Haber Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 11:16 Bu haber 1978 kez okundu
 
TÜİK Ağustos ayı tavuk verilerini açıkladı
Türkiye İstatistik Kurumu, tavuk- hindi üretimi ve kesimi yumurta üretimi konularındaki ağustos ayı veri değerlendirmelerini açıkladı.
EKONOMİ Haberi
TÜİK Ağustos ayı tavuk verilerini açıkladı

Kurumdan yapılan açıklamaya göre; Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre 4,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre 1,4 azaldı.
Kesilen tavuk sayısı 93 milyon, kesilen hindi sayısı ise 487 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Ağustos ayında bir önceki aya göre 19, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,1 azaldı. Ağustos ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre 14,3, bir önceki yılın aynı ayına göre 8,1 azaldı.

Tavuk eti üretimi 163 437 ton, hindi eti üretimi ise 4 724 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre 18,9 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,9 arttı. Ağustos ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre 8,8, bir önceki yılın aynı ayına göre 13,2 azaldı.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre 0,9 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre 0,5 azaldı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: TÜİK, Ağustos, ayı, tavuk, verilerini, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı