Yazı Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 14:43 Bu yazı 12257 kez okundu
 
Yeni bir dil öğrenin
Ahmet Yılmaz | Eğitimci
 
 

En güzel yıllar en verimli zamanlar gençlik çağlarıdır. İnsanın en hızlı öğrendiği en zor unuttuğu dönemler, beynimizin kirlenmediği bilgiye aç olduğu çocukluk ve ergenlik dönemleridir. İnsan fizyolojisinin en güçlü olduğu zamanlardır. Bu zamanı ıskalamamalıyız. En verimli şekilde değerlendirmeliyiz. İnsanlar belli bir yaşa geldiklerinde yeni şeyler öğrenmek güçleşir. Bu zamanları bir tane yabancı dili en iyi şekilde öğrenerek geçirebiliriz. Bizim en büyük pişmanlıklarımızdan birisi de genç yaşta öğrenmediğimiz yabancı dil oluyor. Çünkü her şeyin bir zamanı var ve o zaman geçtikten sonra yapmanın çok zor olduğu hakikati var. Dil öğrenmek, bir dili iyi bir şekilde konuşabilmek için en uygun zaman öğrenmeye en açık olduğu gençlik zamanıdır.

Diyelim öğrenmeye karar verdik.  Dil öğrenmek ne işimize yarayacak? Aslında bu öğrendiğiniz dil ile ilgili ama hangi dili öğrenirseniz öğrenin mutlaka size bir şeyler katacaktır. Mesela Fince öğrenmek güzel bir şey olsa da öğrenmek gereksiz bir zaman kaybı olabilir. İnsan en çok ihtiyaç duyacağı ve de işine en çok yarayan dili öğrenerek başlamalı. En başta İngilizce veya Arapça. Şu an en revaçta olan iki dil. Fransızca da öğrenilebilir. Oldukça popüler bir dil. Özellikle turizm bölgelerinde Almanca ve Rusça dilleri de çok yerinde tercihler olur.

Peki dil öğrenmek neden mi önemli?

Çünkü;

Aynı anda çoklu düşünmenizi sağlar. Olaylara farklı pencereden bakabilmeyi farklı kültürden bakmayı kolaylaştırır. Çünkü dil kültürdür.

Mantıksal ve yapısal düşündürür. Durumlara daha fazla pencereden bakacağınız için mantıklı ve daha doğru karar vermenizi sağlar.

Ana dilinizi güçlendirir. Öğreneceğiniz yeni bir dil aynı zamanda ana dilinizi de geliştirecektir.

Odaklanma becerisini geliştirir.

Daha hızlı öğrenme yeteneğinizi geliştirir. Öğrenme kabiliyetinizi artıracak daha sonra yeni bir dil öğrenirken daha hızlı olacaksınız. Sadece yeni bir dil değil yeni bir bilgiyi de çok daha hızlı kavrayacak ve  aklınızda daha fazla tutabileceksiniz.

Daha yaratıcı düşünmenizi sağlayacak. Farklı dünyaları tanıma imkânı sağlar. Farklı kültürleri ve insanları tanıma imkânını sağlar.

Özgüveninizin artmasını sağlar. Çünkü yapabildiğinizi görmüş olacaksınız,  bundan sonra bir şeyler yaparken daha cesaretli adımlar atabileceksiniz.

Ve en önemlisi daha fazla bilgiye ulaşabileceksiniz. Farklı dillerde yazılmış tercümesi yapılmamış eserleri anlayacaksınız, internette çok daha fazla siteden bilgiye erişebileceksiniz. Çünkü bazen Türkçe siteler, bilgiye erişmekte yetersiz kalabiliyor. Mesela birçok bilgiye İngilizce ulaşabiliyorsunuz. İngilizce bilince internet bir derya olabiliyor.

Son sözüm: Ne yapın, edin ama mutlaka ikinci bir dil öğrenin.

 
Etiketler: Yeni, bir, dil, öğrenin,
Yorumlar
Haber Yazılımı