Haber Detayı
20 Kasım 2017 - Pazartesi 10:11 Bu haber 1545 kez okundu
 
Tuncer, “Devletten destek bekliyoruz”
İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sanıdığı’nın (İLKSAN) Manavgat’ta düzenlenen çalıştayının ardından basın mensupları ile görüşen İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, devletin Bireysel Emeklilik Sigortası’na (BES) uyguladığı yüzde 25 katkının aynısının sandıklar içinde uygulanmasını istedi. Yılmaz, “Devletimiz çalışanlarını tasarrufa yönlendirmek istiyorsa biz bir aracız. Yani bizim kanalımızla da bu tasarrufa yönlendirebilir. Biz de bir emeklilik fonuyuz bizi de bu katkıdan faydalandırması lazım” dedi. Yılmaz ayrıca 75 yıl önce düzenlenen bir kanun ile kurulduklarını hatırlatarak, kanunun güncellenmesi gerektiğini ve güncellenen kanunla beraber İLKSAN ve benzeri yardım sandıklarının da OYAK gibi yatırım yapabilir hale getirilmesi ile hem devletin hem de üyelerin kazanacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Tuncer, “Devletten destek bekliyoruz”

 

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sanıdığı’nın (İLKSAN) Manavgat’ta düzenlenen çalıştayının ardından basın mensupları ile görüşen İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, devletin Bireysel Emeklilik Sigortası’na (BES) uyguladığı yüzde 25 katkının aynısının sandıklar içinde uygulanmasını istedi. Yılmaz, “Devletimiz çalışanlarını tasarrufa yönlendirmek istiyorsa biz bir aracız. Yani bizim kanalımızla da bu tasarrufa yönlendirebilir. Biz de bir emeklilik fonuyuz bizi de bu katkıdan faydalandırması lazım” dedi. Yılmaz ayrıca 75 yıl önce düzenlenen bir kanun ile kurulduklarını hatırlatarak, kanunun güncellenmesi gerektiğini ve güncellenen kanunla beraber İLKSAN ve benzeri yardım sandıklarının da OYAK gibi yatırım yapabilir hale getirilmesi ile hem devletin hem de üyelerin kazanacağını söyledi.

Kızılağaç’ta bulunan StarlightConvention Center’de düzenlenen İLKSAN çalıştayının ardından basın mensupları ile bir araya gelen İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, çalıştayı değerlendirerek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. İLKSAN’ın 75 yıl önce 1943 yılında kanun ile ilkokul öğretmenlerinin sosyal haklarını korumak adına kurulan bir sandık olduğunu hatırlatan Yılmaz, geçen süreçte birçok badirenin atlatıldığını, İLKSAN’ın başına gelenlerin pişmiş tavuğun başına gelmediğini söyledi.

Hükümetten özellikle BES ve yatırım hakkı ile ilgili taleplerinin olduğunu ifade eden Yılmaz, İLKSAN’ın kurulduğu kanunun bir an önce güncellenerek, günümüz koşullarına uyarlanması gerektiğini vurguladı.

İLKSAN’ın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çalışanların emekli sisteminde ek bir emeklilik geliri olması için ilkokul öğretmenleri için kurulduğunu ifade eden İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, “Bu yardım sandıklarının amacı, çalışanların emekli olduktan sonraki yaşam standartlarını artırmak, kaynaklarını artırmak amacıyla kendi maaşlarından kesilen birikmişlerle, onlara geri dönüşler sağlamaktadır. Bir de çalıştığı süre zarfında üyelerine hizmetlerini sunmaktadır” dedi.

Çalıştayda Türkiye’de kurulan sandıkların dününü, bugününü ve yarının ne olacağı üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade eden Yılmaz, “Bugün Türkiye’nin her ilçesinde bulunan temsilcilerimizle ortak bir çalışma meydana getirdik. Bu çalışmamızın hem İKSAN hem de yardım sandıklarına bir pencere açacağını umuyoruz” dedi.

SANDIKLARA DA BES’LERE VERİLEN KATKI PAYI VERİLSİN

İLKSAN’ın OYAK, POLSAN gibi sandıklarla birlikte çalışanların tasarruf yapabilmesi amacıyla kurulduğunu ifade eden Yılmaz, “Devletimizin, çalışanlarının tasarruf etmemesi üzerine geliştirdiği politika neticesinde, BES dediğimiz bireysel emeklilik fonlarına yönlendirmesi ve bu yönlendirme neticesinde ek bir kaynak sağlaması gündemdedir. Aslında bu 1943’lerde İLKSAN’la birlikte OYAK, POLSAN gibi yardım sandıklarıyla birlikte yapılmıştır. Yani çalışanlarının tasarruf etmesi amacıyla yardım sandıkları aidatları biriktirmişler ve oradan da sosyal yardımlar almışlardır. Şimdi burada hükümetin ve devletin bir politikası neticesinde çalışanlarının tasarruf etmesinin en büyük sebeplerinden birisi, olmazsa olmazlarından birisi şu andaki yardım sandıklarıdır” diye konuştu.

Sandıkların kendi üyelerinin maddi kaynakları ile ayakta durduğunu belirten Yıldırım, “Eğer devletimiz çalışanlarını tasarrufa yönlendirmek istiyorsa biz bir aracız. Yani bizim kanalımızla da bu tasarrufa yönlendirebilir. Bu tasarruf konusunda da büyük bir mesafe kat edebilir. Şunu söyleyeyim, örnek veriyorum, İLKSAN üyelerini 50 ile 70 lira arası bir aidat kesintisiyle bugün 30 yıllık bir üyemize emekli sandığı dışında 30 bin liraya yakın bir emekli ikramiyesi vermekteyiz. Bakın aidat 50 lira, aidatların birikmesiyle bu yardımı yapıyoruz. Bunun dışında bizim karşılıksız olarak yaptığımız yardımlar da var. Çocuğu olduğunda, vefat ettiğinde, malul olduğunda, şehit olduğunda, doğal afetlere uğradığında da yardımlar yapıyoruz. Bizim en son genel kurul toplantısında aldığımız karar doğrultusunda sosyal destek adı altında, üyelerimizin Ankara’ya hastaneye gelen çocuklarının eşinin otel masraflarının, kendimize ait otelimizde kaldığı zaman yarısını biz karşılıyoruz. Ayrıca kaynaklarımızın büyük bir bölümünü üyelerimize kredi olarak geri gönderiyoruz ve onların ekonomik açıdan da bir nebze olsun rahatlamasını sağlıyoruz. Bu tür faaliyetleri yapan, bu tür imkanlara sahip olan kurumların devlet tarafından mutlaka desteklenmesi, kollanması gerekmektedir” diye konuştu.

Devletten, BES’e sağlanan yüzde 25’lik katkının aynısının sandıklara da uygulanmasını talep eden Yılmaz, “Önümüzde şöyle bir şey var, devlet bireysel emeklilik fonlarına yüzde 25’lik bir katkı sağlamaktadır. Yani bu bireysel emeklilik fonlarına yüzde 25 katkı sağlıyorsa, bizde bir emeklilik fonuyuz bizi de bu katkıdan faydalandırması lazım. Bu yüzde 25 devlet katkısının bize de verilmesi lazım. Bugün dünyanın, Avrupa, Amerika ve diğer devletlerde bu yardım sandıklarında, örnek veriyorum; üye 10 dolar veriyorsa, devlette 40-50 dolara yakın bir kaynak aktarmaktadır, üyeler lehine. Bazen öyle görüyoruz ki bu muazzam sandıkların kaynaklarına baktığımız zaman 100-200 milyar dolar kaynak üretebilmektedirler. Bugün önümüzde bir örnek var, OYAK. OYAK gibi yatırıma dönük faaliyetleri yapma anlamında devletin mutlaka bir desteği olmalı. Ama İLKSAN ilkokul öğretmenlerinin kurmuş olduğu bir sandık, kanunla kurulmuş bir sandık ama biz bir imtiyazı bugüne kadar alamadık. Devletimizin bize karşı böyle bir tavrı olduğu takdirde de bizi mutlaka zarara sokacaktır, üyelerimizin de menfaatlerine dokunacaktır. Bu açıdan ben burada 255 bin üyesi olan bu sandık, her kesimden her düşünceden üyesi olan bir sandık olduğundan dolayı, hükümetimize şöyle seslenmek istiyorum. Nasıl diğer yardım sandıklarına maddi manevi destekte bulunuyorlarsa İLKSAN’A da bu desteği esirgememelerini, BES’e vermiş oldukları yüzde 25 katkı payını da bu sandıklara verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

İSTİHDAMI ARTIRIR, KATMA DEĞER SAĞLARIZ

Üye aidatları ve bankalardan gelen gelirin dışında hiçbir gelirlerinin olmadığını belirten Tuncer Yılmaz, devletin kanunda yapılacak düzenleme ile İLKSAN’A da OYAK gibi yatırım yapma imkanı sunmasıyla hem üyeleri için katkılarının artacağını hem de istihdam sağlayarak devlete katma değer sağlayacaklarını savundu. Yılmaz, “Bu verildiği zaman burada kaynak artacaktır, aynı zamanda çalışanların da bizim tarafımızdan onlara verilen imkanları da artacaktır. Kaynaklarımız arttığı zaman, ticarete yöneleceğiz, sürekli gelir elde edebileceğimiz banka gelirlerinin dışında gelirlere de yöneleceğiz. Öyle bir kapasitemiz var. Şu anda İLKSAN yaz sezonu da dahil olmak üzere bin 500 kişiye ekmek vermektedir. Yarın ben bunu yatırıma dönüştürdüğüm zaman belki bu 5 binler, 10 binleri bulacaktır. Katma değer sağlayacağız” diye konuştu.

75 YILLIK KANUNUN GÜNCELLENMESİ LAZIM

İLKSAN’ın 1943 yılında çıkan bir kanun ile yönetildiğini hatırlatan Tuncer Yılmaz, “Yani 75 yıllık bir kanunla bu ülkede ne yönetilebilir. Güncellenmemiş, günün ihtiyaçlarına cevap vermemiş, hala bugün lafzı bile Osmanlıca terimlerle dolu olduğundan dolayı üyelerimizin birçoğu orada kanunu anlayamamaktadır. O açıdan kanunun güncellenmesi gerekmektedir” dedi.

Şu anda sadece ilkokul öğretmenlerinin üye olduğu İLKSAN’ın tüm eğitim camiasına açılması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, “Üniversitedeki hocalarımız dediler ki, bu sistem ne kadar güzel, gerekirse siz bu sistemi herkese açın, eğitim çalışanlarının tamamına açın, üniversite çalışanlarını da bunun kapsamına alın. Bu güç birliği içinde olduğu takdirde İLKSAN ileride tüm üyeleri kapsayacak bir sandık haline dönüştüğünde de bu güç hem devletimize katkı sağlayacak hem de üyelere artı bir emeklilikte katkı sağlayacaktır. Tüm eğitim camiasının İLKSAN’a üye olabilmesini talep ediyoruz. Tüm milli eğitim çalışanlarının hukuk sistemi içerisinde girebilmesini, hem kendilerine menfaati olacaktır hem de sandığa menfaati olacaktır. Türkiye’de branş öğretmeni dediğimiz, yani sınıf öğretmenleri dışında kalan öğretmenlerimiz, anaokulu öğretmenlerimiz, mili eğitim bakanlığında çalışan personellerimizin tamamının bizden, biz neden üye olamıyoruz diye talepleri var. Bunun da karşılanması lazım. 700 bin kişiden bahsediyoruz. Bizim şu an 255 bin üyemiz var, üniversiteleri de kattığımız zaman 800-850 bini geçiyor” diye konuştu.

İLKSAN HERKESİN SANDIĞI

İLKSAN’ın, OYAK’ın ardından hem üye sayısı hem de kaynaklar açısından Türkiye’nin ikinci büyük sandığı olduğunu belirten İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, “İLKSAN’ın başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. Yani 43’den 93’e kadar olmayan olaylar olmadı. Zaman zaman etkisiyle hükümetler devirdi, bizim üzerimizden politikalar yürütüldü. Bunlar olmaması gereken şeylerdi ama bugün çok iyiyiz. Devletimizin sayılı kurumları arasındayız, sandıklar içerisinde de hem kaynaklar hem de üye sayısı olarak OYAK’tan sonra ikinci sandığız. Biz burada şunu gördük, buraya katılan binin üzerindeki temsilcimizle en son şu noktaya vardık, evet bu sandık ayakta kalmalı ve bu sandık üzerinde oynanan oyunlar bozulmalı buna tüm eğitim iş kolunda çalışan sendikaların da destek vermesi gerekmektedir. Sebeplerinden birisi şu, elbette burada seçimlerde aynen bir siyasi bir mücadele dönmektedir. Buda nedir, gruplar kendi temsilcilerini seçebilmek için sendikal anlamda bu mücadelenin içerisine girmiştir. Dışarıda kalan arkadaşlarımız da bu sandık üzerinde, buranın kapatılması, buranın isteğe bağlı kalması, buradan kesilen aidatların kaynaktan kesilmemesi gibi böyle sandığı yok edecek, sandığı zarara uğratacak, geleceğini karartacak eylemlerin içinde olmaması lazım. Çünkü burada sandık üzerinde böyle politikalar yürütüldüğünde, yani buranın kapatılması konusunda ya da buranın isteğe bağlı hale getirilmesi konusunda kurum zarar gördüğünde üyeler de zarar görür. Bu üyeler onların da üyeleri, çünkü İLKSAN herhangi bir sendikanın egemenliğinde değil. Tamam, bizler bir sendikanın grubuyuz ancak herkese hizmet etmek zorundayız, aynı belediyeler gibi. Bir belediye başkanı bir partiden seçiliyor ama hizmeti herkese eşit vermek zorundadır. Biz de aynı şekilde herkese ve eşit vermek zorundayız. Şimdi isteğe bağlı hale getirilmesi, şu anda zaten kaynaklar anlamında bunu isteğe bağlı hale getirdiğinizde BES’de olduğu gibi yüzde 55 bir ayrılma söz konusu oldu. Bu sandıkların o zaman yürüme şansı yoktur. OYAK bugün zorunludur. Hatta OYAK, 3 yıl aidatı bulunmayana aidatını bile ödememektedir. Biz 1 ay olsa da ödüyoruz. Şimdi burada bir sandık zorunluyken, diğerini isteğe bağlı hale getirmek aslında eşitsizliktir. Bunu zorunluluk dışına çıkartmak bir menfaat teşkil etmemektedir. İsteğe bağlı olacaksa, milli eğitim çalışanlarını, üniversite çalışanlarını bu kapsam içine alın, isteğe bağlı halde girmesi temin edilebilir. Ben burada güç kaynağı olan eğitim iş kolundaki sendikaların mutlaka bir araya gelip burayı nasıl daha rantble hale getiririz, burada daha nasıl kaynaklar yaratabiliriz bunun mücadelesinin verilmesi lazım” diye konuştu.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Tuncer,, “Devletten, destek, bekliyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort