Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 10:04 Bu haber 3543 kez okundu
 
Vali Yazıcı denetime katıldı
Vali Ersin Yazıcı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, kontrollü normalleşme dönemine geçiş sonrasında Muratpaşa ve dünyaca ünlü Konyaaltı sahilindeki iş yerlerini denetledi.
YAŞAM Haberi
Vali Yazıcı denetime katıldı

Kontrollü normalleşme dönemine geçiş sonrasında Vali Ersin Yazıcı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Kazım Özalp Caddesi’ndeki iş yeri ve işletmeleri denetledi. Muratpaşa ve dünyaca ünlü Konyaaltı sahilindeki, kafe ve restoranlarda gerçekleştirilen denetlemelere Vali Ersin Yazıcı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın yanı sıra; Muratpaşa Kaymakamı Dr. Orhan Burhan, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, İl Jandarma Komutalı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, , Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve protokol üyeleri katıldı.

Muratpaşa ve dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde bulunan restoran ve kafelerdeki oturma düzenleri ile çalışanların temizlik kurallarını denetleyen Vali Ersin Yazıcı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, esnaflarla sohbet ederek kurallara uyulması noktasındaki hassasiyete dikkat çekti. 

EN KISA SÜREDE MAVİ GRUBA GEÇMELİYİZ
Turizmin başkenti Antalya’nın turuncu risk grubunda yer almasıyla ilgili açıklama yapan Vali Yazıcı; “Bildiğiniz gibi tüm Türkiye’de kontrollü bir normalleşme süreci başladı. İnşallah hep birlikte koronavirüsten kurtulacağız. Antalya olarak turuncu renk kategorisinde yer aldık. Hedefimiz esnaf ve vatandaşlarımızın gayretleriyle turuncudan maviye geçmektir. Antalya turizmin başkenti ve esnafımızın bunun bilincinde. Sezon açılıncaya kadar 1-2 ay içinde kontrollü yaşamda hep birlikte kurallara uyarak, yüksek riskliden önce sarı, ardından mavi gruba geçmemiz gerekiyor. Bunu Antalyalı hemşerilerimin başaracağını düşünüyorum.” diye konuştu.

YENİ SEZONDA KAYIPLARIMIZI TELAFİ EDECEĞİZ
2020 yılının turizm açısından zorlu geçtiğini ifade eden Vali Yazıcı; “Koronavirüs yüzünden kötü bir sezon geçirdik. Ama önümüzdeki sezon inşallah geçtiğimiz yılı fazlasıyla telafi ettiğimiz bir sezon olacak diye ümit ediyorum. Turizm sektöründe bu dönemde çok ciddi zorluklar yaşandı. Bu zorlukları hep birlikte aşmak istiyoruz. Bunu aşmamızın yolu da sezon açılıncaya kadar bir iki ay içerisinde bu kontrollü yaşamdaki kurallara uyarak hep birlikte yüksek riskliden önce sarı gruba sonrada mavi gruba geçmemiz gerekiyor. Bunu Antalyalı hemşerilerimizle birlikte başaracağımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

DAHA GÜZEL BİR ANTALYA İÇİN EL ELE VERECEĞİZ
Antalya esnafının koronavirüsle mücadelede başarılı işler çıkardığını belirten Vali Yazıcı, “Buradaki denetlemelerimizde esnaf arkadaşlarımızın kurallara riayet ettiklerini gördük. Bu yeni süreçte de kontrollü şekilde, sağlığımız için, bize gelecek olan misafirlerimizin gönül rahatlığıyla Antalya’mıza gelmeleri için, rahat ve güvenli şekilde ağırlayabilmek için tüm hemşerilerimin ve esnalarımızın kurallara uymasını istiyoruz. Bu süreçte herkesin birbirini ikaz ederek, güvenlik kuvvetlerine, denetçilere iş bırakmadan kendimiz kurallara uyarak bu süreci atlatalım. Antalya’mızda güzel günler bizi bekliyor” ifadelerine yer verdi.

260 BİN PERSONEL DENETİMDE
Kontrollü normalleşmeyle birlikte illerin risk durumuna göre 4 kategoriye ayrıldığını ve her ilin verilene göre farklı tedbirler uygulanmasına karar verildiğini aktaran Emniyet Genel Müdürü Aktaş; “ Ülke genelinde koronavirüsle mücadelede bir seferberlik anlayışıyla mücadele ediyoruz. Bu kontrollü normalleşme döneminin devamının sağlanması ve hem il hem de ülkemizi daha iyi noktaya çekebilmek için her kesimin bir duyarlılık göstermesi ve bu işi sahiplenmesi çok önemlidir. Daha önceki denetiler daha çok vali ve kaymakamlarımızın koordinesinde kolluk kuvvetleri üzerinden yürüyordu. Yeni dönemle birlikte bütün kamu kurum ve kuruluşların, STK’ların, yerel yönetimlerin daha aktif şekilde oluşturacakları kendi ekipleriyle birlikte sahada olacağı, etkin ve dinamik sürekli bir denetim modeline geçildi. Bugün itibariyle ülke genelinde 260 bin personelle denetim için sahadayız. Bu denetimlerin yapılması çok önemlidir” dedi.

AMAÇ CEZA YAZMAK DEĞİL, FARKINDALIK OLUŞTURMAK
Denetimlerdeki amacın ceza yazmak ya da bir yaptırım uygulamak olmadığının altını çizen Emniyet Genel Müdürü Aktaş; “Daha çok rehberlik edici, uyarıcı yönü ağır basan denetim anlayışı sergileyeceğiz. Bununla birlikte bütün uyarılara rağmen, kuralları uygulama noktasında iyi niyet sergilemeyen kurum ve tesislere yönelik cezaları uygulayacağız. Asıl amacımız bir duyarlılık, bilinç oluşturup topyekûn bir mücadele ortaya çıkarmaktır. Antalya’da bu bilinç yüksek. Antalya yüksek riskli grupta ama 15 gün sonraki değerlendirmede en azından bir alt gruba gelmesini ümit ediyoruz. Ülke olarak, el ele vererek koronavirüs salgınıyla mücadelede şimdiye kadar olduğu gibi bütün dünyaya örnek bir uygulamayı ortaya koyacağımıza inanıyorum. Emek veren, katkı veren başta kamu görevlilerimiz olmak üzere yerel yönetimlerimize, basınımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Denetimlerde Türkiye geneli 260 bin, Antalya geneli  ise 8 bin personel görev aldı. Antalya'nın 19 ilçesinde eş zamanlı yapılan denetimlerde kontrollü normalleşmeyle birlikte iş yeri ve işletmeler denetlendi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Vali, Yazıcı, denetime, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı