Haber Detayı
25 Mayıs 2020 - Pazartesi 19:43 Bu haber 7071 kez okundu
 
Yaş sebze-meyve ihracında yılın ilk çeyreğinde 24 artış
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) verilerine göre; Ocak-Nisan döneminde Batı Akdeniz Bölgesi’nden (Antalya-Isparta-Burdur) toplam 600.026.703 dolar ihracat gerçekleşti. 2020 yılının ilk 4 ayında Bölgeden gerçekleştirilen toplam ihracat değeri geçen yılın aynı dönemine göre 1,3 oranında azalırken, yaş sebze-meyve ihracat değerinde ise 24 artış gerçekleşti.
EKONOMİ Haberi
Yaş sebze-meyve ihracında yılın ilk çeyreğinde 24 artış

Ocak-Nisan döneminde Batı Akdeniz Bölgesinden en fazla ihracat 51.741.907 dolar ile koronavirüs salgınının ilk görüldüğü Çin Halk Cumhuriyetine yapılırken, bu ülkeyi Rusya Federasyonu, Kazakistan, Almanya ve Ukrayna takip etti.

EN ÇOK İHRAÇ EDİLEN ÜRÜNLER DOMATES, BİBER, ELMA, PORTAKAL VE KABAK
Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin yoğun olarak uygulanmaya başlandığı 20 Mart-30 Nisan 2020 döneminde, Batı Akdeniz Bölgesi’nden en fazla ihracatı gerçekleştirilen yaş sebze-meyve ürünleri sırasıyla domates, biber, elma, portakal ve kabak oldu. Bu zenginliği ve insan sağlığına, bağışıklık sistemine olan faydaları nedeniyle portakalda son 5 yılın en yüksek ihracat rakamlarına ulaşıldı. Portakal üretiminde söz sahibi ülkelerde dönemde C vitamini tarımsal üretim faaliyetlerinin koronavirüs salgını nedeniyle daralmasının da etkileri ile 20 Mart-30 Nisan 2020 döneminde büyük bir sıçrama gerçekleştiren portakal ihracatı son 5 yılın en yüksek miktarı olan 4.737.422 kilograma ulaştı.

ANTALYA DA HEM TÜRKİYE'YE HEM DÜNYAYA GIDA SAĞLAMAYI SÜRDÜRDÜ
Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihtiyacının karşılandığı merkezlerden biri olan Antalya'da tarım sektörü mola vermedi. Bir taraftan seralarda tarımsal üretim sürerken, diğer taraftan ürünler Türkiye'nin dört bir yanına gönderilmeye devam etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Kompleksinin gösterge niteliğinde olan Ocak-Mart döneminde dağıtımı gerçekleştirilen ürünler arasında geçen yılın aynı dönemine kıyasla en çok portakal (Valencia) miktarında 91,8 oranında artış yaşandığı görüldü. Domateste 15,3, salatalıkta 32,8, patlıcanda 57,4, biberde (Kapya) 19,5, muzda 15,7 ve avokadoda 16,4 olarak gerçekleşen artış oranı genel olarak tarımsal üretimde sıkıntı yaşanmamakta olduğunu gösterdi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yaş, sebze-meyve, ihracında, yılın, ilk, çeyreğinde, 24, artış,
Yorumlar
Haber Yazılımı