Yazı Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 11:49 Bu yazı 10634 kez okundu
 
COVİD-19: Değişen ve Değişmeyenler
İsmail Kılıç | Sosyal Hizmetler Müdürü
ismail.kilic@ailevecalisma.gov.tr
 
 

İnsanlık tarihinde bilinen en eski son araştırmalara göre Şanlıurfa ilimizde yer alan Göbeklitepe ören yeri olarak bilimsel literatüre girdi. Ören yerinde öncelikli dikkat çeken yaşamsal unsurlar nelerdi peki; 

Dairesel yapı, yaşam bölümleri, inanç sistemi, sosyal etkileşim, etnoğrafya, sosyal bilincin dışa vurumu… 
Göbeklitepe’nin en dikkat çeken yapısı, yekpare taştan yapılmış ve üzerinde kabartma tekniğiyle işlenmiş hayvan figürlerinin ve soyut sembollerin bulunduğu T biçimindeki dikili taşlardır Mezopotamya uygarlıklarında T biçimindeki dikili taşlara benzeyen tanrı sembolleri görülmektedir Bu taşlara tanrıların sembollerinin işlenmesiyle, hem tanrılar bu toprak bağışlama işlemine şahit tutulmuş olur hem de toprak sahibinin hakları korunmuş olurdu 
En fazla karşılaşılan yılan, tilki, yaban domuzu ve kuş (ördek, turna, akbaba vb.) gibi hayvanların figürleridir. Bunların dışında boğa, koçbaşı, eşek, koyun veya keçi, böcek ve örümcek gibi hayvanların figürleri de bulunmaktadır.  
Kalıntılar, keşif ve yorumlar öyle gösteriyor ki, insan yaşadığı dönemi ömrünün bütün unsurlarına yansıtır, iç dünyasındaki tepkimelere kadar dışa yansıtma çaba ve arayışı içerisindedir. 
O vakit öncelikle yaşadığımız dönemin bütün detaylarını fark edebilmek, yaşama yerleşmek, zamanın akışını hissetmek insan hayatında kopmadan aksamadan bir ömür akışı yakalamak temel anlayış hatta beceri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hani 21. Yüzyıl temel becerileri denilir ya aslında o beceriler bahsedilen 21 den öncede vardır, gelecekte de var olacaktır. Son sözü ortada ifade edeceğiz belki ama önemli olan insan ömrüne sığacak kanaatte hayatı yaşamak gereklidir. Çok tan zarar gelir mi tabiki evet psikolojik ve sosyolojik araştırmalar özetle bireyde doyumsuzluk hissi, toplumda doyumsuzluk paradigması, her türlü çatışmayı problemi beraberinde birey ve toplum gündemine taşımaktadır.  
Yazımızın başlığından kopmamak adına hiçbirşey eskisi gibi olmayacak ama, aslında herşey eskisi gibi, sadece yorumlar, çıkarılan anlamlar ve fenomenler farklı.  Basit ve kolaya yönelmeden (hemen sorumlu arayışında olup, faturayı birilerine kesme girişimi) kendimiz merkezli yapılması gerekenler, yaptıklarımız, yapacaklarımız bağlamında yaşama dair nelerin eskisi gibi kalacağını, neleri değiştirmek gerektiği, nelerin de değişiminde aktif rol alınması yönünde bilinç ve tutum geliştirmek gerekmektedir.  
Eskisi gibi kalacak olanlar ve değişmesi gerekenleri bir tablo da görselleştirmek kavramamız açısından kolaylık sağlayacağı kanaatindeyim: Aynı temaları değişecekler ve değişmeyecekler şeklinde tablolaştıralım;  

(*) 14 kural esasında çok erken yaşlardan, okulöncesi ile başlayan bireyde eğitim ve öğretimle şekillenen davranışlardır.

Sonuç olarak birey ve toplum hayatında dönemsel olarak yaşanan değişimler, çoğunlukla köklü değişimler gibi algılanırken, merceği uzaklaştırdıkça birbirinin benzer ve tekrarı olduğu rahatlıkla görülebilmektedir.  
Kısa sayılabilecek insan yaşamında temel ihtiyaçların Abraham Maslow (ihtiyaçlar hiyerarşisi; fizyolojik-güvenlik-ait olma/sevgi-değer ihtiyaçları-kendini gerçekleştirme)teorisinden hareketle karşılanma güdüsü çerçevesinde bireylerin yaşama süreleri, bilişsel ve psikolojik düzeylerine göre farklı oranla yaşam kalitelerine yansımaktadır. İnsanın yaşadığı toplumun aktif bir üyesi olarak sağladığı katkı ve karşılığında aldığı desteğin dengelenmesi, hayatı başarmak olarak yorumlanabilir. Ancak her birey aynı başarı düzeyine sahip olmayabilmektedir. Keza toplumlarda aynı düzey başarıyı göstermemekte olup; Tarihin akışı içerisinde önemli salgınlarda görüleceği üzere son yüzyıl içerisinde tanımlananlar 7 adet olup; kuvvetle muhtemel devamı gelecektir; her toplum bu küresel sorunlara kendi yeterlilik düzeylerince karşı koyabilecektir. 

11- Jüstinyen Vebası (MS 541-750) 
10- Kara Ölüm (1347-1351) 
9- Çiçek hastalığı (15. – 17. yüzyıllar) 
8- Kolera (1817-1823) 
7- İspanyol Gribi veya H1N1 (1918-1919) 
6- Hong Kong Gribi veya H3N2 (1968-1970) 
5- HIV / AIDS (1981 – günümüz) 
4- SARS (2002-2003) 
3- Domuz Gribi veya H1N1 (2009-2010) 
2- Ebola (2014-2016) 
1- Koronavirüs veya COVID-19 (2019 – günümüz) 
(…) 
Bireysel olarak kendimiz açısından ve yaşadığımız yakın ve uzak çevre bakımından değişen ve değişmeyenleri sınıflandırabiliriz, kendimize pay çıkarabiliriz, bu bağlamda birtakım çıkarımlarda bulunabilir, bir takım roller tanımlayabiliriz… insan yaşamı son derece kıymetlidir, konu başlı başına görece bir sosyal olgu niteliği taşımaktadır,  
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir!!! “Heraklitos”  

 
Etiketler: COVİD-19:, Değişen, ve, Değişmeyenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı