Yazı Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 22:37 Bu yazı 30503 kez okundu
 
Coronavirüs günlerini okuyarak değerlendirelim
Hidayet Oktay | Halk Kütüphanesi Müdürü
 
 

‘Covid 19 Corona virüs’ bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkilemektedir. ‘Covid 19 Corona virüs’ tedbirleri çerçevesinde ülkemizde de bir dizi tedbirler yürütülmektedir. Bu tedbirlerin birincisi beklide en önemlisi izolasyondur. Bu zor günlerde insanlarımız evde kalmaktır. Çünkü virüsle mücadelenin en büyük yolu kişinin kendisi izole etmesidir. Covid 19 Corona virüs’ tedbirleri gereği hafta sonlarımız sokağa çıkma kısıtlamasıyla geçmektedir. Uzun süredir 65 yaş üstü ile 20 yaş altı da sokağa çıkamıyor. Bu zor günlerde kişinin en güzel zaman geçirme objesi kitap olsa gerek. En azından hafta sonlarında evimizde kitap okuyalım.  
Ülkemizin kurucusu rol modelimiz Atatürk kitap okuma konusunda da gerçek bir yol göstericidir. Yaşantısı savaş meydanlarında geçmesine karşın yinede okumaktan vaz geçmemiştir.  
“Çanakkale Savaşı’nın en şiddetli zamanında kendisini ziyarete gelen Gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın, 1918’de Yeni Mecmua’da yayımladığı Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülakat’ta Atatürk’ün odasını tasvir eder: “(…) Masasının üzerinde, Balzac’ın Colonel Chabert’i, Maupassant’ın Boule de Suif’i, Henri Léon Emile Lavedan’ın Cervir’i duruyordu. Yine Çanakkale savaşlarının en zor anlarından birisinde Atatürk İstanbul’da ki bir arkada 
Şına yazdığı mektupta şöyle diyor. ‘Ben uzun zamandır cephelerde ölüm emri vermekten insanlığımı unuttum. Bana insanlığımı hatırlatacak edebi değeri yüksek roman, şiir, hikaye kitapları gönderir misin’, Mustafa Kemal Paşa yorgun, acımasız, dakikalarının boşluğunu edebiyatın büyülü dünyası ile dolduruyordu.”  
Bu zor günlerde sizlerde edebiyatın büyülü dünyasını keşfe çıkınız. En azından sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde kitapların büyülü dünyasına girmeye çalışınız. He yaş ve ilgiye göre mutlaka bir kitap vardır yeter ki sizler niyetlenin. Unutmayın bu zor günler mutlaka geçecek. Ama bizler bu zor günlerde evimizde kalmalıyız.  

 
Etiketler: Coronavirüs, günlerini, okuyarak, değerlendirelim,
Yorumlar
Haber Yazılımı