Yazı Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 09:44 Bu yazı 6208 kez okundu
 
Borsada devrim!!! Spekülatör temizliği?
Dr. Osman Ergin
 
 

Türkiye borsalarında son on gün içerisinde öyle olaylar gelişti ki; burada işlem yapmakta olan küçük yatırımcının; yükselen feryadı sosyal medya hesaplarında ilk sıraya oturarak, Elon Musk’ın sahibi ve mimarı olduğu SpaceX ‘in uzay macerasının paylaşımlarını bile geride bıraktı.   

SPK (Semaye Piyasaları Kurumu) en kısa zaman da; Sosyal Medya hesaplarında yükselen bu sese kulak verdi ve olaya el koyarak, belki de Türkiye ile birlikte Dünya Borsalarında ileride yaşanabilecek benzer durumların da önüne geçilmesi yolunda gösterilen bu reaksiyonla, ülkemizde de borsaya olan güvene ilk aşısını vermiş oldu.  

SPK (Semaye Piyasaları Kurumu) nun; son günler de bazı hisselere yatırım yapmış olan küçük yatırımcıların; sosyal medya hesaplarından yapılan şikayetlere duyarsız kalamadığı bardağı taşıran olay; Türkiye borsaların da; RTALB/GLRYH ve TUKAS hisseleri ile başlayarak, işlem gören hisselerin alım satımındaki usulsüzlük ve çetrefilli durum olmuş ve her ne kadar caydırıcılığı ikna edici olmasa da suçlular cezalarını bulmuştur.     

SPK nın kendi sitesinden açıkladığı yaptırımlara göre; 18/03/2020 ile 03/06/2020 döneminde; Güler Yatırım Holding A.Ş. pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde SPK nın 6362 Sayılı 107-1 Maddesinde Sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeni ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen 6362 Sayılı SPK 101-1 Maddesi ve V-101.1 Sayılı bilgi suiistimali, Piyasa Dolandırıcılığı incelemelerinde; 06/06/2020 tarihli işlemlerden başlamak üzere; borsalarda işlem yasağı getirilen şahsa, 6 ay süre ile geçici işlem yasağı uygulanmıştır. Bunun yanında İCG Finansal Danışmanlık A. Ş. Ve Güler Yatırım Holding A.Ş. yukarıdaki saydığımız SPK nın ilgili maddeleri uyarınca piyasa dolandırıcılığı suçlarından dolayı 6 ay süre ile Türkiye Borsalarından men cezası almışlardır. 

Borsalarda bu ve buna benzer durumlar alışılagelmiş olmakla birlikte, her zaman da yaşanması mümkün. Lakin burada özellikle dikkat çeken bir konu ve asıl incelenmeye aynı zamanda takdire değer durum var ki; bu konunun önem açısından, diğer tüm olayların önüne geçmiş olduğunu söylemek abartma olmayacaktır. 

Öyleki; RTALB (RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlac ve Makina Sanayi)  Moleküler Biyoteknoloji alanında son teknolojik gelişmelere uygun olarak dizayın edilmiş laboratuvarı ve kendi alanında uzmanlaşmış personeli ile yeniliklere ve gelişmeye açık, vizyonu geniş ve uluslararası bir markadır. Alanında son dönemlerde Covid-19 test kitleri ve benzeri pandemik hastalıklarla mücadelede de uluslararası firmaların bir adım önüne geçmesi ile dakkatleri üzerine çekerek, özellikle de WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından takdir edilmiş, listeye alınanlar firmalar içerisinde başarılarından dolayı takibi devam eden; böylesine milli bir değerin omuzlarda yükseltilmesi beklenirken, spekülatörler eli ile değersizleştirilmeye çalışılması üzücü ve oldukça düşündürücüdür.  

Burada amacımız; asla bir firmayı övmek, reklamını yapmak değildir. Fakat; Covid-19 Pandemisinin de etkisi ile ekonomik, politik ve stratejik açıdan hassas dengelerin kurulmaya başlandığı günümüz ortamında, şüphesiz ki, güç dengelerini derinden değiştirecek en önemli etkenlerin başında sağlık sektörü, dolayısı ile biyoteknoloji gelmekte ve bununla ilgili dünya da birçok yetkili ağız aynı düşünceyi dile getirmektedir. En son FED Başkanı Jerome Powell’de başta olmak üzere birçok otoritenin, bu konuya vurgu yapması düşünülünce; meselenin ciddiyeti hemen anlaşılacaktır. 

Bilindiği üzere; sermaye ülke ekonomisinin refah düzeyinin artmasında en önemli faktör, sermayenin güvenli bir şekilde artmasının en kısa ve geçerli yolu da borsadır. Bir ülke borsasında gerçekleşen yatırımlarda ülkenin kullandığı para cinsi dışındaki, döviz miktarındaki artış, o ülkenin ekonomisini direkt olarak olumlu yönde etkilerken, akabinde dolaylı yolla, ulusal para biriminin değer kazanmasına sebep olur. Ticarette borsanın payı büyük ve nedenle de önemlidir.  

Bu ve benzer spekülasyonlar ile ülke borsasının itibarsızlaştırılması, sadece yatırımcı değil, avamdan tavana vatanını seven hiçbir fert hoş karşılanacak bir durum değildir. Bu nedenle; Borsanın küçük ya da büyük ayrımı yapılmadan tüm yatırımcıların korunması ile değer kazanabilecek bir unsur olduğu unutulmamalı; diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi maddi imkanlar dahilinde katılım özendirilerek, küçük yatırımcıya güven temin edecek uygulamalar ile desteklenmelidir.  
Görülecektir ki; ancak bu sayede; diğer gelişmiş ülkelerde yüzde 50 ile yüzde 90 lara ulaşan borsaya katılım oranları; ülkemizde de; yüzde 1,8 ler den diğer gelişmiş ülkeler seviyesine yükseltilebilecek ve ülkenin ekonomik anlamda layık olduğu statüde yerini almasını sağlayacaktır.

 
Etiketler: Borsada, devrim!!!, Spekülatör, temizliği?,
Yorumlar
Haber Yazılımı