Haber Detayı
07 Nisan 2017 - Cuma 10:16 Bu haber 999 kez okundu
 
Türel: “Manavgat kokuyordu”
Manavgat’ta STK temsilcileri ve basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat programı kapsamında MATSO Otogar Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda muhtarlarla toplantı yaptı. Türel, MHP ve BBP Manavgat İlçe Teşkilatlarını da ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu. Büyükşehir Yasası ile Manavgat’a geldiklerinde ilk işlerinin 70 milyon liraya arıtma tesislerini yapmak olduğunu belirten Türel, “Göreve geldiğimizde Manavgat kokuyordu. Arıtma tesisleri kapasitesini doldurmuş, arıtma sorunu hat safhadaydı, Manavgat’ın içinde lağım kokularından geçilmiyordu. Bunları siz yaşıyordunuz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Türel: “Manavgat kokuyordu”

Manavgat’ta STK temsilcileri ve basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat programı kapsamında MATSO Otogar Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda muhtarlarla toplantı yaptı. Türel, MHP ve BBP Manavgat İlçe Teşkilatlarını da ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu. Büyükşehir Yasası ile Manavgat’a geldiklerinde ilk işlerinin 70 milyon liraya arıtma tesislerini yapmak olduğunu belirten Türel, “Göreve geldiğimizde Manavgat kokuyordu. Arıtma tesisleri kapasitesini doldurmuş, arıtma sorunu hat safhadaydı, Manavgat’ın içinde lağım kokularından geçilmiyordu. Bunları siz yaşıyordunuz” dedi.

(BÜŞRA GÜLER-SİNAN SU-ÖMER KARÇA)

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 16 Nisan Anayasa Paketi Değişikliği Referandum sürecinde bir dizi etkinlikte bulunmak üzere Manavgat’a geldi. Büyükşehir Belediyesi Birim Amirlerinin de katıldığı ziyaretlerde Türel ilk olarak, STK’lar ve basın mensupları ile Küçük Şelale Melas Restaurant’ta kahvaltıda bir araya geldi.

Kahvaltıda ilk konuşmayı yapan AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, daha güçlü bir Türkiye için referandum da milletin gücü ile evet kararının çıkacağına inandığını belirterek katılımları dolayısı ile STK başkan ile yöneticileri ve basın mensuplarına teşekkür etti.

Öz’ün konuşmasının ardından referandum süreci ile ilgili görüşlerini anlatan Türel, “Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Yüz yıllardır bu imtihanlar bitmemiş. Bugün de birçok sınavın eşiğindeyiz. Geçmişte de birçok sınavı milletçe birlik beraberliğimiz sayesinde, aziz milletin feraseti, sağduyusu ile hep başarıyla vermişiz. İnşallah bu milletin birliğine halel getirmek isteyenler, başarılı olmazlar, inşallah bu millet bugüne kadar olduğu gibi bu devleti dimdik ayakta tutmaya devam eder, çünkü hepimiz aynı kayığın içindeyiz. Devrildiğimde hepimiz denize düşeceğiz. Ama selametle hızlı bir şekilde hedefe doğru ilerledikçe çok daha mutlu olacağız” dedi.

Hayır kampanyasını yürütenleri yalan atölyesine benzeten Türel, “Sayın Cumhurbaşkanımız yalan fabrikası şeklinde bir benzetmede bulunuyor. Arkadaşlar fabrika çok üretir, bunlardan ancak yalan atölyesi olur. Çünkü yalanları hep aynı. Cumhuriyet, laiklik elden gidiyor, yalanları” diye konuştu.

Büyükşehir Yasası ile Manavgat’ın hizmet almaya başladığını ifade eden Menderes Türel, “Manavgat Belediyesi’nin en az on misline yakın bir yatırım bütçesini Büyükşehir olarak burada harcayabiliyorsak, bu uyguladığımız Büyükşehir Yasası sayesinde. Yoksa bunlar olamayacaktı. Ne oldu? Büyükşehir Yasası ile bölündük, parçalandık mı, eyalet sistemi mi geldi? Aksine şöyle bir göreve geldiğimizde düşünün, arkadaşlar Manavgat kokuyordu. Arıtma tesisleri kapasitesini doldurmuş, arıtma sorunu hat safhadaydı, Manavgat’ın içinde lağım kokularından geçilmiyordu. Bunları siz yaşıyordunuz. İki dev arıtma tesisini; birisi 40 milyon diğeri 30 milyon, toplam 70 milyon liralık dev arıtma tesisini bir buçuk senede hizmete soktuk. Ve denizimizi kurtardık. Turizmimizin en büyük sermayesi denimizi gözümüz gibi korumamız lazımken; maalesef Manavgat arıtma kapasitesini doldurduğu için taşıyor, güzelim Manavgat Çayı ve denizimiz pislikten geçilmiyordu, o yüzden Manavgat kokuyordu. Biz bu Büyükşehir Yasası ile bu imkanları bulmasaydık, bu hizmetlerin çoğu olamayacaktı. Çünkü ilçe belediyelerinin imkanlarıyla ya da İl Genel Meclisi’nin gücüyle bu yapılabilseydi, zaten yapılırdı. Yapılamadığı için biz bu reform paketlerini getiriyoruz” dedi.

Anayasa Değişiklik Paketi ile ilgili bilgiler aktaran Türel, Cumhurbaşkanlığı Sistemini Büyükşehir Yasası’na benzeterek, “Sandığa gittiğinizde meclise ayrı oy veriyorsunuz, muhtara ayrı oy veriyorsunuz, başkana ayrı oy veriyorsunuz. Bunda da aynısı olacak. Meclise ayrı, başkana ayrı oy vereceğiz. Diyorsunuz ki partili Cumhurbaşkanı olmaz.  Bakın ben partili belediye başkanıyım; ama tarafsız belediye başkanıyım. Partili olmak taraflı olmayı zorunlu kılmaz. Bu sistemde uzlaşma, mutabakat, toplumsal uzlaşma mecburi, şart. Bugüne kadar yüzde 50’nin üstünde oy alan siyasi parti, Demokrat Parti olmuş, bir ya da iki seçim.  Dolayısıyla öteki partilere oy verenler de Cumhurbaşkanına oy verirlerse 50’nin üstünde oy alacak. Ak Parti’nin oyları yüzde 47’ydi, Tayyip Erdoğan yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçildiğinde. Demek ki Ak Parti dışındaki partilerden de oy almış. O yüzden artık tarafsız olmak zorunda partili de olsa Cumhurbaşkanı. En güzel örneği benimdir. En az oy aldığım Konyaaltı İlçesi’ne en önemli projeleri yapıyorum. İlçe belediyesi benim partime mensup belediye başkanı olmayan Manavgat’ta açın rakamları bakın, en çok yatırım yaptığımız ilçelerden bir tanesi Manavgat. Biz bize oy veren vermeyen herkese hizmet vermek zorundayız. 330 milyon TL, Karayollarının yaptığı 4 tane kavşakla beraber Manavgat’a yaptığımız yatırım. Helali hoş olsun. Daha da çoğunu yapacağız, işte Türkbeleni de geliyor. Zannediyorum o da bir takım teşvik artışlarıyla 40-50 milyonu bulacak. İyi ki yapıyoruz. Ben bugün söylemedim, söylemek istemedim. Yanlış anlaşılmasın; çünkü başkan da hakikaten büyük nezaket gösterdi. Her zaman olduğu gibi geldi bizim orada programımıza katıldı. Manavgat Belediyesi’nin 2015 senesi toplam yatırım bütçesi 7.5 milyon TL. Manavgat Belediyesi’nin toplam yaptığı gerçekleşen bütçesindeki yatırım 7.5 milyon TL. Biz 330 milyon yapmışız Karayolları’nın kavşakları ile beraber. Sadece arıtmalara 70 milyon, on mislini yapmışız. Şimdi bu bütçelerle bu büyük hizmetler yapılamayacağı için bu Büyükşehir Yasası’nı getirdik. 1 senede toplam 7.5 milyon TL yatırım yapmış Manavgat Belediyesi, hiçbir şey yapamamış. Bu kadar net. Gazeteci arkadaşlarımız burada. İller Bankası kredileriyle yapılan projelerin dışında bir tane bir hizmetini, projesini gösterin. Bilmiyorsam da özür dilerim, öğrenmiş olurum. Çok da mutlu olurum. 7.5 milyon ile 70 milyonluk iş yapmış aferin derim. 7.5 milyon tartışılmaz ortada, rakamlar yalan söylemiyor çünkü” diye konuştu.

Türkbeleni Projesi sırasında yaşanılan sıkıntıları paylaşan Başkan Türel, şunları dile getirdi:  “Önce bölge B tipi mesire alanıydı, sonra baktık ki bizim projede bazı şeyleri koyamıyoruz hadi C tipine çevirelim dedik.  B’den C’ye ya da C’ den B’ye D’ye döndürdük. A b c d alfabeyi çözdük ormancılar sağ olsun. Ondan sonra tahsis aldık, ondan sonra proje, ondan sonra ihale. Bir de itiraz bir de bilmem ne işte 3 sene geçti daha temeli yeni attık. İşte şu yollarla ilgili ne çektiğimizi Manavgatlılar bilir bir de ben bilirim. Ben Manavgatlılardan daha çok çektim. Çünkü Manavgatlılar tabi ki yaşıyorken üzüntüsü bana kat ve kat daha çok oldu. Nedeni müteahhidin her kuruşunu ödüyorsun sonra müteahhitliği çıkmayınca bu ihale sisteminde adam seni süründürüyor. Geldik özür diledik Manavgatlılardan. Elimde olan bir şey olsa mevzuat işlerine takılmasam, ihale mevzuatlarına takılmasam bu sıkıntılar yaşanmaz. Bu yükleri üzerimizden atalım daha hızlı kalkınalım diye uğraşıyoruz işte. Manavgat’ın haline ben hepinizden daha çok üzüldüm. Geldim Türkbeleni temel atmasında da elimizde olmayan sebeplerden dolayı geciktik özür dilerim dedim. Özür dilemek bir erdemdir fazilettir. Müteahhit ekonomik güçlüğe düşmüş. Benden bir kuruş alacağı var mı, yok. Ama müteahhidin kendi sıkıntısı Manavgatlıya çile oldu. Bunlar çok küçük örnekler. İşte biz bu yükleri üzerimizden atmayı başarırsak daha hızlı yapacağız hizmetlerimizi mesele bu”

Manavgat'ta cadde düzenlemeleri için 30 milyon liranın üzerinde para harcadıklarını söyleyen Türel, “Açık konuşayım paramızla pulumuzla rezil olduk. Günahı bende mi hayır değil. Şimdi şükürler olsun toparlandı, toparlanıyor. O caddelerde bütün arabaların yağmur suyu altında kaldığı fotoğraflar benim arşivimde. Şimdi ayağınız ıslanmadan yürüyorsunuz o caddelerde geçen yağmur yağdı geçti. Manavgat'a o yağmur sularının altı kalan araba görüntüleri yakışıyor muydu? Vermişiz bütün apartman ruhsatlarını o cadde üzerinde ama alt yapı sıfır. Esas bu niye yapılmadı diye sormak lazım. Orada o kadar apartmandan ruhsat parası alıp bunların iznini veriyorken oraya alt yapı götürmemenin nedenini esas sormamız lazım. Ama bizde çözüm var biz mazeretin arkasına sığınamayız. Suç bizde diyoruz. Bir baktık ki kazmaya başladık aman yarabbi Manavgatlılar asbestli borulardan su içiyor. Manavgat bugüne kadar bunları niye yapmadı? Yapalım diye Büyükşehir Yasası dedik. Ne bölücülüğümüz kaldı ne Cumhuriyet düşmanlığımız kaldı. Ne oldu bölündük parçalandık mı Cumhuriyet elden mi gitti? 3 senedir bu hizmetleri şimdi çok daha iyi yapabiliyoruz. Biz bu referandumları halkımız için yapıyoruz. Tek adamlık, Cumhuriyet elden gidiyor safsataları bu yalan atölyesinin içinde çalışanların ürettiği fakir kısır yalanlardan başka hiçbir şey değil. Dediğim gibi bu hepimize lazım. Bu yasadan hayır diyenler de istifade edecek. Kavşakları yapıyorum Antalya'da ilk ona da hayır, 3. Köprüyü yapıyoruz ona da hayır havaalanına, Marmaray’a hayır, denizin altından tünele hayır, her şeye hayır dediler ya. Bir tek nikah masasında evet demeyi başarmış bu hayatları hayırla geçenlerin. Valla evde kalırlarmış onda da hayır deselermiş. 5 tane kavşak yapıyorum hayır. Niye? Trafiği sıkıştırırmış. Sen üstten geç dedim. Geçen gün birisi aradı ya o gündür bugündür 10 sene geçti hala üstten geçiyorum dedi biliyor musun dedi. Ya oğlum enayi misin alttan geç artık dedim. Her şey memleketimiz için arkadaşlar” diye konuştu.

Strasburg’da Avrupa Konseyi toplantısına katıldığını belirten Başkan Türel, “Tutuklanan HDP’li belediye başkanlarının raporu görüşülüyor. Milli heyet başkanıyım orada. Oradaki manzarayı bir görseniz. Oradaki atmosferi bir görseniz, çok farklı düşünürdünüz. Orada cirit atan teröristlere inat, yapılacak şeyin ne olduğunu bilir ve evet oyun verirsiniz. Benim dibime girmişler. Yani belediyenin resmi araçlarıyla canlı bomba eylemi yaptıran belediye başkanlarını, belediyenin resmi iş makinaları ile hendek kazıp çukur kazarak oralara asker polis giremesin diye teröre destek veren belediye başkanlarını utanmasalar kahraman ilan edecekler. Bizim bizden başka dostumuz olmamış. Bir sürü haksız itham. Biz orada yalnız kaldık. Sadece Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan filan. Ve o kadar haksız eleştiri ile ilgili tabi benim de iki dakikalık bir sürem var. Oradaki teröristleri kahraman ilan etmeye çalışan ülkenin temsilcilerine iki dakikaya ne sığabiliyorsa her şeyi söylemeye çalıştım. Verdiğimiz bütün değişiklik önergeleri büyük bir ittifakla ret edildi. Arka sıramda üç beş kişi resmen laf atıyorlar. Yalan diyor, kahkahalar atıyorlar. Ben de meclisten tecrübeliyim o konularda, bildiğimizi söyledik. Sonra kim bunlar diye bir baktım. İşaret fişeği boyunlarında poşulular var. Anlaşılıyor ki ya terör örgütünün yandaşı, ya sempatizanı ya da teröristin ta kendisi. Az ileride de Ertuğrul Kürkçü oturuyor bir organize çalışma olduğu belli. Bizim bakanlarımızı Avrupa’ya sokmayanlar, Avrupa Konseyi’nde, demokrasinin beşiği olan genel kurul salonunda terör yandaşları cirit atıyor. Dibimize girmişler. Baktım ki bana laf atanların ne oldukları anlaşılıyor. Çıkıyorken bana yine laf attılar. Dediler ki, bugün Avrupa Konseyi hayır dedi, sizi üzdük. 16 Nisan’da Türkiye hayır dediğinde sizi bir daha üzeceğiz dediler. Terbiyesize bak. Biz Allahtan başka kimseden korkmayız. Döndüm dedim ki siz hiç dert etmeyin kendinize, bu büyük millet Çanakkale Destanı’nı, Kurtuluş Savaşı Destanı’nı, 15 Temmuz Destanı’nı yazmış, tankların önüne yatmış, kurşunlara göğsünü siper etmiş millettir.16 Nisan’da evet çıkarak Türk Milleti sevinecek dedim. Şimdi oradaki terör yandaşlarından da anlaşılıyor ki bu terör yandaşları ve sempatizanları hayır çıktığında çok sevinecek.”

Türel, şöyle devam etti: “Her hayırcı kesinlikle teröristtir diyemeyiz. Demokrasiye gönülden inanmış bir insanım. Seçim kaybettiğimde dahi, sandıktan çıkan karar karşısında boynumuz kıldan incedir demiş bir insanım. Karar ne çıkarsa çıksın saygı duymalıyız. Teröristlerin hepsinin hayırcı olduğunu, hayır vereceklerini iyi idrak etmemiz lazım. Onlar, bu ülkenin 40 senedir nasıl canına kastediyor ve neden şimdi hayır diye uğraşıyor, yırtınıyor bunun bir muhasebesini yapın. Onun dışında paketle ilgili her şeyi konuşuruz” dedi.

Kahvaltıdan sonra MHP ve BBP İlçe Teşkilatlarını ziyaret eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, MHP İlçe Başkanı İsmail Hakkı Karadağ ve BBP İlçe Başkanı Mehmet Çayır ile referandum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Türel son olarak MATSO Otogar Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda muhtarlarla bir araya gelerek toplantı yaptı.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Türel:, “Manavgat, kokuyordu”,
Yorumlar
Haber Yazılımı