Haber Detayı
16 Eylül 2017 - Cumartesi 09:45 Bu haber 846 kez okundu
 
Tüketici Hakem Heyeti Bölgesel Eğitimi yapıldı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin talimatıyla, Türkiye genelinde faaliyet gösteren 1.001 tüketici hakem heyetini kapsayacak şekilde belirlenen 32 adet bölgede, bölgesel eğitim programları düzenleniyor.
EĞİTİM Haberi
Tüketici Hakem Heyeti Bölgesel Eğitimi yapıldı

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin talimatıyla, Türkiye genelinde faaliyet gösteren 1.001 tüketici hakem heyetini kapsayacak şekilde belirlenen 32 adet bölgede, bölgesel eğitim programları düzenleniyor.

14 Eylül 2017 Tarihinde Antalya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, Gümrük ve Ticaret Uzmanları Ayşenur Yol ve Efe Orkun Örnek ile il ve ilçe Tüketici Hakem Heyetlerinin Başkan, Üye ve Raportörleri katıldı.

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURUN

Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca toplantının açılış konuşmasında; Tüketiciler 2.400TL’ye kadar olan şikâyetlerini kaymakamlıklarda bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine, 3.610TL ye kadar İl Ticaret Müdürlüğü bünyesinde bulunan İl Tüketici Hakem Heyetine, 3.610TL’den fazla tutarlarda ise Tüketici Mahkemelerine ya da bu sıfatla işlem yapan Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurabilirler. Tüketici Hakem Heyetlerine başvurular tek bir dilekçeyle ve kesinlikle hiçbir ücret ödenmeden yapılabilmektedir. Tüketici Hakem Heyetlerinin en önemli özellikleri ise verdikleri kararların bağlayıcı karar olmasıdır. Bu durum mahkeme aşamasına gelmeden birçok sorunun çözülmesi anlamına gelmektedir ve mahkemelerin iş gücünü büyük oranda hafifletmekte olduğunu belirtti.

Tüketici Bilgi Sisteminde yapılan yeni bir uygulama ile tüketicilerin internet üzerinden başvuru yapması ve başvurularını takip etmesi kolaylaştırıldı. Ayrıca daha önceden yapılan internet başvurularında evrakların fiilen de hakem heyetine getirilmesi gerekmekteyken yeni yapılan düzenleme ile artık Ticaret İl Müdürlüğüne gelmelerine gerek kalmadığını ifade etti.

YARGI ÜZERİNDEKİ İŞ YÜKÜ HAFİFLEDİ

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel ise yaptığı konuşmasında; Tüketici Hakem Heyetleri olarak 22 yıllık bir süreç sonunda önemli bir tecrübe ve birikime sahip olduklarını belirtti. Bu dönem zarfında, önemli kararlar aldıklarını, yargının üzerindeki iş yükünü önemli ölçüde azalttıklarını ve tüketici bilincinin gelişmesinde önemli bir rol oynadıklarını söyledi.

Güzel, 2017 yılı Temmuz ayı sonu itibari ile Antalya il ve ilçe tüketici hakeme heyetlerine yapılan başvuruların 9014’ünün tüketici lehine, 8816’sının da aleyhine sonuçlandığını,  önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarla tüketici hakem heyetlerimizin daha etkin, daha hızlı, daha nitelikli kararlar almasını temin edecek adımlar atılmasının sağlanacağını belirtti.

Eğitim programı; hakem heyetlerinin 2016 yılı faaliyetlerinin ve kararlarının değerlendirilmesi, kararlarda karşılaşılan hukuki ve maddi eksiklikler, tüketici müracaat usul ve esasları (usul hukuku), Tüketici Bilgi Sisteminin (TÜBİS) kullanımı, finansal tüketiciden alınacak ücret ve masraflara ilişkin hususlar ile soru-cevap faslını müteakiben tamamlandı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Tüketici, Hakem, Heyeti, Bölgesel, Eğitimi, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı