Haber Detayı
29 Nisan 2017 - Cumartesi 16:44 Bu haber 1176 kez okundu
 
Turhan Ailesi’nden eğitim kampusu
Hayırsever işadamı Seyhan Cengiz Turhan, Karacalar Mahallesi’ne kazandırdığı ilkokul, ortaokul ve anadolu lisesinin ardından, son olarak yaptırdığı kapalı spor salonu ile eğitim kampusunu tamamladı. Kapalı spor salonunun açılışı nedeniyle yapılan törene katılan hayırsever işadamı, öğrencilerle tek tek ilgilenerek fotoğraf çektirdi.
EĞİTİM Haberi
Turhan Ailesi’nden eğitim kampusu

Annesi ve eşi adına Karacalar Mahallesi’ne Fatma Pakize Turhan İlkokulu ve Ortaokulu ile Fatma Temel Turhan Anadolu Lisesi’ni yaptıran hayırsever işadamı Seyhan Cengiz Turhan, son olarak yaptırdığı kapalı spor salonu ile hayrını taçlandırdı. Seyhan Cengiz Turhan Kapalı Spor Salonu’nun tamamlanması ile Turhan ailesinin yaptırdığı 3 okulla birlikte kompleks, kampus haline geldi.

Seyhan Cengiz Turhan Kapalı Spor Salonu’nun açılışı nedeniyle Karacalar Mahallesi’nde düzenlenen törene Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şimşek, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Öz ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir’in yanı sıra STK’ların temsilcileri ile kurum müdür ve amirleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program İlçe Mili Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir’in konuşması ile devam etti. Manavgat’ta 10’u müstakil anaokulu, 72’si ilkokul, 45’i ortaokul, 28’i lise olmak üzere toplam 155 okulda toplam 45 bin 78 öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Sarıdemir, “Bu okullarımızda şimdiye kadar var olan 5 tane spor salonumuz vardı. Değerli hayırseverimizin yaptırdığı bu spor salonu ile birlikte, salon sayımız 6’ya çıktı. Daha önce aynı bulunduğumuz yerde hayırseverimiz bir ilkokul, bir de lise yaptırmıştı. Şu anda 3 okulumuzun da kullanabileceği spor salonu da yapılmasıyla beraber sanki burası hayırseverimizin bir eğitim kampusu haline döndü. Kendisine yürekten, içten teşekkürlerimizi, minnetimizi bildirmeyi borç bilirim. Ben spor salonumuzun çocuklarımıza, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sarıdemir’in ardından konuşmasını gerçekleştiren hayırsever işadamı Seyhan Cengiz Turhan, bölgenin insanlarına ne yapılsa az olacağını vurgulayarak, “Bir yeri veya kişiyi överken, güzeller güzeli denir. Babamın değişi ile şehirler güzeli Antalya ve onun ilçesi Manavgat ve köyümüz Karacalar, bu şehrin, bu ilçenin bu beldenin güzelden de güzel insanları, sizlere ne yapılsa azdır. Bugün memleketimizin en büyük ihtiyacı olan eğitilmiş insan, okuduğunu anlayan, düşünen ve düşündüklerini özgürce söyleyen insanlara çok büyük ihtiyacımız var. Burada ilkokul birinci sınıftan başlayarak, hem ortaokulu hem liseyi okuyacak çocuklarımız birçok dalda memleketimize hizmet verecekler. Bu bizim göğsümüzü kabartmakta. 1930 yılında babam Manavgat’ın bir köyüne 20 yaşındayken, annemi de almış yanına 18 yaşında gelmiş. Bundan 80 küsur sene önce. O zaman jandarma ile beraber yatılı bölge okuluna köylerden talebe toplamışlar. Ama şimdi bakıyoruz herkeste bir okuma hevesi var. Çünkü gördük ki her şey eğitimden geçiyor. Eğitilen insanlar okuyan, okuduğunu anlayan, düşünen insanlar hem memleketine hem ailesine büyük hizmette bulunuyor. Ben istiyorum ki buradaki çocuklarımız da büyüsünler memlekete büyük hizmetler yapsınlar ve nice eğitim kurumları kazandırsınlar. Biraz önce bir çocuğumuz Seyhan Amca, bende senin gibi okullar yaptırmak istiyorum deyince gözüm yaşardı. Demek ki maksat hasıl olmuş, aşı tutmuş ve bu yetişen çocuklarımız da memleketin çeşitli bölgelerine inşallah eğitim tesisleri kazandıracak ve memleketimiz onlarla beraber yükselecek. Bu hisler ve duygularla hepinizi hürmetle selamlıyorum. Daha nice böyle günlere beldemiz, kasabamız, ilçemiz ve şehrimizin kavuşması için Cenabı Allah’a dualar ediyorum ve ondan yardım diliyorum” diye konuştu.

Son olarak kürsüye çıkan Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü ise konuşmasında şunları söyledi: “Bugün hep beraber bir mutluluğu yaşıyoruz. Eğitim tesislerimize bir spor salonu kazandırıyoruz. Ben hepinizin adına özellikle hayırseverlerimiz Seyhan Cengiz Turhan ağabeyimiz ve değerli eşleri Fatma Temel Turhan hanımefendiye hepiniz ve şahsım adına hoş geldiniz diyorum. Malumunuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kuruluşundan, cumhuriyetin ilanından beri eğitime büyük önem vermiştir. Dönem içerisinde eğitime verilen önem imkanlar ölçüsünde artarak devam etmiştir. Son yıllara baktığımızda devletimizin bütçesi içerisinde en büyük pay Milli Eğitime ayrılmakta. Ancak takdir edersiniz ki genç nüfusa sahip olan ve hızlı nüfus artışına sahip olan ülkemizde devlet bütçesinden ayrılan ödeneklerle bu işin tamamına yetişmek mümkün olmamaktadır. Biz biliyoruz ki ülkelerin en önemli kaynağı insanlarıdır. Eğer insan kaynağınız kaliteli değilse, insan kaynağınız eğitimli değilse, ülkenin yer altında ve yer üstünde ne kaynağı oldursa olsun çok bir anlam ifade etmiyor. Dolayısıyla devletlerin insanlarına yapacakları en önemli yatırım da eğitimden geçmektedir. Bu konuda devletimizin bütün bütçe imkanlarına rağmen yetmediği yerde hayırsever vatandaşlarımız devletine, milletine yardıma, desteğe koşmaktadır. Manavgat’ta pek çok okulumuzda, pek çok diğer kamu hizmetinde vatandaşlarımızın büyük katkılarını aldık bugüne kadar. Ben bu vesile ile tüm hayırseverlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Tabi özel teşekkürümüz bugün Turhan ailesine. Az önce hayatı hakkında kısa bilgi verilirken, ülkenin pek çok yerinde Karabük’te, Yozgat, Adana’da bir çok yerde başta eğitim olmak üzere, bir çok kamu hizmetine katkıda bulunmuşlar. Bizim de ilçemizde biri annelerinin diğerleri de muhterem eşlerinin adına olmak üzere üç tane okul var. Bir ilkokul, bir ortaokul ve bir lise. Bugün bu eğitim kurumlarına bir de spor salonu kazandırıyoruz. Kendileri aslında okumuşlar, yetişmişler, kamu hizmetinde bu memlekete hizmet etmişler. Daha sonra ticaret hayatına atılmışlar, yatırım yapmışlar, büyük istihdam sağlamışlar, vergi ödemişler, bu memlekete iki tane faydalı evlat yetiştirmişler. Aslında memlekete olan borçlarını hakkıyla ödemişler. Ama biz tanıdığımız kadar biliyoruz ki, bu memleket ve bu halka olan sevgileri, ben kanuni olan görevimi yaptım demekle yetinmemişler, üstüne birde böyle hayır işlerine, devlet ve millete katkı işlerine devam ediyorlar. Ben bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum, huzurlarınızda şükranlarımız sunuyorum. İnşallah Allah kendilerine sağlıklı hayırlı uzun ömürler nasip etsin ve bu ömür boyunca da bu katkıları bu hayırları devam etsin. Çocukları bunu devam ettirsin. Allah hepimize de bir gün böyle hayırlı bir iş yapmayı nasip etsin. Okullarımızın, okullarımıza kazandırılan bu salonun Karacalar Mahallemize, ilçemize, Milli Eğitimimize, çocuklarımıza, gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum”

Konuşmaların ardından hayırsever işadamı Seyhan Cengiz Turhan ve eşi Fatma Temel Turhan, Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir ve STK temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri kırmızı kurdeleyi keserek kapalı spor salonunu hizmete açtı.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Turhan, Ailesi’nden, eğitim, kampusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı