Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 18:13 Bu haber 3368 kez okundu
 
Yazarlarla edebiyat sohbetleri
Halk kütüphanesi Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu Yazarlarla Edebiyat Sohbetleri Projesi'nin 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı ilk söyleşisi Fatih Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
Yazarlarla edebiyat sohbetleri

Fatih Anadolu Lisesi’ndeki söyleşiye edebiyatçı, yazar, araştırmacı Vildan GÜZEL konuşmacı olarak katıldı. Söyleşisini Mevlana felsefesine ayıran yazar Güzel, gençlere, Mevlana’nın bakış açısını anlatırken Mevlana’nın eserlerinden çeşitli örnekler verdi. 
Söyleşide Mevlana, divan edebiyatı, tasavvuf ile 13 yüzyıl Türk aydınlanması ele alınıp ayrıntılı bir şekilde gençlere aktarıldı. Mevlana öğretilerinin konu başlıkları ile ele alındığı söyleşide özellikle Mevlana’nın sevgi ve aşk bağlamındaki tasavvufi görüşleri anlatılarak gençlerin Mevlana’yı daha iyi algılamaları sağlanırken edebiyatın büyülü dünyasında gençler küçük bir yolculuğa çıktılar. Ayrıca Mevlana felsefesini işleyen günümüz yazarlarının kitaplarından da örneklerle edebiyatın anlatım gücü vurgulandı. 
Mevlana’nın bir sevgi öğreticisi olduğunu vurgulayan konuşmacı Vildan güzel yazmış olduğu kitaplardan alıntılarla konuşmasını sürdürdü. Fatih Anadolu lisesi 9 sınıf öğrencileri ile edebiyat öğretmenlerinin ilgi ile izlediği söyleşi sonunda yazar Vildan Güzel öğrencilerin sorularını cevaplayarak söyleşiyi sonlandırdı. 
Halk kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay; Hazırlamış oldukları Yazarlarla Edebiyat Sohbetleri Projesi'nin 2019 -2020 eğitim öğretim yılının ilk söyleşisine ev sahipliği yapan Fatih Anadolu Lisesi yöneticileri öğretmenleri ve öğrencilerine teşekkür ederek; "Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. Projemiz 2019-2020 eğitim öğretim yılı boyunca devam edecek" dedi. 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yazarlarla, edebiyat, sohbetleri, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı