Haber Detayı
01 Ekim 2021 - Cuma 11:52 Bu haber 2025 kez okundu
 
MATSO'dan tanıtım programı
Ahmet Boztaş Meclis Salonu'nda gerçekleşen MATSO Eylül Ayı Olağan Meclis ve Müşterek Komite Toplantısında konuşan MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, şehre gelen turist sayısını artırmak ve ekonomiye katkı sağlamak için Turizm Bakanlığının katıldığı tüm fuarlara stant açarak tanıtım yapacaklarını söyledi.
EKONOMİ Haberi
MATSO'dan tanıtım programı

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Müşterek Komite Toplantısı ile birlikte gerçekleştirildi.
Ahmet Boztaş Meclis Salonu'nda gerçekleşen toplantıda Oda çalışmaları hakkında, meclis ve komite üyelerine bilgi veren MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, ekonomik ve istatistikî verilere de değindi.

 

 

MANAVGAT’TA KONAKLAMA TESİSLERİNİN DOLULUK ORANI
Güngör, Manavgat sınırları içerisinde yer alan otellerde günlük konaklama sayısının 260 bin civarında olduğunu belirterek Eylül ayının son günlerine gelinmesine rağmen salgın döneminde bu doluluk oranının iyi olduğunu söyledi.

ANTALYA VE MANAVGAT TURİZM VERİLERİ
Antalya’ya; 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde yerli ve yabancı 10 milyon 766 bin 321 turistin geldiğini kaydeden Başkan Güngör,  2020 yılının aynı döneminde salgın nedeniyle bu rakamların çok düştüğünü belirterek şehre 1 milyon 558 bin 728 turistin geldiğini ifade etti.
Manavgat’a ise 2019 yılında yaklaşık 3.5 milyon turistin geldiğini ifade eden Başkan Güngör, 2020 yılında ise salgın nedeniyle düşüş yaşandığını ve bu rakamın yaklaşık 500 bin olarak gerçekleştiğini kaydetti.
2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2019 yılı rakamlarının altında kalsa bile turist sayısının bir nebzede olsa yükseldiğini anlatan Başkan Güngör,  yılbaşından Ağustos ayı sonuna kadar Antalya’ya 5 milyon 285 bin 585 turistin geldiğini söyledi. Manavgat’ta ise yılbaşından Ağustos ayı sonuna kadar yaklaşık 1 milyon 750 bin turistin konakladığını bu rakamın 2019 yılında kente gelen turist sayısının yarısı olduğunu vurguladı.
2021 yılbaşından Eylül Ayı sonuna kadar Antalya’ya gelen turist sayısının 7 milyona yaklaştığını belirten Güngör, Manavgat’a gelen turist sayısının ise 2 milyon 300 bin civarında olduğunu kaydetti.

2019 YILINA GÖRE 2021 YILINDA YÜZDE 51 DÜŞÜŞ
Güngör, "Antalya ve Manavgat'ta gelen turist sayısında 2019 yılına göre, 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde düşüş yaklaşık yüzde 85,5 olmuştur.  2019 ve 2021 Ocak- Ağustos aylarını kıyasladığımızda ise turist sayısındaki düşüş yaklaşık yüzde 51 oranında olmuştur” dedi.

MANAVGAT’TA 53 İLDEN DAHA FAZLA ŞİRKET KURULDU
Manavgat’ta 2020 yılında 300 yeni şirketin kurulduğunu anlatan Başkan Güngör, 2021 yılında 305 yeni şirket kuruluşunun gerçekleştiğini ve geçtiğimiz yıla göre şirket kuruluşunda yaklaşık yüzde 1,7 artış olduğunu söyledi. Başkan Güngör, “Manavgat’ta 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde 52 ilden daha fazla, 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise 53 ilden daha fazla şirket kuruluşu gerçekleşmiştir” dedi.

MATSO OLARAK TÜM TURİZM FUARLARINA KATILIM SAĞLAYACAĞIZ
MATSO olarak Manavgat-Side turizm destinasyonu tanıtarak gelen turist sayılarının artmasına katkı sağlamak ve ekonomiyi güçlendirmek amacıyla yoğun çaba gösterdiklerini belirten Başkan Güngör, İTB Berlin Turizm Fuarı ve Mitt Moskova Turizm Fuarı başta olmak üzere Turizm Bakanlığının katıldığı tüm fuarlara stant açacaklarını söyledi. 

YÖREX’TE ŞEHRİMİZİN YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ TANITACAĞIZ
MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 11. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX)'İn 20-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Anfaş Fuar Merkezinde gerçekleşeceğini belirterek Manavgat’ın yöresel ürünlerini fuarda tanıtacaklarını söyledi. Yöresel ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla düzenlenen fuarın Antalya Ticaret Borsası (ATB)öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'un desteğiyle gerçekleşeceğini kaydeden Güngör, doğusundan batısına kuzeyinden güneyine Anadolu'nun bütün şehirlerini, renklerini yöresel değerleriyle birlikte Antalya'da buluşturacak fuar için MATSO Yönetimi olarak hazırlık çalışmalarını tamamladıklarını belirtti.

FUARDA MANAVGAT’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ TANITILACAK
Güngör, “Görsel olarak çok güzel hazırladığımız MATSO standımızda Manavgat Altın susamı başta olmak üzere, çok sayıda Manavgat’ın yöresel ürününü tanıtacağız. Yöresel ürünlerimizin tanıtımı için tüm fuarların önemli olduğunu düşünüyoruz. Fuara tüm Manavgat halkımızı davet ediyoruz” dedi.
Müşterek Komite Toplantısında söz alan 16. Meslek Komitesi Üyesi Fehmi İncidiş, turizm ve konaklama sektörüne değinerek turizm fuarlarının tanıtımlarının önemli olduğunu söyledi.
MATSO yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Güneş ise yönetim olarak turizm bakanlığının katıldığı tüm fuarlarda Manavgat-Side turizm destinasyonun tanıtmak amacıyla katılım sağlayacaklarını söyledi. Güneş, turizmcinin mutlaka ihracatçı sayılması gerektiğini kaydetti.
MATSO Meclis Üyesi Mustafa Yazan ise gıda üreticilerinin giderler konusunda zorluklar yaşadığını belirterek Manavgat’a mutlaka doğalgazın gelmesi gerektiğini ve gıda üreticilerine yönelik su ücretlerinde düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.
3. Meslek Komite Üyesi Mehmet Çelik ise Manavgat’ın ekonomik olarak büyük bir kent olduğuna vurgu yaparak birlik beraberlik içinde yapılabilecek çalışmalar ile güzel şeylerin ortaya çıkacağını kaydetti.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: MATSO'dan, tanıtım, programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı