Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 08:42 Bu haber 3004 kez okundu
 
Yangın Eğitim Merkezi açıldı
Vali Münir Karaloğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Eğitim Merkezi Açılış Töreni’ne katıldı.
GÜNDEM Haberi
Yangın Eğitim Merkezi açıldı

Törene Vali Münir Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen katıldı.

DAHA İYİ OLMAYA MECBURUZ
Bir yandan orman varlığını arttırırken diğer yandan yangınlarla mücadele noktasında da eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerine işaret eden Bakan Pakdemirli, yangının ortak mücadele gerektirdiğini belirtti. Mücadele için bilgi, beceri, donanım, teknik kabiliyetin birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Pakdemirli, Antalya'da açılışı yapılan tesisin bu açıdan önemli olduğunu ifade etti.
Geçen yıl çıkan yangınlarda İHA, termal kamera ve droneları denediklerini, belirten Bakan Pakdemirli, "Önümüzdeki günlerde yeni bir uçağı deneyeceğiz. Genel müdürümüz Japonya'ya kadar gitti, oradaki yangın uçaklarını denedi. Önümüzdeki günlerde Putin geliyor. Rus heyetiyle, Rus uçakları alımına dair bazı görüşmelerimiz olacak. Her gün bir önceki günden daha iyi olma gibi bir mecburiyetimiz var” ifadelerini kullandı.

ANTALYA’NIN 54’Ü ORMANLARLA KAPLI
Antalya’nın bir orman şehri olduğunu ve 54’ünün ormanlarla kaplı olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Vali Münir Karaloğlu, “Antalya’nın orman bakımından zengin olması ve bölgede ki iklim koşullarından dolayı yangın riskimizi çok yüksek seviyelerde, Allah’a hamd olsun 2019’u, 2017 ve 2018’e göre düşüşlerle kapadık. Hem yangın sayısı bakımından hem de yanan alanlar bakımından 2017’ye göre onda bire düşürdük. 2018’e göre de 3’te 1’e kadar düşürdük. Keşke hiç olmasa” dedi.
Antalya’nın çok sıcak bir bölge olduğunu ve en küçük bir kıvılcımdan bile yangın çıkabileceğini vurgulayan Vali Karaloğlu “Bölgede zaman zaman rüzgârlarda oluyor. Onun için Antalya, Döşemealtı’nda bulunan uluslararası yangın merkezi ve ona bağlı olan eğitim tesisi sadece Antalya değil sadece Türkiye’deki orman yangınıyla mücadele eden çalışanlarımıza değil, uluslararası nitelikte bir eğitim merkezi olacaktır ve önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır. Ben hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Vali Münir Karaloğlu ve Bakan Pakdemirli, Orman Bölge Müdürlüğü’nde ağaç dikerek müdürlük bahçesine yapılacak olan caminin temelini attı. Vali Karaloğlu, “Sadece bölgede çalışan insanların değil mahallede ki diğer kurumların ve vatandaşlarında ibadet ihtiyaçlarını giderecek, güzel nitelikli Antalya’ya yakışır bir cami olacağından eminim. Bugünde onun temelini atacağız.  Her iki tesisimizin de hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve Vali Karaloğlu, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin “Küçükbaş Hayvancılığı Güçlendirme Eylem Planı” kapsamında düzenlenen 3’üncü Tarım Orman Şurası’na katıldı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yangın, Eğitim, Merkezi, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı