Yazı Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 14:03 Bu yazı 5444 kez okundu
 
Kadınlar Günü anısına
Abdurrahman Şahin | Genel Yayın Yönetmeni
arahmansahin@gmail.com
 
 

Geride bırakmış olduğumuz Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla; bu günün kutlanmasının ötesinde, kadına şiddet konusu da gündemden hiç düşmüyor / düşmemelidir de…

Kadına şiddeti; bir cinsin bir cins üzerinde uyguladığı şiddet olarak değil, insanın insan üzerinde uyguladığı şiddet olarak ele almak gerektiğine inanırım. Bir de bu konuda çok konuşan ve adının önünde hoca sıfatı olanların oluşturduğu imaj ile bu şiddetin İslam’la ilintilenmesinin de büyük bir haksızlık olduğuna inanırım ben. Başka şekilde ifade etmek gerekirse; insana karşı şiddetin mağduru olan kadınlar kadar, belki daha fazlasıyla İslam mağdur oluyor aslında bu zihin karmaşasından.

Çeviri çalışmalarında derinlemesine araştırma yapılması, hadisler üzerinde kafa yorulması durumunda Allah ve Resul’ünün muradının böylesi bir eylem olmadığını anlamak zor değil aslında. Ancak Literal okuma üzerinden gelişen çeviri kaynaklarına takılıp kalınca, Türkçede de yabancısı olmadığımız eş anlamlı kelimelerin arasında kaybolup giden bir din anlayışı ile böylesi bir insanlık ayıbını İslam’a iliştirme cinayetine gidilebiliyor.

“Allah insanların her birine/ erkeklere ve kadınlara farklı üstün özellikler vermiştir. Kadınları kollayıp- gözetme ve ailenin geçimini sağlamak yükümlülüğü erkeklerdedir. Saliha kadınlar eşlerine ve evlerine sadakatlidirler, eşlerinin ve evlerinin mahremiyetlerini korurlar. Sadakat ve mahremiyeti koruma yönünden bir sıkıntı varsa koca, eşi ile konuşarak bu sıkıntıyı gidermeye çalışsın. Bu şekilde sıkıntı giderilemezse bir süre ayrılsınlar. Bu yollarla çözüm bulabilirlerse en güzeli budur ve başka da bir yol aramalarına gerek yoktur. Ama bu yollarla çözüm bulamamışlarsa boşansınlar. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.” İlahi kelamı ile Yüce Allah bir evliliğin iyi gününün de kötü gününün de yol haritasını seriyor Nisa 34. ayette gözlerimizin önüne.

Çok fazla anlama gelen bir fiili “dövmek” olarak anlamlandırıp, sonra da değişik yaklaşımlarla bu çeviriyi yumuşatmaya çalışanların, Kuran’ı en iyi anlayan ve yaşayan insana müracaat etmeleri durumunda Allah’ın muradının dövme izni olmadığını anlamaları çok zor olmasa gerek aslında. ‘Cenneti annelerin ayağı altında’ diye tarif eden; ‘Sizin en hayırlınız eşine ve çocuklarına karşı en hayırlı olanınızdır’ diyerek bize yol gösteren; ‘ Sizden birisi karısını döver de akşam onunla aynı yatakta nasıl yatar’ diyerek böylesi bir davranış biçimine yaklaşımını ortaya koyan Allah Resul’ü en büyük örnektir bizlere.

İslam öğretisinin insana karşı şiddet içermediğini; adını barıştan, selamdan alan bir dinin şiddetle birlikte anılmasının yanlış olduğunu topluma anlatma konusunda sorumluluğun, hepimize ama daha da çok din adına konuşanlara düştüğü ortada. İslam’ın özünde olmayan ama varmış gibi gösterilen tüm olumsuzluklarla ilgili algılara karşı çaba sarf etmeyenlerin, hesap gününde bundan da sorumlu olacakları gerçeğini unutmamaları gerek.

Yarınların; sadece kadının değil tüm insanlığın şiddetten uzak günler olmasını diliyorum. Bu vesileyle Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Sağlıcakla kalın…

 
Etiketler: Kadınlar, Günü, anısına,
Yorumlar
Haber Yazılımı