Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 10:23 Bu yazı 7836 kez okundu
 
Kazanan hepimiz olalım
Abdurrahman Şahin | Genel Yayın Yönetmeni
arahmansahin@gmail.com
 
 

Turizm Bakanlığı’nca Ulualan Bölgesi'nde 3 bin dönümlük alanda Yat Limanı ve Çekek Yeri yapımının iptal edilerek, golf alanlarına tahsis edilmesine Manavgat'ın, Manavgat halkının gösterdiği tepkilerin haklılığı ortada. Bu haklılığın bir parçası anlamında söylem ve eylem birliği oluşturmanın gereği de ortada. 
Ancak böylesi önemli bir konuda adım ya da adımlar atılırken bütün varsayımların değerlendirilmesi, sonuç alıcı stratejilerin benimsenmesi gereği de ortada.
Netice itibariyle çok yönlü sebep ve gerekçeleri olan böylesi bir kararın bir yönü de siyaset. Böyle olunca konu ile ilgili siyasi söylemlerin, siyasi birlikteliklerin, siyasi eylemlerin oluşması kaçınılmaz. Bu hareket tarzının kendi mecrasında en sağlıklı değerlendirmeleri yaparak yol alması gerekiyor.
Bunun paralelinde ama dışında, sivil oluşumların da kendi içerisinde bir söylem ve eylem planı oluşturarak yapılanması ve kendi hareket tarzını oluşturması en doğru hareket tarzı gibi gözüküyor.
Zaman zaman yollar birleşse de genel anlamda siyasetin ve sivil hareketin kendi dinamikleri ile oluşturacağı hareket alanları daha olumlu bir süreç yönetimini de beraberinde getirecektir. 
Her bir oluşumun ama ayrı ayrı; halkı, özellikle de o bölge ile bir şekilde ilgisi bulunan halkı, muhtarları, sivil oluşumları dinlemesi, görüşlerini alması; eldeki verilerle onları bilgilendirilmesi ile doğru adımların atılması daha da kolay olacaktır.
Kalabalık gözükmenin bütün cazibesine rağmen, tamamıyla birlikte hareket üzerine oturan söylem ve eylem tarzı çok doğru gözükmüyor. Dahası siyasetin gölgesinde hissi veren bir hareketlenme; konuya siyasetle bağlantılı sessiz kalışları ve karşı duruşları da beraberinde getirme riski taşıdığı için sorunu çözme noktasında eksik kalır gibi gözüküyor. Belki ses verenlerin sesinin gür çıktığı gibi bir izlenim oluşturulabilir, tribünler coşar. Ancak sahanın dışında etkin bir sonuç almaktan uzak kalınabilir. 
Değerlendirmelerim eksik ya da yanlış olabilir elbette. Ama benim durduğum yerden bakınca, (politik gerçekler gerekçesini doğru bulmasam da) politik gerçekler anlamında böyle bir görüntünün hissedildiğini söylemem gerekiyor.
Bir de geçtiğimiz hafta görüşlerini yayınladığımız 'Burası imara açılmasın, tarımsal alan olarak kalsın' diyen Vefa Öz kardeşimin görüşlerinin de bu oluşumlarca değerlendirilmesinin gerekli olduğuna inanıyorum. 
Sonuç almak için mücadeleye, tribünlerin çevrelediği dar saha anlayışını sorgulayarak başlamak gerekiyor. Bütün Manavgat'ı, bütün Antalya'yı, bütün Türkiye'yi saha olarak görmek ve bütün insanımızı konuya duyarlı hale getirebilmek anlayışını kurgulamak gerekiyor.
'Biz mücadele ettik ama sonuç alamadık' söylemine dönük planlamalar yerine, 'mücadelemizi edeceğiz ve sonuç alacağız' söylemine dönük planlamalar yapılırsa kazanan biz oluruz, Manavgat olur, hepimiz oluruz.
Hepimizin kazandığı bir gelecek diliyorum…
Allah’a emanet olun!

 
Etiketler: Kazanan, hepimiz, olalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı