Kur'an-ı Kerim 010-011

Pazar, bayram tatilleri dışında her gün iki sayfa Kuran-ı Kerim/ bir Hadis-i Şerif ile yılda bir kez hatim/ üçyüzün üzerinde hadis: Yılımız 'Kuran Takvimi'ne dönüşsün!

Kur'an-ı Kerim 010-011. sayfalarda Allah (C) kendisini; Herşeyi hakkıyla bilen (Bakara 72,74,77); Ölüm sonrası diriltecek olan (Bakara 73); Sözünden caymayan (Bakara 80); Hesap gününün sahibi (Bakara 81,82) olarak tanıtıyor.

Kur'an-ı Kerim 010-011. sayfalarda Allah (C) inananları; Emredileni hemen yapan (Bakara 70,71); Allah'ın herşeyi hakkıyla bildiği bilinciyle yaşayan (Bakara 72,74,77); Ayetleri düşünüp, ibret alan (Bakara 73,75); Allah korkusuyla kalpleri yumuşayan (Bakara 74); Allah'ın ayetlerini tahrif etmeyen (Bakara 75,79); İki yüzlü, münafık olmayan (Bakara 76); Zandan uzak duran (Bakara 78); Kötülük yapmaktan uzak olan (Bakara 81); Salih amel, yararlı iş yapan (Bakara 82); Hesap günü bilinciyle yaşayan (Bakara 81,82); Yalnızca Allah'a kulluk eden (Bakara 83); Ana-babaya iyilik eden (Bakara 83); Yakın akrabaya iyilik eden (Bakara 83); Yetimlere iyilik eden (Bakara 83); Yoksullara iyilik eden (Bakara 83); İnsanlara güzel söz söyleyen (Bakara 83); Namazı hakkıyla kılan (Bakara 83); Zekatı hakkıyla veren (Bakara 83) olarak tarif ediyor.

□ | □

Sayfa 010
Bakara Suresi
70. "(Ey Musa!) Bizim için, Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın, nasıl bir inek keseceğimizi anlayamadık. Biz, inşaallah emredileni yapma yolunu buluruz" dediler.
71. (Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), renginde hiç alacası bulunmayan bir inektir. "İşte şimdi gerçeği anlattın" dediler ve bunun üzerine (onu bulup) kestiler, ama az kalsın kesmeyeceklerdi.
72. Hani siz bir adam öldürmüştünüz de onun hakkında birbirinizle atışmıştınız. Halbuki Allah gizlemekte olduğunuzu ortaya çıkaracaktır.
73. "Haydi, şimdi (öldürülen) adama, (kesilen ineğin) bir parçasıyla vurun" dedik. Böylece Allah ölüleri diriltir ve düşünesiniz diye size âyetlerini (Peygamberine verdiği mucizelerini) gösterir.
74. (Ne var ki) bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı. Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukardan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir.
75. Şimdi (ey müminler!) onların size inanacaklarını mı umuyorsunuz? Oysa ki, onlardan bir zümre, Allah'ın kelâmını işitirler de iyice anladıktan sonra, bile bile onu tahrif ederlerdi.
76. (Münafıklar) inananlarla karşılaştıklarında "İman ettik" derler. Birbirleriyle başbaşa kaldıkları vakit ise: Allah'ın size açtıklarını (Tevrat'taki bilgileri), Rabbiniz katında sizin aleyhinize hüccet getirmeleri için mi onlara anlatıyorsunuz; bunları düşünemiyor musunuz? derler.

Sayfa 011
Bakara Suresi
77. Onlar bilmezler mi ki, gizlediklerini de açıkça yaptıklarını da Allah bilmektedir.
78. İçlerinde bir takım ümmîler vardır ki, Kitab'ı (Tevrat'ı) bilmezler. Bütün bildikleri kulaktan dolma şeylerdir. Onlar sadece zan ve tahminde bulunuyorlar.
79. Elleriyle (bir) Kitap yazıp sonra onu az bir bedel karşılığında satmak için "Bu Allah katındandır" diyenlere yazıklar olsun! Elleriyle yazdıklarından ötürü vay haline onların! Ve kazandıklarından ötürü vay haline onların!
80. İsrailoğulları: Sayılı birkaç gün müstesna, bize ateş dokunmayacaktır, dediler. De ki (onlara): Siz Allah katından bir söz mü aldınız -ki Allah sözünden caymaz-, yoksa Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?
81. Hayır! Kim bir kötülük eder de kötülüğü kendisini çepeçevre kuşatırsa işte o kimseler cehennemliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar.
82. İman edip yararlı iş yapanlara gelince onlar da cennetliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar.
83. Vaktiyle biz, İsrailoğullarından: Yalnızca Allah'a kulluk edeceksiniz, ana-babaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz diye söz almış ve "İnsanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekâtı verin" diye de emretmiştik. Sonunda azınız müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz.
SadakAllahülAzim
'Allahu a'lemu bimuradihî'

□ | □

Buhari | Rikak 10
İnsanoğlunun bir dere dolusu altını olsa, bir dere daha ister. Onun ağzını topraktan başka bir şey doldurmaz. Ama Allah, tövbe edenin tövbesini kabul eder.
SadakaResulüllah
'Fî mekâl ev kemekâl'

Kaynak: HABER MERKEZİ

06 Oca 2024 - 21:44 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.