Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 09:50 Bu haber 9671 kez okundu
 
Yetgin, “2018 KPSS son şansınız olabilir bunu kullanın”
Eğitim faaliyetlerine bu yıl başlayan Manavgat Yargı Akademi’nin, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girecek adaylara yönelik olarak düzenlediği söyleşi programına, Youtube fenomeni Tarih Öğretmeni Ramazan Yetgin ile Coğrafya Öğretmeni Engin Eraydın konuşmacı olarak katıldı. KPSS’nin 2018’den sonra kaldırılma ihtimalinin olduğunu ifade eden Yetgin, sınava kadar olan 7 aylık sürede adayların çok iyi çalışarak sınavdan 85 ve üstü puan alarak memuriyete adım atmaları için son şanslarının olabileceğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
Yetgin, “2018 KPSS son şansınız olabilir bunu kullanın”

 

Eğitim faaliyetlerine bu yıl başlayan Manavgat Yargı Akademi’nin, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girecek adaylara yönelik olarak düzenlediği söyleşi programına, Youtube fenomeni Tarih Öğretmeni Ramazan Yetgin ile Coğrafya Öğretmeni Engin Eraydın konuşmacı olarak katıldı. KPSS’nin 2018’den sonra kaldırılma ihtimalinin olduğunu ifade eden Yetgin, sınava kadar olan 7 aylık sürede adayların çok iyi çalışarak sınavdan 85 ve üstü puan alarak memuriyete adım atmaları için son şanslarının olabileceğini söyledi.

Genel Yetenek Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), KPSS A Grubu, DGS-ALES ve Yabancı Dil Kursları ile tüm branşlarda eğitim veren Yargı Akademi’nin Manavgat şubesi, eğitim faaliyetlerine başladığı ilk yılında hazırlık dönemi kurslarına, organize ettiği ‘Benim Hocam’ söyleşisi ile hızlı bir giriş yaptı. Doğru tercihler yüzünüzü güldürür sloganı ile eğitim hayatına giriş yaptıklarını ifade eden kurum müdürü Fatmagül İşbilir Karakoyun, “Yargı Akademi Türkiye de 2002 yılında kurulmuş KPSS, ALES, Eğitim Bilimleri, Öğretmenlik Alan Sınavı, LGS, Yabancı Dil Alanında kitaplar basıp Türkiye genelinde franchising vererek KPSS hazırlık kurumları açan bir kurumdur. Kursumuz ise KPSS Yargı Akademisi’nin isim hakkını alarak 2017’de eğitim öğretim dönemine başladı” diye konuştu.

Manavgat Yargı Akademisi’nin, Manavgat için bir ilki gerçekleştirdiğini ifade eden Fatmagül İşbilir Karakoyun, “Manavgat için bir ilki gerçekleştirerek Youtube üzerinde fenomen olan tarihçimiz Razaman Yetgin ve coğrafya öğretmeni Engin Eraydın ile Manavgat’ta KPSS’ye hazırlanan üniversite öğrencilerine, lise öğrencilerine yeni bir soluk yeni bir nefes getirerek onların KPSS heyecanını daha aza indirip Manavgat’ta üstün bir başarıyı elde etmek için bir eğitim söyleşisi, eğitim toplantısı bir sohbet ortamında toplantı düzenledik” diye konuştu. Karakoyun, benzeri organizasyonları devam ettirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

KPSS’YE DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ AİLE ÇOCUKLARI GİRİYOR

Manavgat Yargı Akademisi’nin organize ettiği ‘Benim Hocam’ isimli söyleşiye katılan Ramazan Yetgin, KPSS adaylarına çok ve sıkı çalışmalarını tavsiye ederek, “Bildiğiniz gibi milli eğitimde önce TEOG düzenlemesi yapıldı, ardından ise üniversite sınavlarına giriş sistemi değiştirildi ve eskiden ÖSS olduğu gibi tek sınava indirildi. Bu gelişmelerin ardından KPSS’de de bir değişikliğin yapılmasını kaçınılmaz görüyorum. Muhtemelen bununla ilgili alınacak kararı ileriki günlerde duyuracaklardır ancak biz KPSS sınavının 2018 yılında son kez yapılabileceğini düşünüyoruz. Bunun ardından nasıl bir sistem gelir emin değilim ancak merkezi bir sınavdan sonra, personel alımı yapacak kurumların ayrı ayrı sınav yapması muhtemel” diye konuştu.

KPSS’ye zengin çocuklarının, aile işi hazır veya kendi işini kurabilecek kişilerin girmediğine vurgu yapan Yetgin, “Türkiye’nin birçok iline, ilçesine söyleşi veya ders vermek için gittim, oradaki insanlarla iletişim kurdum. Gördüğüm şey o ki, KPSS’ye girecek olan adaylar daha çok düşük ve orta gelirli aile çocukları. Çünkü önlerinde memuriyete girmekten başka şansları yok. Kursa gidemeyen, hatta kursa gitmeyi bırakın çalışacak kitap alamayanlar var ve bu kişilerin hayatlarını değiştirmek için tek çareleri KPSS sınavına girerek memur olarak atanmaları. Bu nedenle 2018’de son kez yapılması muhtemel olan KPSS’de bu sene 85 ve üzeri bir puan alarak, memurluk hakkını elde etmeniz gerekiyor. Çünkü sistem değiştikten sonra merkezi sınavdan barajı aşsanız dahi, genelde Ankara ve İstanbul’da yapılacak olan kurum sınavlarının hepsine kaç kişi gidebilir ki, belki aynı günlerde yapılacak sınavların kaçına katılabilirsiniz ki, o zaman belki de bu son şansınızı çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor” diye konuştu.

Söyleşinin ilerleyen dakikalarında Ramazan Yetgin KPSS’de çıkabilecek tarih soruları, Engin Eraydın’da coğrafya soruları hakkında bilgi vererek, söyleşiye katılan adayların sorularını cevapladılar.

‘BENİM HOCAM’ KURSLARA GİDEMEYENLER İÇİN HAZIRLANDI

Manavgat Yargı Akademisi’nin davetlisi olarak Manavgat’a gelen ve KPSS adayları ile söyleşi yapan Ramazan Yetgin ve Engin Eraydın, daha çok Youtube kanalında yayınladıkları ders videoları ile tanınıyorlar.

1982 Mersin Silifke doğumlu olan Ramazan Yetgin 2005 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden mezun oldu. 12 yıldır dershanecilik sektöründe tarih öğretmenliği yapan Yetgin, Youtube’de yayınladığı videolar ile fenomen oldu. Yozgat Sorgun doğumlu olan Engin Eraydın ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinden mezun olduktan sonra 2008 yılından bu yana çeşitli dershanelerde çalıştı.

2014 yılında özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da dershaneye gidemeyen öğrenciler için Youtube kanalı üzerine ders videoları yüklediklerini belirten Ramazan Yetgin, “Bu videonun izlenmesiyle beraber KPSS sürecimiz başladı. Daha sonra Engin Eraydın hocamızla beraber 2016 da KPSS’ye devam ettik. Yaklaşık olarak 50 milyon civarında seyredildik. Şimdiyse toplamda 300 bin üzerinde abone, 350 binin üzerinde de görüntülenmemiz var. Yaklaşık 1 milyonun üzerinde insanların bilgisayar ve tabletlere indirmesi var. Benim Hocam projesi adıyla yaptık biz bunu, herkesin hocası olmak istedik. KPSS sektörüne büyük emek veriyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin birçok ilinde ve ilçesinde söyleşilere katıldıklarını ifade eden Yetgin, “Manavgat Yargı Akademisinin davetlisi olarak bugün buradayız. Amacımız dershaneye gidemeyen gitse de verim alamayan öğrenci arkadaşlarımıza yardımcı olmaktır. Artı tabiî ki bu süreç içinde biz kadromuzu da genişlettik. Öğrenci arkadaşlarımızın ev ortamında dershaneye giden arkadaşlarla eşit şartlarda mücadele etmesinin önünü açmış olduk. Burada en önemli şey Engin hocamızla beraber hareket etmemizdir coğrafya ve tarih genel kültürün yaklaşık olarak 45 sorusuna bedel ve burayı yapmadan KPSS’yi kazanmak imkansız. Yani bir kişi tarihten 27’den 20 çıkaracak coğrafyadan 18, 15 çıkaracak ki anca bu sınavı kazanabilsin. Puanlar yüksek atama sayıları az olduğu için ister istemez git gide atama sayılarının azlığı insanları daha çok puan almaya teşvik ediyor buda ortalama her branşta puanları 80-90’a çekti. Düz memur olmak için 90 almak lazım gibi bizde burada yardımcı olmaya çalıştık şimdiye kadar da çok çok başarılı olduk devamı da gelecek inşallah” diye konuştu.

Engin Eraydın ise KPSS süreci ile ilgili olarak, “Dershaneye gidemeyen arkadaşlarımıza bir öncü olalım, biz onlar için ücretsiz bir şeyler yapalım, onlarda eşit şartlarda yararlansın diyeydi ve bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki Türkiye’nin her yerinden birçok noktadan izleniyoruz davetler alıyoruz. Manavgat’ta da bu davet sonucunda geldik. Gayet mutluyuz buralarda olmaktan buradaki arkadaşlarımızla birazdan buluşacağız onlarla da söyleyişimizi gerçekleştireceğiz. Bu noktada emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Ayrıca Türkiye coğrafyası benim asıl branşım ve KPSS dediğimiz sınavda da Türkiye coğrafyasından 18 adet soru geliyor. Aslında bu ülkede yaşıyoruz birçok noktasını birçok arkadaşımız gezmiş görmüştür ama bunu bir sınav formatı içinde ve öğrenciye sevdirerek yapabilmek herhalde bizim öğrencinin yakaladığı nokta diye görüyorum. Yine keza tarih uzun bir müfredat ve bu müfredat içerisinde ki bütün detayları severek öğrendim dedirtebilmek bizim için en önemli başarı kaynağıydı bu noktada vermiş olduğumuz hizmetlerden dolayı her türlü helali hoş olsun diyoruz arkadaşlarımıza. Sağ olsunlar onlarda bize sevgilerini mümkün mertebe gösteriyorlar” dedi.

YOUTUBE DERSLERİ YARDIM AMAÇLI YAPILDI

Youtube’de yayınladığı tarih dersleri ile bir anda Youtube fenomeni haline gelen Ramazan Yetgin, amaçlarının aslında sadece dershaneye gidemeyenler için yardım etmek olduğunu vurgulayarak, “Ancak şunu gördük ki, bu ülkede maddi durumundan dolayı dershaneye veya kursa gidemeye öğrenci sayısının çok fazla olduğunu video çekince anladık. İkincisi de dershaneye giden arkadaşlarımızın tarih branşının içinde çok üst düzey bir anlatım olmadığından dolayı ezbere dayalı bir eğitim sisteminin olduğunu gördük. Ben bunu aşmaya çalıştım haritalar, şekiller, şifreler, kalıcı anlatım tekniklerini harmanlayarak ders anlattım ki adamın dershaneye gidip dinlediği bir dersi ben videodan ona öğretme şansı yakaladım. Bizim en büyük farkımız zaten burada kalıcılık izlediği videoları bir kere dinleyen öğrenci arkadaşlarım ikinci kez dinlemesine gerek kalmıyor artı dershaneye gittiği zaman da onların deyimiyle hocam sizden daha iyisini mi bulacağız diyerek dershane sektörünü de açıkçası bu noktalarda zayıflatmış gibi gösteriyor. İşini yapan dershaneler her zaman ayakta ama öğrenci arkadaşlarımıza kalıcı bir ders anlatılmadığı takdirde tarih çok nankör bir derstir dil derslerinden sonra ikinci diyebileceğimiz unutma ihtimali çok yüksek çünkü çok padişah var çok dönem var padişahların unvanları, mahlasları, aklınıza gelebilecek her şey var o yüzden biz burada toparlamaya Milli Eğitim Bakanlığı ders kitapları açık öğretim fakültesi, açık öğretim lise ders kitaplarını harmanlıyoruz tabiî ki her ünitenin işleyişini aynı şekilde yapmıyoruz zaten farkımız orada düz bir anlatım yapmıyoruz ses tonu yükseliyor, alçalıyor önemli noktalara vurgu yapıyoruz ve bu notların sınavda gelmesi de hem öğrenciyi hem bizleri mutlu ediyor. Biz tutunmak için açıkçası ünlü olalım diye çekmedik ama süreç bizi bu taraflara götürdü öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda hareket etmeye devam ediyoruz ileriki yıllarda bu proje aynen devam edecek üstüne koyarak gitmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

KPSS SİSTEMİ ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNDEN ÇOK FARKLI

KPSS’de sorulan soruların genelde üniversitelerde okutulan derslerle pek fazla bir ilgisinin olmadığını ifade eden Yetgin, “Üniversiteler klasik sınav yapıyor burası test farklı bir durum artı bu testlerdeki bilginin ölçüm sistemi hem bilgi olabilir hem bilgi artı yorum olabilir ki üniversitelerde böyle bir durum söz konusu değil. Üniversite KPSS’ye hazırlayan bir kurum değil üniversite seni branşınla ilgili en detay bilgiye kadar senin öğrenmeni sağlar ama sınav çok farklı bir şeydir anlatmak farklı yapmak farklı bakıldığı zaman anlatmak farklı yazmak farklı gibi o yüzden bizim öğretmen profilimizde çocuğun her şeyi yapmasını istiyor devlet bu mümkün değil yıllarca sözelden tarih bölümünü bitirmiş birisinin 30 tane matematik sorusu çözmesinin imkanı yok. Yapar ama sadece buna 2-3 senesini vermek zorunda. Burada şöyle bir olay var, dershaneler Eylül’de açılıyor, Mayıs’ta sınav var, 7-8 ay içerisinde bu çocuğu en verimli hale getirmemiz lazım. Yani şunu demek istiyorum, 25 senede öğrenemediğini 6 ayda öğretmeye çalışıyoruz. Buda bizim üzerimizdeki yükü çok fazla arttırıyor” diye konuştu.

KPSS’de başarılı olmak için zeki olmaya gerek olmadığını, çok çalışmanın gerek olduğunu vurgulayan Yetgin, “Çalışan adam kazanır, çalışmayan adam kazanamaz bunun başka formülü, izahı yok. Bol soru çözecek arkadaşlarımız. Önerdiğimiz yayınları dikkatli takip edecek ki, zaten takip ediyorlar bunları aldıkları zaman, bizleri de takip ettikleri zaman hem de dershaneye gidiyorsa, dershane hocasını takip ettiği zaman yapacaktır. Zaten şuana kadar Engin hocayla bizim tezgahımız dediğimiz yani dershane olsun söyleşiler olsun 100 bin üzerinde şuan atanmış memur var Türkiye’nin her tarafında öğrencimiz var ilinde, ilçesinde, köyünde fark etmeksizin her ilde bizim öğrencimiz var. Buda tabi bizi çok mutlu ediyor gittiğimiz her yerde karşılaşıyoruz. Bakkalda, petrolde, herhangi bir devlet kamu kurumunda veya okulda bu öğretmen arkadaşlarımız. Zamanında onlarda sınava hazırlanmış ama ne yaptılar tarihleri çok kötüyken dinlediler dediğimizin dışına çıkmadılar sonunda girdikleri zaman sınava anlattıklarımızın aynısını görünce onlar için en büyük şey oldu 6 ayda tarih öğrenmek çok zor ama biz bunları başarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Yetgin,, “2018, KPSS, son, şansınız, olabilir, bunu, kullanın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı istanbul escort escort bayan