Yazı Detayı
19 Eylül 2021 - Pazar 20:14 Bu yazı 979 kez okundu
 
Bir şişe su
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 

Yüzyıllar boyunca insanlık hep su kenarlarına şehir kurmuşlardır. Su kenarlarında yeni medeniyetler yeşermiştir. Su, insanlığa bahşedilmiş en hayati varlıktır. Hücrelerden oluşan canlıların, hücrelerin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. İnsan yemek yemeden en fazla 60 gün yaşayabilirken, su içmeden sadece üç gün yaşayabilir. Su, içerdiği minareller sayesinde insanlara sağlık vaat eder. Su içinde kalsiyum, magnezyum, demir, nitrat, flor, çinko, sodyum bulunur. Bu minerallerin miktarı suyun kaynağına göre değişir. Her bir mineralin insan vücuduna ayrı bir faydası var. Örneğin kalsiyum ve magnezyum çocukların kemik ve dişlerinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesine faydalı olurken; yetişkinlerin kemik ve kas ağrıları da bu minarellerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. 

Suyun tadı da bizim için önemlidir. Biz genelde yumuşak suyun daha iyi olduğunu düşünürüz. Çeşmeden akan mineralli suyun tadını ve sertliğinden hoşlanmadığımız için evimizde arıtma sistemi kullanırız. Birçok ilde evlerdeki şebeke suyunun sağlıklı olduğu yapılan analizlerle kesinleşmiş olsa da tadını beğenmediğimiz için çok tercih etmeyiz. Arıtılmış sular daha yumuşak olduğu için daha çok tercih edilir. Ancak evimize koyduğumuz arıtma sistemleri suyun içindeki minerallerin de arıtılmasına sebep olmaktadır.  O yüzden arıtma sistemi kullanıyorsak en azından günde birkaç şişe maden suyu tüketerek vücudun mineral ihtiyacını karşılamalıyız. 
Peki su ucuz bir içecek mi? Ülkemizde her yıl oluşan enflasyonda su fiyatlarının yıl içerisinde artmasına sebep olmaktadır. Suyun metreküp yani ton fiyatı, kullanım miktarına, yaşanan ile, ilçeye hatta mahalleye göre değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul, Antalya'ya göre daha pahalı su tüketiyor. İl merkezleri, ilçe ve köylere göre suya daha fazla  para öderler. Evimizde kullandığımız suyun metreküpü ortalama 5 TL. civarında. Yani evimizde içtiğimiz bir şişe suyun bize maliyetini yaklaşık olarak 0,0025 TL. olarak hesaplayabiliriz. 

Eğer biz bir şişe suyu markette içersek 1 TL. (evimizdekinden 400 kat daha pahalı), restoranda içersek 3 TL., pastanede içersek 9 TL., lüks bir kafede içersek 15 TL.'ye kadar çıkmaktadır. Yani aynı suyu farklı mekanlarda farklı fiyata bulabiliyorsunuz. 
Su fiyatı neden bu kadar değişken? Çünkü hayati bir içecek. Olmazsa olmaz. Mecbur kaldıkça insanlar, bir bardak suyun fiyatı katlanabiliyor. Suyun değeri mekan değiştirdikçe de değişiyor. Aslında herkes öyle değil mi? Değer bilen birilerinin yanında kendimizi değerli hissetmiyor muyuz? Bize az değer verilen bir mekânda fazla durmaya gerek yok. Mekân değiştirip değer bulalım. Değer gördüğümüz yerlerde duralım. Mesela nasıl ki bir antika eserin değeri sadece antikacılar çarşısında belli olur, demirciler çarşısında  kimse antikanın değerini anlamaz. 

Her insan kıymetlidir sadece doğru gözle bakılabilmelidir. Biz de değerimizi bilen insanların değerini bilip onlarla beraber kalmaya çalışalım.

 
Etiketler: Bir, şişe, su,
Yorumlar
Haber Yazılımı