Haber Detayı
09 Ocak 2021 - Cumartesi 17:54 Bu haber 2398 kez okundu
 
Yol kenarlarına frenk yemişi
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü gelir getirici tür ağaçlandırmaları kapsamında daha önce farklı türlerle yapılan ağaçlandırmalara frenk yemişi türünü de ekledi.
YAŞAM Haberi
Yol kenarlarına frenk yemişi

Ekonomik getirisi yüksek olan frenk yemişi, Antalya bölgesinin doğal yetişme ortamı koşullarına uyumluluğuyla biliniyor. 

Oldukça lezzetli ve vitamin değeri yüksek olan frenk yemişinin sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığa, yorgunluğa, kolesterolü düşürmeye, cilt ve saç bakımına faydalı etkileri olduğu ifade edilirken, meyvenin C vitamini deposu olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği de uzmanlar tarafından dile getiriliyor.
Antalya'daki Orman İşletme Müdürlüklerinin çalışma sınırlarında yer alan yol kenarlarına ve ağaçlandırma sahalarının kenarlarına dikilen frenk yemişiyle birlikte gelir getirici türlere yeni bir tür eklenmiş oldu. 
Bu türün ağaçlandırma sahalarının kenarlarında ve yol kenarlarında 10.000 adet dikilmesiyle elde edilecek ekonomik katma değerlerin yanı sıra orman yangınlarının önlenmesine dönük ekolojik katma değer elde edileceği bildirildi.

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Yol, kenarlarına, frenk, yemişi,
Yorumlar
Haber Yazılımı