Yazı Detayı
28 Mart 2017 - Salı 09:53 Bu yazı 1239 kez okundu
 
Algı yönetimi
Abdurrahman Şahin | Genel Yayın Yönetmeni
arahmansahin@gmail.com
 
 

Yönetim ahlakının olmadığı bir yöntem tarzı ile “algı yöntemi” ile yönetiliyor ya da yönetilmeye çalışılıyor dünya. İlahi yasalara bağlı olmayan insan; kendi yasasını oluşturmanın, bu yasayı genel geçer yasa kılmanın, bu genel geçer kılma sürecinde de kendisinden başkasını hesaba katmamanın planlarını devreye sokuyor büyük ölçüde. Sorulduğu zaman da ilahi vahyin ifade ettiği büyük gerçek yargıyı dile getiriyor gözlerimizin içine baka baka: “Onlara: ‘Yeryüzünde fesat çıkarmayın’ denildiği zaman, ‘Biz ancak ıslah edicileriz’ derler. Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lakin anlamazlar. (Bakara 11- 12)”
Geçtiğimiz günlerde whatsapp hattıma gelen bir mesajın içeriği ile bire bir örtüşen bir gerçeklik bu. Demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü ve adı kulağa hoş gelen ne kadar terim varsa hepsinin sahibi kendileriymiş gibi davranan batı sahtekarlığı buna inanacak safları da bulmuş olmanın rahatlığını sergiliyor sürekli.
Sadece kendilerini öne çıkartmak, “ıslah edicileriz” demek olsa tüm kusurları, belki buna da eyvallah diyeceğiz ama; bunun ötesine geçiyorlar, kendilerinden başkasını daha da ileri geçerek Müslümanları suçluyorlar, hedef tahtasına oturtuyorlar: 
Birinci Dünya Savaşı’nı Müslümanlar çıkartmadı, İkinci Dünya Savaşı’nı Müslümanlar çıkartmadı, Hiroşima ve Nagazaki’yi Müslümanlar bombalamadı, 20 milyon Aborjin’i Müslümanlar öldürmedi, 150 milyon Kızılderili’yi Müslümanlar öldürmedi, 130 milyon Afrikalı’yı Müslümanlar köleleştirmedi, 5 milyon Vietnamlı’yı Müslümanlar öldürmedi, milyonlarca Afgan’ı Müslümanlar öldürmedi, Binlerce Boşnak’ı Müslümanlar öldürmedi, milyonlarca Iraklı’yı Müslümanlar öldürmedi, milyonlarca Filistinli’yi Müslümanlar öldürmedi, daha henüz bu yüzyılın başında Avrupa kentlerinde Afrika’dan getirilen köleleri “İnsanat Bahçesi” adı altında Müslümanlar sergilemedi… 
Elbette hepsi bu kadar değil. Ama bunlar bile başlı başına terörün kaynağını ele verirken, kalkıp terörün kaynağı olarak İslam’ı, terörist olarak Müslüman’ı gösterebilmenin arka plandaki ruh halini, girişte hatırladığımız ilahi kelamda bulabiliyoruz. 
Ortaya koydukları algı yöntemleri ve yönetimleriyle içimizden de taraftar bulabilmeleri işin en acı tarafı. Bir tarafta bilerek ve isteyerek tarafını bozgunculardan yana belirleyenler; diğer tarafta değişik düşüncelerin sakatladığı düşüncelerle devletin geleceğine set çekme yarışına girişenler… 
Son söz yine ilahi kelamın bir tespiti ve bu ilahi tespitin işaret ettiği bir dua olsun: “…İçimizden birtakım beyinsizlerin işlediği yüzünden hepimizi helak edecek misin?. (Araf 155).” “İçimizden birtakım beyinsizlerin işlediği yüzünden hepimizi helak etme Allah’ım!”
Güzel günler diliyorum hepimize…

 
Etiketler: Algı, yönetimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı