Yazı Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 07:36
 
Şüpheniz mi var yoksa?
Sevinç Şahin
svnc.shn@gmail.com
 
 
Eskiden de duyardım ama son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde sık sık rastlamaya başladığım bir cümle var: "Boşuna uğraşma, ne yaparsan yap kimseye yaranamazsın." Cümle aynen böyle. Eminim sizler de duymuş ya da kullanmışsınızdır. Tahminime göre bu cümleyi kuran arkadaşlar bu cümlenin içeriği hususunda hiç kafa yormamışlardır. Toplumumuzda var olan toplu alışkanlıklarımızdan biri de her şeyi duymaya çalışmak fakat ne dediğimiz hakkında fazla düşünmemek. Çalışkanlık hünerimizi nedense ağzımızdan çıkan kelimelerin ne ifade ettiği konusuna genellikle kullanmayız.

Oysa Allah-u Teala bir ayet-i kerimesinde: "Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır." (İsra Suresi 53) buyurmaktadır.

"Boşuna uğraşma kimseye yaranamazsın" derken, bunu söyleyenlerin şunları kastettiğini düşünüyorum. Birincisi; sen istediğin kadar fedakârlık yap, anlamayan anlamıyor. İkincisi; anlamadıkları gibi bir de kötü karşılık veriyorlar.

Bu cümleyi kuran ve sonuç itibariyle böyle düşünen arkadaşların göz ardı ettikleri önemli bir nokta var: "Kime yaranmak?" "Yaranmak"...

Bu kelimeyi birkaç kere art arda okumanızı ve bir an düşünmenizi öneriyorum. Ne hiniz?

Aslında ne kadar itici ve çıkar ifade eden bir kelime öyle değil mi? Hangi işi yaparsak yapalım; maksat faydalı olmak, amaçsa Allah'ın rızasını kazanmak olmalıdır.

Şunu göz ardı etmemek gerekir ki niyete maraz sokarsak, sonuç da maraz doğurur. Hastalıklı düşüncelerden sağlıklı sonuçlar beklemek bir hayaldir. Daha doğrusu sükut-u hayaldir. Kişi ne kadar iyi bir şeyler yaptığını zannederse zannetsin, bir kere karşılık bekleyerek kolunu kaldırdıktan sonra boş yere zahmet etmiş demektir. Karşındakinin derdine derman olmak, ya da sevdiğini söylediği o insanın gözlerinde bir ışıltı görmek değilmiş ki niyeti.

 Bir de bunların karşılığını da "en güzel şekilde karşılık veren" den değil, bir yaratılmıştan beklemek. Tabii ki sonuç da: "boşuna uğraşma, kimseye yaranamazsın" olur. İnsanoğlunun nankörlük etmemesi gereken yegâne varlık Allah olduğu halde, ortalık nankörlükle hemhal olmuş kullardan geçilmezken, bizler yaptığımız ufacık bir iyilik için bile karşılık bekliyoruz. Boş ve samimiyetsiz davranışlar. Kime yaranmak istiyorsanız isteyin çok doğrudur: YARANAMAZSINIZ!

Birine ya da birilerine bir şeyler yaparken fedakarlıkla değil de özveriyle, kalbinizden koparak yaptıysanız o iyilikler evrende mutlaka bir yer bulacak ve size misliyle dönecektir. Beklenti içinde olmadan yürekten bir gülümseyin ve unutun. Bilin ki unutmayan Bir'i var. Bilin ki O unutan herkese de bir şekilde hatırlatacaktır. Ve bilin ki: "Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür (Zilzâl Suresi 7), Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür (Zilzâl Suresi 8)."

Şüpheniz mi var yoksa?

 
Etiketler: Şüpheniz, mi, var, yoksa?,
Yorumlar
Haber Yazılımı