ADAP'dan 28 Şubat açıklaması

Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP), '28 Şubat Darbesi' ile ilgili basın açıklamasını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada; "Ülkemizde 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat, 15 Temmuz gibi insan haklarının, adaletin, vicdanın hiçe sayıldığı günlerin bir daha yaşanmaması için biz Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) olarak darbeler karşısında dimdik duracağımızı buradan ilan ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

'28 Şubat Darbesi' ile ilgili basın açıklaması yapan Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) kamuoyu ile paylaştığı görüşlerinde şu ifadelere yer verdi:

"Bismillahirrahmanirrahim
Zâlimler nasıl bir devrime uğrayıp devrileceklerini pek yakında bilecekler! (Şuara 227)
26 yılı geride bırakıp 27. yılına girdiğimiz ve ‘post-modern’ darbe olarak adlandırılan 28 Şubat darbesi; Hakka tapan milletimizin İstiklal Marşı’nda dile getirilen inanç değerlerine, insan haklarına, vicdan hürriyyetine ve özgürlüğe karşı “dahilî ve haricî bedhahlar” tarafından açılmış olan “Topyekün Bir Savaş”tır. “Hükümeti cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etme“ amacının temelinde bu düşünce vardır.
O karanlık günlerde dönemin “silahsız kuvvetlerinin tankı” görevini üstlenen medya, darbeci zihniyetini yansıtan “topyekûn savaş” manşetleri atmış, Ankara’da tanklar sokağa çıkarılmış, “demokrasiye balans ayarı” denilerek seçilmiş hükümet ekonomideki başarılarına rağmen istifaya zorlanmıştır. Toplum üzerinde “28 Şubat 1000 yıl sürecek” diyenler tarafından harekât uygulanmıştır. Siyasi ve dini görüşü nedeniyle kişiler ayrımcı, dışlayıcı ve insan haklarına aykırı uygulamalara maruz kalmış, milyonlarca insanın hayatı karartılmıştır.
Bu süreçte en büyük ayrımcılık ve şiddet kadınlara yönelik olmuştur. İkna odalarında nice kadın, darbeci zihinlerce dinî tercihleri hiçe sayılarak başörtülerini çıkarmaya zorlanmıştır. Bu odalarda sözde ikna çabalarına, özünde ise ağır psikolojik travmalara maruz bırakılan kadınların çoğu başarıyla kazandıkları üniversitelerdeki eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Uygulanan kanunsuz başörtüsü yasağı ile kadınların çalışma hayatında, dini kimlikleriyle var olmaları engellenmiştir.
Milletimiz bu süreçte vakar ve olgunluğunu bırakmamıştır. 28 Şubat Post-Modern darbesi ile emellerine ulaşamayan “dahilî ve haricî bedhahlar” sinsice yürüttükleri ihanet çalışmalarını 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ile devam ettirmişler ancak milletimizin 15 Temmuz gecesi gösterdiği direnç ile tarihe gömülmüşlerdir.
28 Şubat faillerinin asker kanadının yargılandığı davaların son bulması ve faillerin hak ettikleri cezalara çarptırılmaları sembolik de olsa olumludur ancak yeterli değildir. Medyadan yargıya, sivil toplum kuruluşlarından bürokrasiye kadar çok geniş yelpazede, 28 Şubat karanlık sürecinin doğrudan veya dolaylı parçası haline gelen diğer faillerin de kamuoyu önünde hesap vermesi gerekmektedir.
Diğer yandan, ülkemiz darbe mağdurlarının uğradığı haksızlıkları ortadan kaldırmak için önemli adımlar atılmakla beraber halâ eksiklikler sürmektedir. 28 Şubat süreciyle haksızlığa uğrayan bütün kesimlerin mağduriyetleri giderilmeli, hakları iade edilmeli, haksız cezalarla mahkum olanlar için yeniden yargılanma yolu açılmalıdır. Bu kapsamda 28 Şubat Post-Modern Darbesinin neden olduğu bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesinin de insan haklarının gereği olduğuna inanıyoruz.
Bu vesileyle, ülkemizde 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat, 15 Temmuz gibi insan haklarının, adaletin, vicdanın hiçe sayıldığı günlerin bir daha yaşanmaması için biz Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) olarak darbeler karşısında dimdik duracağımızı buradan ilan ediyoruz."

Kaynak: HABER MERKEZİ

28 Şub 2024 - 19:21 Antalya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.