur sınır kapısının şu anda açık olduğunu belirterek, “Gelişmelere göre her an Habur’u kapatabiliriz” dedi. Tüfenkçi, esnafın 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında devletin yanında yer aldığına da vurgu yaparak, “Hain darbe girişiminde esnafımız, demokrasinin, devletin ve milletin yanında durdu” dedi.
YAŞAM Haberi
Tüfenkçi: “Esnafımız milletimizin yanında”

 

Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’nin eğitim toplantısı için Manavgat’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Habur sınır kapısının şu anda açık olduğunu belirterek, “Gelişmelere göre her an Habur’u kapatabiliriz” dedi.Tüfenkçi, esnafın 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında devletin yanında yer aldığına da vurgu yaparak, “Hain darbe girişiminde esnafımız, demokrasinin, devletin ve milletin yanında durdu” dedi.

Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği eğitim toplantısı SuenoHotel’de başladı. Toplantının açılışına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bakan yardımcısı Fatih Çiftçi, müsteşar Cenap Aşçı, Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, TESKOMB Genel başkanı Abdulkadir Akgül’le esnaf ve kefalet kooperatiflerini başkanları ve yöneticileri katıldı.

HAİN DARBE GİRİŞİMİNDE ESNAFLAR DEVLETİN MİLLETİN YANINDA DURDU

Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, son birkaç yıl içinde ülkenin değişik badireler içinden geçtiğini, Gezi olaylarıyla başlayan sürecin 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine kadar sürdüğünü belirtti. Bu sürece Türkiye dışında başka bir ülkenin maruz kalması durumunda çok zorlanacağını anlatan bakan Tüfenkçi, esnafların özellikle 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminde demokrasinin, devletin ve milletin yanında durduğunu anlattı.

100 SENE ÖNCEKİ ESNAFLIK YOK

Son yıllarda özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte ekonomik ve ticari şartlarında değiştiğini anlatan Bakan Tüfenkçi, “Artık 100 sene önceki esnaflık yok, 50 sene önceki esnaflıklarda kalmadı. Şimdi yeni esnaf türleri, yeni esnaf meslekleri yeni ticaret şekilleri ortaya çıkmaya başladı. Örneğin e-ticaret diye bir ticaret şekli ortaya çıktı” dedi.

ESNAF DÜKKANINDA SATTIĞI ÜRÜNÜ ETİCARET PLATFORMUNDA DA SATACAK

Bakanlık olarak e-ticaret platformu konusunda çalışma yaptıklarını aktaran Tüfenkçi, “ Ben buradan başkanlarıma sizlere söylüyorum ve ben genel müdürlerime de bu noktada talimatı verdim. E-ticaretin içinde mutlaka ve mutlaka esnaf kardeşim de olacak ve olması gerekiyor. Çünkü ticaretin nüvesi sizlersiniz. O platformlarda olacaksınız, arkadaşlarımız bir platform geliştiriyor, çok cüzi rakamlarla esnaf kardeşimde orada olacak. Dükkanında sattığı ürünleri orada satar ve pazarlar hale getiriyoruz, getireceğiz de” diye konuştu.

“IRAK TARAFININ ATACAĞI ADIMLARI BEKLİYORUZ”

Toplantının ardından otelden ayrılırken Bakan Bülent Tüfenkçi, Kuzey Irak Bölgesel Yöneti’minin yaptığı referandumun ardından Kuzey Irak’ta yaşanan gelişmeler hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Irak’a açılan sınır kapısının Habur olduğunu ve Kuzey Irak Bölgesel yönetiminde olduğunu hatırlatan Bakan Tüfenkçi, Habur’un durumu ve Ovaköy sınır kapısının açılması konusunda şunları söyledi: “Ovaköy’le ilgili Irak tarafının çalışmalarını bitirmelerini ve Irak’ın atacağı adımları bekliyoruz. Habur’la ilgili olarak ta şu anda kapı açık. Gelişmelere göre her an Habur sınır kapısını kapatabiliriz ama şu anda açık” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Tüfenkçi:, “Esnafımız, milletimizin, yanında”,
Yorumlar
Haber Yazılımı