Yazı Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 10:52 Bu yazı 952 kez okundu
 
Zayıflama sürecinde doğru bilinen yanlışlar!
Fatma Öz | Diyetisyen
fatmaoz07@outlook.com
 
 

Kilo vermek isteyenler kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli. Öncelikle sağlıklı beslenip egzersiz yapmalıdırlar.

1. Limonlu/ sirkeli su zayıflatır/ YANLIŞ

Limonlu ve elma sirkeli su içmek sadece vücuttaki asitleri temizlemeye yardımcı olur. Vücuttaki asitler nötralize olduğunda yağlar serbest kalır. Ancak hiçbir besin veya içecek bu yağların yakılmasını sağlamaz.

ÖNERİ: Bu içecekleri içerek mide asidini artırıp daha çok acıkma yerine, salatalara limon sıkmak, meyve olarak ara öğünlerde greyfurt yemek sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

2. Öğün atlarsam daha kolay zayıflarım/ YANLIŞ

Sağlıklı kilo vermenin en doğru yolu sabah, öğle ve akşam öğünlerinin iştahı kontrol altına alıp acıkmayı önler ve kan şekerini dengede tutar.Dolayısıyla öğün atlayanlarda kısa süreli kilo vermenin daha sonra hızlı yeniden aynı kilonun geri alınmasıyla sonuçlanmaktadır.

ÖNERİ: Günde 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmekte fayda var.

3. Akşam 19:00’ den sonra yemek yemek kilo aldırır/ YANLIŞ

Sağlıklı kilo vermek için temel kural yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır. Ne yediğin değil, ne kadar yediğin önemli !

ÖNERİ: Günün ilk öğünü kahvaltı olacak şekilde başlayarak öğünler arasında en az 2.5-3 saat aralıklarla beslenmek daha doğru olacaktır. Böylece en son öğünün ne zaman yendiğinin önemi kalmaz. Yatmadan 2 saat önce en son ara öğününüzü yapmanız yeterli olacaktır.

4. Zayıflamak için hiç yağ tüketmemeliyim/ YANLIŞ

Gün içerisinde hiç yağ almazsanız; vücudunuz, yağ depolarını kullanmak yerine onları korumaya alır. Doğru pişirme yöntemlerini kullanmak, ara öğünlerde kabuklu kuruyemişlere yer vermek; gün içerisinde hem faydalı, hem de istenilen düzeyde yağ almanıza yardımcı olur.

5. Zayıflamak veya toksinlerden arınmak için detoks diyeti yapmalıyım/ YANLIŞ

Vücudumuzda detoksifikasyon mekanizmaları bulunur. Hayvansal proteinleri yasaklayan detoks diyetlerinin sağlıklı olduğunu düşünmek olanaksız. Bu diyetler vücutta keton cisimcikleri denilen zararlı maddelerin vücutta sentezlenmesine, mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesine neden olur. Detoks diyetlerine bağlı kısa süreli ve fazla kilo kaybı yağ kitlesinden çok kas kaybı olacaktır.

ÖNERİ: Diyetisyen kontrolünde sağlıklı ve kalıcı kilo vermek her zaman önceliğiniz olsun. Bu tip diyetleri uygulayıp sağlığınızı tehlikeye atmayın.!

Fitform Sağlıklı Yaşam ve Diyet Merkezi / 05340375160

 
Etiketler: Zayıflama, sürecinde, doğru, bilinen, yanlışlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı