Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 18:52 Bu haber 4963 kez okundu
 
Tüm Antalya'da 'Huzur Toplantıları' yapıldı
Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün planlamış olduğu Huzur Toplantılarının Kasım Ayı programları Antalya ve ilçelerinin tümünde gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi
Tüm Antalya'da 'Huzur Toplantıları' yapıldı

Huzur Toplantıları; Polis-halk ilişkilerinin geliştirilmesi, güvenlik ve asayiş konularında halkın tespit, değerlendirme ve beklentilerinin yanında doğrudan katılımın sağlanması, daha huzurlu bir yaşam alanı için halkla ortak çalışmalar yapılabilmesi, toplumda ortaya çıkan problemlerin altında yatan nedenlerin bulunabilmesi, yeni suç yöntemleri ve bunlarla nasıl mücadele edileceği hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi, vatandaşların şikayet ve sorunlarının, yerinde ve birebir iletişim kurularak değerlendirilip çözüm üretilebilmesi amacıyla tüm ilçelerde planlanmıştı.
Kasım ayı içerisinde; Aksu, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa, Akseki, Demre, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik ilçelerinde yapılan Huzur Toplantıları'na; mahalle muhtarları, toplu taşıma aracı şoförleri, esnaflar, ev ve iş kadınları, değişik meslek kuruluşları ve STK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 310 civarında vatandaş katıldı. Toplantılarda; emniyet müdürlüğünün değişik birimlerince yürütülen projeler ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak; asayiş, trafik, güvenlik, siber suçlar, terörle mücadele, bilişim suçları, kaçakçılık ile mücadele, uyuşturucu ile mücadele, yeni suç yöntemleri ve bunlarla nasıl mücadele edileceği konularında tespit ve talepler ilgililere iletildi.
İlçe Emniyet Müdürleri ve Amirlerinin başkanlığında yapılan toplantılara emniyetin değişik birimlerinin temsilcileri de katılarak kendi konuları ile ilgili sorun ve talepleri not aldı.
Bu çalışmalar sonucunda tespit edilen sorunların çözüme kavuşması için gerekli çalışmalar ivedilikle başlatıldı. Katılanlara; 
Dolandırıcılık konuları ile ilgili bilgilendirme yapılarak; hiçbir kamu görevlisinin (polis, asker, hakim veya savcının) vatandaşı arayarak para istemeyeceği hatırlatılarak sürekli yöntemi değişen dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunuldu.
Suç mağdurlarında oluşan mağduriyet hissinin azaltılması ve adli süreç konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından SMS bilgilendirme projesinin başlatıldığı, suç mağdurlarının talepleri halinde müracaatları hakkında kısa mesaj yoluyla bilgi verildiği anlatıldı.
Umuma açık yer işleten işyeri sahipleri başta olmak üzere tüm işletmelerin Belediye Encümen Kararında belirtilen açılış- kapanış saatlerine riayet etmeleri, ruhsatlarında belirtilen alanlarda faaliyet göstermeleri gerektiği hatırlatıldı.
Vatandaşların çocuklarına ehliyetsiz ve tescilsiz araç kullandırmamaları, motosiklet sürücülerinin kask takmaları konularında uyarılarda bulunuldu.
Yaya güvenliğinin yaşam önceliğiyle eş değer olduğu vurgulanarak İçişleri Bakanlığınca başlatılan “Yaya Güvenliğinin Bekçisiyiz” kampanyası hakkında bilgilendirme yapılarak; Antalya sınırları içerisinde tüm motosiklet kullanıcılarının standart kask kullanmasına yönelik başlatılan “Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var” projesi kapsamında motosiklet kullanıcılarına yönelik denetimlerin yoğun bir şekilde devam ettiği belirtildi ve araç kullanırken sigara içmemeleri konusunda gerekli uyarılar yapıldı.
Suçların önlenmesi, meydana gelen olayların ivedilikle çözülmesi ve suç işleyen şahısların kısa sürede yakalanmasının sağlanması amacıyla güvenlik kameralarının önemi belirtilerek, şüphelendikleri şahıs ve olaylarla ilgili gördükleri veya bilgi sahibi oldukları konularda 112 Acil Çağrı Merkezi’nden 155 Polis Hattı’na, “Alo 140 Terör İhbar Hattı’na veya Emniyet Müdürlüğü birimlerine bizzat müracaat ederek bildirebilecekleri hususunda gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Tüm, Antalya'da, 'Huzur, Toplantıları', yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı