Haber Detayı
03 Mart 2020 - Salı 20:07 Bu haber 3716 kez okundu
 
Vali Karaloğlu Uluslararası Antalya Kongresi'nde
Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın Fethi’nin 813’üncü Yılı kapsamında düzenlenen 3. Uluslararası Antalya Kongresi’nin Açılış Konferansına katıldı.
SİYASET Haberi
Vali Karaloğlu Uluslararası Antalya Kongresi'nde

Evimiz Akdeniz' sloganıyla bu yıl 813'üncüsü kutlanan Antalya'nın Fethi etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) Uluslararası Antalya Kongresi düzenlendi. Vali Münir Karaloğlu, sempozyum öncesinde AKM içindeki Antalya Olgunlaştırma Enstitüsü'nün "Semaya Yolculuk" ve Tahsin Ceylan'ın "Antalya'nın Derin Tarihi" sergilerin açılışını gerçekleştirdi. Akdeniz'in sualtı zenginliklerinin gösterildiği fotoğraflar ve keçeden yapılan eserleri inceleyen Vali Karaloğlu, Aspendos Salonu'nda gerçekleştirilen açılış konferansına katıldı. Vali Karaloğlu konferans öncesinde bir konuşma yaparak, Antalya'nın fethinin 813'üncü yılını kutlamanın önemine değindi.

AKDENİZ TÜRKLERİN DENİZCİLİKLE BULUŞMA NOKTASIDIR
Antalya’nın Fethi’nin, diğer şehirlerin fethedilmesinden daha farklı olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “Antalya Anadolu Selçuklularının dolayısıyla Türklerin, Akdeniz sahillerindeki fethettiği ilk şehir ve ilk limandır. Türklerin denizcilikle buluşma noktasıdır. Doğu Akdeniz’deki yetki kavgası bizim için 813 yıl önce başladı. Türk’ün Akdeniz serüveni Gıyaseddin Keyhüsrev’in Mısırlı Müslüman tüccarların hakkını savunabilmek, onların gasp edilen hakkını küffardan geri almak için gelip fethettiği Antalya limanıyla başladı. Onun için Antalya’nın fethini kutlamak bugünlerde daha önemli. Çünkü mottomuz “Evimiz Akdeniz” dedi.
Konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak sürdüren Vali Münir Karaloğlu “Cumhurbaşkanımız söylüyor ya! “Biz gereğini yapmazsak bize Akdeniz’de olta atacak yer bile bırakmayacaklar.” Akdeniz’de en uzun sahili olan, en uzun teması olan ülke olacaksınız ama birileri 12 bin kilometreden, 8 bin kilometreden, 5 bin kilometreden gelecekler Akdeniz’de petrol ve gaz arayacaklar. Sen arayamazsın niye uluslararası hukuk var. Hukuk sadece bize mi var, size yok mu?” şeklinde konuştu.

813 YILDIR BU TOPRAKLARA NE KATTIĞIMIZI GÖRDÜK
Fetih kutlamalarının sadece eğlenceden ibaret olmadığına da vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Antalya’nın Fethi sadece toplanalım eğlenelim, dağılalım değildir. Biz işi derinlemesine çalışmak istiyoruz. Madem 813 yıldır bu topraklardayız. Bizim bu topraklara kattıklarımız olması lazım ki var. Medeniyet olarak, kültür olarak, eser olarak bu topraklara biz ne kattık. Bunu ancak yapılacak bilimsel çalışmalarla ortaya koyabiliriz. Onun için bu kongrelere Akdeniz üniversitemizin öncülüğünde başlamış olduk. Her sene teması değişiyor. Bu sene ‘Doğa ve Medeniyet’ oldu. Antalya’nın çevresinde ki Selçuklu Osmanlı eserlerini ortaya çıkarmak. Bir şehrin fethini kutlamak önemlidir. Kültürünüze medeniyetinize ecdadınıza sahip çıkmaktır” ifadelerini kullandı.

VALİNİN DEĞİL ANTALYALILARIN FETHİ
Antalya halkının, Antalya’nın Fethi’ni ileri ki yıllarda da kutlamaya devam edeceğini ifade eden Vali Karaloğlu, “Birileri diyormuş ki vali giderse nasıl kutlayacaksınız. Vali Antalya’da doğmadı ama en az Antalyalılar kadar Antalya’yı seviyorum. Allah’a hamd olsun. Valinin görevi liderlik yapmaktır. Hatırlatmaktır, niye biz bu kadar zaman kutlamadık diye bunu sorgulasana. Antalya Büyükşehir Belediye’miz, Akdeniz Üniversitemiz var. Zaten bu etkinliklerin ana düzenleyicisi Büyükşehir Belediyemiz, biz sadece liderlik yapmaya çalışıyoruz. Ben çok teşekkür ediyorum, Antalya Büyükşehir Belediyemize, Başkanımıza, Akdeniz Üniversitemize, tertip komitemize, çok ciddi emek veren arkadaşlar var. 3.Uluslararası Antalya Kongresi’nde sunumları ile bize ışık olacak, değer katacak bilim insanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Pişgin, Uluslararası Antalya Kongresi’nin Açılış Konferansı olan “Fethin Anlam ve Önemi” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Vali Münir Karaloğlu Yasin Pigin’e Antalya’nın Fetih Kitabesi Tablosu’nu hediye etti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Vali, Karaloğlu, Uluslararası, Antalya, Kongresi'nde, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı