Yazı Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 12:08 Bu yazı 3430 kez okundu
 
Veliler sınıfta kaldı!
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 
Yorucu ve yoğun bir dönemin ardından sonunda yaz tatili başladı demeyi çok isterdim.  Ancak bu dönem ne yorucu ne de yoğun bir süreç oldu. Bu yıl eğitim için verimsiz bir yıl oldu. Uzaktan eğitimle telafi edilmeye çalışıldıysa da beklenen verim maalesef olmadı. 
Bazı öğrencilerin teknolojiyi güzel işlerde kullanmaya alışık olmaması bazı öğrencilerin ise imkansızlıklarından dolayı uzaktan eğitim, birçok öğrenciyi eğitime uzak bıraktı. İlk başladığında popüler gibi görünse de yüz yüze eğitimin yerini tutamayacağını görmüş olduk. Ailelerde buna asla sıcak bakmayacak ve okul ortamının ne kadar zaruri olduklarını anlamış oldular. Zaten geçen hafta sonunda olan LGS’de ortaya çıkan sonuçlar da bize bu yılın eğitim öğretimde öğrencilerin öğretmenlere ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterdi. Aileler bir iki öğrencinin ders takibini yapmada zayıf kaldılar. Bu eğitim öğretim yılında hiç bir öğrencimiz sınıf tekrarı yapmamıştır. Ancak sınıf tekrarını veliler yapmıştır. Öğrenci takibinin ne kadar önemli olduğunu bu takibin başarıyı getirdiğini zaten biliyorduk. Uzaktan eğitim de tüm konuları anlatsakta uzaktan takip yapamadık. Dolayısıyla geçici olarak öğrencilerin takibini velilere devrettik. Bu süreçte ders takibi yapılan öğrenci ve yapılamayan  öğrenci arasındaki farkı sınav sonucunda analiz edebildik. Takibi iyi yapılırsa aslında her öğrenci belirli seviyede başarı sağlayabilir ama takibi yapılmayan başarılı öğrencilerinde dersten soğuduğunu ve başarısının azaldığını gördük. Çünkü iyi öğrencilerin de sınavdan sonra kötü sonuç almalarını başka türlü izah edemezdik.
 
İyisiyle kötüsüyle bir eğitim dönemi daha sona erdi. Bu saatten sonra önemli olan bu yaz dönemini öğrencilerin daha verimli kullanmasını sağlamak. Uzaktan eğitimi yaz aylarında derslerden soğumamak için kullanışlı olabilir. Uzun süren bu araya bir de yaz dönemi girmesiyle öğrencilerimiz derslerden ve okuldan soğumaları kaçınılmaz olacaktır. Dönem başladığı zaman bir çok öğrenci de okula bir süre adapte sorunu ortaya çıkmaması için öğrencilerin haftanın belirli günlerinde EBA’yı kullanmaları ve kitap okumaları gerekmektedir.
 
Etiketler: Veliler, sınıfta, kaldı!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı