Haber Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 09:29 Bu haber 1024 kez okundu
 
Voleybol yerel ligi 30 Eylül’de başlıyor
Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünün Antalya genelinde düzenlediği voleybol ve basketbol kulüp ligleri Cumartesi günü oynanacak ilk maçlarla başlıyor. Manavgat’tan 3 kulübün katılacağı Manavgat grubuna, Alanya’dan Alanya Belediyespor Spor Kulübü de iştirak edecek. Grupta ilk iki dereceye girecek takımların Antalya’da yapılacak yarı final ve final maçlarına katılacağını belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, ileriki yıllarda Manavgat’tan katılacak kulüp sayısını artırmak istediklerini söyledi.
SPOR Haberi
Voleybol yerel ligi 30 Eylül’de başlıyor

 

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünün Antalya genelinde düzenlediği voleybol ve basketbol kulüp ligleri Cumartesi günü oynanacak ilk maçlarla başlıyor. Manavgat’tan 3 kulübün katılacağı Manavgat grubuna, Alanya’dan Alanya Belediyespor Spor Kulübü de iştirak edecek. Grupta ilk iki dereceye girecek takımların Antalya’da yapılacak yarı final ve final maçlarına katılacağını belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, ileriki yıllarda Manavgat’tan katılacak kulüp sayısını artırmak istediklerini söyledi.

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen voleybol ve basketbol yerel ligleri 30 Eylül’de yapılacak ilk karşılaşmalar ile başlıyor. Manavgat’tan Manavgat Gençlik Spor Kulübü, Manavgat 60. Yıl Spor Kulübü ve Manavgat 1967 Trabzon Spor Kulübü’nün yanı sıra Alanya’dan Alanya Belediyespor’un katılacağı Manavgat grubunda ilk karşılaşmayı, Manavgat Mehmet Akif Ersoy Kapalı Spor Salonu’nda küçük kızlar kategorisinde Manavgat GSK ile Manavgat 60. Yıl Spor kulübü saat 13:00’de ve Manavgat 1967 Trabzon ile Alanya Belediyespor ise saat 14:30’da yapacak.

Düzenlenen yerel lig ile ilgili bilgi veren Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, “İlçemizde üç tane voleybol ligine katılacak kulüp var. Manavgat Gençlik Spor Kulübü, Manavgat 60. Yıl Spor Kulübü, Manavgat 1967 Trabzon Spor Kulübü. Bu takımlarımız Antalya yerel voleybol liginde mücadele etmek için taahhütnamelerini doldurdu başvurularını yaptı. Bunun neticesinde voleybol adına konuşuyorum, Antalya İl Müdürlüğü Spor Salonunda, 10 bin kişilik spor salonunda toplantısı yapıldı. Taahhütnameler toplandı hangi liglerde neye katılacağımız orada belirtildi. Manavgat Gençlik ve Spor Kulübü 4 kategoride lige katılacak, midi kızlar, mini kızlar, küçük kızlar ve yıldız kızlar. Yine Manavgat 60. Yıl Spor Kulübü midi, mini, küçük ve yıldız kızlar kategorilerinde lige katılacak. Manavgat 1967 Trabzon Spor Kulübü ise 5 kategoride katılacak, bunlara ilaveten genç kızlar kategorisinde de liglere katılacak” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda genç kızlar kategorisinde yerel lige katılan ve başarılı sonuçlar da elde eden Bahçeşehir Spor Kulübünün bu yıl yerel liglere katılmama kararı aldığını belirten Karakaya, genç kızlar kategorisinde Manavgat 1967 Trabzon Spor Kulübü bu boşluğu dolduracağını söyledi.

Yerel liglere katılan takımların 4’lü gruplar halinde mücadele edeceğini ancak Manavgat’tan 3, Alanya’dan da sadece 1 takımın midi, mini, küçük ve yıldız kızlarda mücadele ettiği için aynı grubu oluşturduğunu ifade eden Karakaya, “Alanya’da tek takım var tüm kategorilerde, gençlerde de Alanya Bahçeşehir var. Onun için bizim Manavgat grubuna Alanya Belediyespor’un mini, midi, küçük ve yıldız takımlarını eklediğimizde 4’lü grup oluşuyor Manavgat’ta. Bu gruplardan her kategoride ilk ikiye giren takım Antalya’da oynanacak olan yarı final ve final müsabakalarına katılacak. Bunun neticesinde Antalya il birincisi takım belirlenecek. Bu müsabakalarda ilk 3’e giren takımlar, Antalya’mızı bölge şampiyonaları ve Türkiye şampiyonasında bölgemizi temsil edecek” diye konuştu.

Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak amaçlarının yerel liglere katılacak kulüp sayısının artırılması olduğunu vurgulayan ilçe müdürü Süleyman Karakaya, “Manavgat’ta kulüp sayısı istediğimiz düzeyde değil. 3 tane voleybol kulübü var, bu Manavgat için kötü bir rakam değil ancak amacımız için daha gerçekçi hedefler koyup bu sayıyı artırmamız gerekiyor. Önceki yıllarda bu sayıda yoktu, bazen sadece 1 takımla temsil ediliyorduk. Ama şimdi 3 tane voleybol takımı var ve 4 kategoride liglere katılıyor. Bu ne demek 12 tane ayrı ayrı takım demek. Her birinde 12’şer sporcu olsa 150 sporcu yapar. Spora gönül vermiş, geçmişinde sporculuk olan insanların biraz daha bence idealist olması lazım. Toplumunda o insanlara olumlu yönde baskı yapması lazım. Tanıyıp, takım çıkarması için hep birlikte uğraşmalıyız. Ben elimden geldiği kadar yapıyorum ama toplumun, insanların, velilerin okul müdürlerinin bu tür insanlara uzmanı olduğu alanlarda sporcu yetiştirmesi için maddi manevi teşviklerin verilmesi gerekli. Manavgat halkının elini taşın altına koyması gerekiyor” diye konuştu.

İlçe Müdürlüğü olarak kulüp kurmak isteyen kişileri desteklediklerini ifade eden Karakaya, “Biz elimizden geldiğince teşvik ediyor yardımcı oluyoruz. Zaten dernekler masasında bu konuda spor kulüplerine çok yardımcı oluyor. Kurulum aşamasında kolaylıklar gösteriyorlar” dedi.

Yine Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen ve Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüklerince düzenlenen Okul Sporları müsabakaları için de Ekim ayı içerisinde toplantı yapılacağını hatırlatan Karakaya, spor kulüplerinin okul sporlarında okulların başarısını etkilediğini belirterek, “Okul Sporları müsabakalarında sadece okullar yarışır, kulüplerin olma zorunluluğu yoktur. Okul Sporları lisansı çıkar çocuklara, öğrencilere. Onlarda sezon başında Ekim ayında toplantısı yapılır, taahhütnamelerini verir, hangi kategorilerde, braşlarda katılacaklarını belirtirler. Onun neticesinde bir fikstür çekilir, her ilçe kendi içinde müsabakalarını yapar, dereceye girenler ilde müsabakaya katılır. İlde dereceye girenler ise ilimizi Türkiye çapında temsil eder. Genellikle de kulüp müsabakalarına katılan sporcu hangi okulda çoksa, o okullar genellikle okul sporlarında da başarılı olur. Kulüplerde yetişen sporcular okuluna büyük katkı sağlar. Onun için kulüpleşme çok önemli” diye konuştu.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Voleybol, yerel, ligi, 30, Eylül’de, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı