Haber Girişi: 01.05.2022 - 05:29, Güncelleme: 16.08.2022 - 14:27

Manavgat Devlet Hastanesi’ne inme ünitesi

 

Manavgat Devlet Hastanesi’ne inme ünitesi

Manavgat Devlet Hastanesi'nde inme ünitesi faaliyete başladı. Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Deniz, inme tedavisine en erken şekilde başlamanın önemli olduğunu belirtti.
Kalp hastalıkları ve kanserden sonra en önemli ölüm nedenlerinden biri olan inmenin, beyne giden hayati kan ve oksijen akışının ani bir şekilde kesildiği ya da azaldığı bir beyin krizi olduğunu belirten Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Deniz, “Kan akımının kesildiği bölgedeki hücreler hızlıca ölmeye başlar ve inmenin oluştuğu bölgeden yürütülen fonksiyonlar da geçici ya da kalıcı kayıplar meydana gelir. İnme, kol veya bacakta, özellikle vücudun sadece bir tarafında ani uyuşukluk ve güçsüzlük hissi; konuşma ve anlamada güçlük; aniden gözlerden birinde ya da her ikisinde görme kaybı; nedeni bilinmeyen ani ve şiddetli baş ağrısı, ani yürüme güçlüğü, sersemlik, denge ve koordinasyon kaybı şeklinde kendini gösterir” dedi.  İnme rahatsızlığında tedavinin mümkün olan en kısa sürede yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Başhekim Deniz, “Beyin damarı tıkandığında, beyin dokusunda hasar oluşmaya başlar. Bu hasar bekledikçe daha da genişler. Tıkanan damar büyük olduğunda ve süre uzadığında beyin hasarı artar. Beyin dokusunda, inme nedeniyle oluşan hasar, ne kadar kısıtlı tutulabilirse o derece erken ve hızlı düzelme sağlayabiliriz” diye konuştu.   Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Deniz, inmenin kalp hastalıkları ve kanserden sonraki üçüncü ölüm nedenini oluşturduğunu belirterek, “İnme sonrası hastaların 50-70’i iyileşmekle birlikte,  yüzde 15 ile 30’u kalıcı rahatsızlıkla yaşamakta, yüzde 20’si de bakıma muhtaç hale gelmektedir” dedi. İnme rahatsızlığının çeşitli sebepleri olabileceğini belirten Başhekim Deniz, “Bu rahatsızlıkta erken tanı ve tedavi hayati öneme sahiptir. Ülkemizde yaygınlaşan inme merkezleri ve inme üniteleri ile inme hastalarına erken müdahale şansı artmıştır. Bu amaçla, hastanemizde de inme ünitesinin açıldı. Genel nöroloji polikliniği EEG, EMG üniteleri yanında yeni açılan inme ünitesi ile hastalarımıza nörolojik açıdan gerekli hizmeti vermeye devam etmektedir” dedi.
Manavgat Devlet Hastanesi'nde inme ünitesi faaliyete başladı. Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Deniz, inme tedavisine en erken şekilde başlamanın önemli olduğunu belirtti.

Kalp hastalıkları ve kanserden sonra en önemli ölüm nedenlerinden biri olan inmenin, beyne giden hayati kan ve oksijen akışının ani bir şekilde kesildiği ya da azaldığı bir beyin krizi olduğunu belirten Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Deniz, “Kan akımının kesildiği bölgedeki hücreler hızlıca ölmeye başlar ve inmenin oluştuğu bölgeden yürütülen fonksiyonlar da geçici ya da kalıcı kayıplar meydana gelir. İnme, kol veya bacakta, özellikle vücudun sadece bir tarafında ani uyuşukluk ve güçsüzlük hissi; konuşma ve anlamada güçlük; aniden gözlerden birinde ya da her ikisinde görme kaybı; nedeni bilinmeyen ani ve şiddetli baş ağrısı, ani yürüme güçlüğü, sersemlik, denge ve koordinasyon kaybı şeklinde kendini gösterir” dedi. 
İnme rahatsızlığında tedavinin mümkün olan en kısa sürede yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Başhekim Deniz, “Beyin damarı tıkandığında, beyin dokusunda hasar oluşmaya başlar. Bu hasar bekledikçe daha da genişler. Tıkanan damar büyük olduğunda ve süre uzadığında beyin hasarı artar. Beyin dokusunda, inme nedeniyle oluşan hasar, ne kadar kısıtlı tutulabilirse o derece erken ve hızlı düzelme sağlayabiliriz” diye konuştu.

 


Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Deniz, inmenin kalp hastalıkları ve kanserden sonraki üçüncü ölüm nedenini oluşturduğunu belirterek, “İnme sonrası hastaların 50-70’i iyileşmekle birlikte,  yüzde 15 ile 30’u kalıcı rahatsızlıkla yaşamakta, yüzde 20’si de bakıma muhtaç hale gelmektedir” dedi. İnme rahatsızlığının çeşitli sebepleri olabileceğini belirten Başhekim Deniz, “Bu rahatsızlıkta erken tanı ve tedavi hayati öneme sahiptir. Ülkemizde yaygınlaşan inme merkezleri ve inme üniteleri ile inme hastalarına erken müdahale şansı artmıştır. Bu amaçla, hastanemizde de inme ünitesinin açıldı. Genel nöroloji polikliniği EEG, EMG üniteleri yanında yeni açılan inme ünitesi ile hastalarımıza nörolojik açıdan gerekli hizmeti vermeye devam etmektedir” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nehir.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.