Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 19:15 Bu haber 3754 kez okundu
 
Turizmde kaliteli hizmetle büyümeye devam edeceğiz
Vali Ersin Yazıcı, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeler Birliği'nin (AKTOB) düzenlediği ve pandemi nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirilen 10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'ne katıldı.
TURİZM Haberi
Turizmde kaliteli hizmetle büyümeye devam edeceğiz

AKTOB tarafından 'Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği' ana temasıyla bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne Vali Ersin Yazıcı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve pek çok sektör temsilcisi katıldı.

Türkiye'nin turizmde dev marka haline geldiğini ve turizmin, Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “Kültürümüzün, turizm markamızın tanıtılması için uluslararası çok taraflı platformlarda çalışmalarımız devam ediyor. Dünyanın salgın nedeniyle kapandığı bir dönemde sizlerin sektörü canlı tutmak için verdiği çabalar ülkemiz için çok değerli. Biz de bu konuda büyük emek harcadık, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde harcıyoruz. Kadim bir medeniyete, son derece zengin kültürel değerlere, eşi benzeri olmayan bir coğrafyaya sahibiz. Devletin ve sektörün birlikte attığı adımlar sayesinde turizm alanında bütün dünyanın gıpta ettiği bir ülke haline geldik.” diye konuştu.

TURİZMDE MARKA OLDUK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Turizmde dev bir marka olduk. Turizm bugün Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri haline geldi. Memleketimiz dünyanın turizm başkentlerinden biri olunca tabii ki Antalya'mız ve Türkiye olarak, ben de turizm diplomasisine ayrı bir önem veriyorum. Diplomasi faaliyetlerimizde bu konuyu hep ön planda tutuyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası ve Somut Olmayan Kültürel Miras listelerindeki kültürel miras alanlarımızın ve kültür varlıklarımızın sayısı 18'e yükseldi. Bunu hep birlikte başardık." ifadelerini kullandı.

SALGIN EN FAZLA TURİZM VE SEYAHAT SEKTÖRÜNÜ ETKİLEDİ

Salgın nedeniyle bu yıl eşi benzeri görülmemiş bir sınama ile karşı karşıya kalındığını vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; “Salgının zararlarını asgari düzeyde tutmak için devlet ve millet olarak el ele çalışıyoruz. Şüphesiz tüm dünyada salgının etkilerinin en fazla görüldüğü alanlardan biri turizm ve seyahat sektörü oldu. Bu olumsuz etkileri en aza indirmek ve turizmi canlandırmak için haziran ayından beri bir dizi tedbirleri ortaya koyduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ programı ile dünyaya örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Tedbirlerimiz ve çalışmalarımız sayesinde Ocak - Ekim arasındaki dönemde 13,6 milyona ulaşan turist sayımızı inşallah sizlerle beraber artıracağız.” şeklinde konuştu.

2021’DEN UMUDUNUZU KESMEYİN

Tüm dünyada pandeminin tekrar yükselmeye başladığını aktaran Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Vaka sayılarının tüm dünyada ve Avrupa'da, Türkiye'ye pazar oluşturan ülkelerde hızla artmaya başladı. Aşı çalışmalarını devlet olarak yakinen takip ediyoruz. Sağlık Bakanlığımız yakında açıklamaya başlayacak. Çok büyük bir aşılama programını, Aralık itibarıyla devreye alıyoruz. Yakın tarihte hızlı şekilde bu aşılama operasyonuna başlanacak. Hızlı aşılamayla toplumun bağışıklığını birkaç ay içinde sağlayacağımızı düşünüyoruz. Lütfen 2021'den umudunuzu kesmeyin, umutlu olun. Bu aşılamayla birlikte vaka sayılarında çok hızlı düşüşü birkaç ay sonra yakalayacağız.” dedi.

GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASYONU ÖRNEK TEŞKİL ETTİ

TV ve dijital tanıtıma önem vereceklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy; “TV yoğun yolcu aldığımız pazarlarda en etkili mecra. Bu ülkelerle anlaşmalar devam edecek. Güvenli Turizm Sertifikası programımız iyi bir disiplinle uygulanan ve dünyada örnek gösterilen bir sertifikasyon sistemi oldu. Bu programın hazırlanıp hayata geçmesindeki arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. En başarılı örneklerden biri olduk.” diye konuştu.

MİSAFİRLERİMİZE GÜVEN VERDİK

Pandemi tedbirleri çerçevesinde ilk defa dijital olarak gerçekleştirilen toplantıda Vali Ersin Yazıcı; “Biz şunu biliyoruz ki Antalya turizmin başkenti. Bundan doğan sorumluluklarımızı layıkıyla yerine getirmekteyiz. Hatta hepimizin bildiği gibi pandemi koşullarında şartlar çok zor iken insanların bir şehirden diğer şehre gitmesi bile zorlaşmışken, biz Antalya olarak dünyanın birçok ülkesinden misafir ağırladık. Koronavirüs sürecini iyi yöneterek insanlara güven verdik. Bu manada ben temmuz ayı itibariyle işletmelerini açan, misafirleri ağırlayan tüm işletmecilerimize sektörde çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

İNANIYORUM Kİ YAKIN ZAMANDA YENİ REKORLARA İMZA ATACAĞIZ

Antalya’nın turizmde öncü şehir olduğunu belirten Vali Yazıcı; “Bu süreçte, Türkiye’de turizmin lideri olduğumuzu, şehir olarak turizme öncülük ettiğimizi, örnek olduğumuzu bir kez daha ispatlamış olduk. Pandemi koşulları olmasaydı geçen yıl 15 milyon civarında seyreden yabancı misafir sayımız bu yıl belki de 20 milyonu geçecekti. Biz bu kaliteli hizmetlerimizi sunmaya devam ettikçe sektördeki tüm kurum ve kuruluşlar olarak hep birlikte hareket ettiğimizde inanıyorum ki çok yakın bir gelecekte, pandemiden de kurtulmamız ile birlikte 20 milyonları hep birlikte aşacağız.” dedi.

ÖNLEMLERİ DİKKATLİCE UYGULADIK

Vali Yazıcı; “Antalya’mız turizmin başkenti sözünü her yönüyle hak ettiği bir noktadadır. Güvenli turizm sertifikası ile birlikte çok hızlı bir şeklide hareket ettik. Bazı ülkeler ülkemizden çıkışta bir ya da iki gün önce pcr testi istemekteydiler. Havalimanı ve turizm sektöründeki işletmelerimizin de desteği ile koordineli bir şekilde hareket edip havalimanımızda test yapabileceğimiz alanlar oluşturduk. Koronavirüs önlemleri otellerimizde üst düzeyde uygulandı. Yaz sezonu boyunca şehrimizdeki bütün vakaları sıkı bir şekilde takibini gerçekleştirdik. Bizim misafirlerimizden veya sektörden doğan pozitif vakamız şehrin toplamında oluşan vakayla kıyaslandığında bizi zorlamayan sayılarda seyretti. Burada sektör temsilcilerimize iş birliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü bu süreci hep birlikte yönetmemiz gerekiyordu. Turizm sektörümüzün korona virüs sınavından başarıyla geçtiğini söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda bu önemli organizasyonu düzenleyen Akdeniz Turistlik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’ne teşekkürlerini ileten Vali Yazıcı, 10. kez gerçekleşen Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ülkemiz ve Antalya’mız adına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Turizmde, kaliteli, hizmetle, büyümeye, devam, edeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı