Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 16:27 Bu haber 108469 kez okundu
 
Vize muafiyeti tanınan ülkeler çoğalıyor
Türkiye vize muafiyeti sağladığı ülkelere yenilerini ekledi.
DÜNYA Haberi
Vize muafiyeti tanınan ülkeler çoğalıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy; Hırvatistan, İrlanda, Malta, Portekiz ve Norveç yurttaşlarına, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Aksoy, Türkiye’nin bazı Avrupa ülkelerine vize muafiyeti sağlamasına dair kabul ettiği karar hakkında bir soruya yanıt verirken 5 Avrupa ülkesine daha vize muafiyeti sağlanmasının kararlaştırıldığı söyledi.
Dışişleri’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyelerine yönelik vize rejimimizde bir bütünlük sağlamak adına Hırvatistan, İrlanda, Malta, Portekiz ve Norveç vatandaşlarına, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanması kararlaştırılmıştır. Bu adımla, söz konusu ülkelerle turizm potansiyelimizin arttırılması ve diğer alanlardaki ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Türkiye önceki hafta da Avrupa Birliği Schengen bölgesi üyelerinden Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık yurttaşlarına 2 Mart 2020 tarihinden itibaren vize muafiyeti tanımıştı.
Böylece Türkiye son iki haftada vize muafiyeti tanıdığı ülke sayısı 11’e çıktı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vize, muafiyeti, tanınan, ülkeler, çoğalıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı