Yazı Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 05:46 Bu yazı 30232 kez okundu
 
Kurban Bayramımız kutlu olsun
Abdurrahman Şahin | Genel Yayın Yönetmeni
arahmansahin@gmail.com
 
 
Bayram; bir bakıma birliğin, beraberliğin, yakınlığın adı olmuştur kadim kültürümüzde. Kurban bayramı ise bu tanımın zirve yaptığı, ete kemiğe büründüğü bir zaman dilimine ad olmuştur inanç coğrafyamızda.
Kendi canından, evladından geçebilmenin; Rabbine yakınlığına engel potansiyeli taşıyan her şeyden vazgeçebilmenin sembol ismi olan Hz. İbrahim'in önderliğinde 'Alemlerin Sahibi'ne yakın olmanın adı olmuştur 'Kurban Bayramı' asırlar boyu. O'nun şahsında en sevdiğinden/ evladından vazgeçmenin örnekliği ile Allah'a kulluğun önüne geçebilecek can, mal, soy, kariyer vs. ne varsa hepsini bir kenara koyabilmenin; nefsin ayartmalarına karşı Yaratan'ına dönüp aidiyetini haykırabilmenin bir nişanesi olmuştur 'Kurban Bayramı'. 
Tüm anlamlarını hatırda tutarak yıllık bir hafıza yenilemesi, yılda bir kez de olsa hayatımızın gidişatına reset atılması; arınmaya yeniden/ sıfırdan başlanmasının mihenk taşlarından birisidir 'Kurban Bayramı'.
Sadece Allah'a kul olma yükümlülüğümüzün yeniden hatırlandığı; O'na yakın olmanın/ O'nun 'yakın olun' dediklerine yakın olmanın, yakın olduğumuzu göstermenin, hissetmenin ve hissettirmenin öneminin yeniden kavrandığı bir 'Kurban Bayramı' yaşamamızı diliyorum Rabbimizden.
Kurban Bayramımızı; ayrı ayrı herbirimize, ailelerimize, Manavgatımıza, ülkemize, islam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesi duası ile kutluyorum.
 
 
Etiketler: Kurban, Bayramımız, kutlu, olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı