Haber Girişi: 18.05.2020 - 17:56, Güncelleme: 16.08.2022 - 14:27

Tarımsal ilaçlamada drone dönemi

 

Tarımsal ilaçlamada drone dönemi

Manavgat Ziraat Odası tarımsal ilaçlamada drone dönemini başlattı.
Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin çiftçinin girdi maliyetlerini en aza indirmek amacıyla Drone teknolojisini üreticilerin hizmetine sunduklarını kaydetti. MANAVGAT’TA BAŞLADI Birçok alanda kullanılmaya başlanan drone’lar artık çiftçiler tarafından tarımsal ilaçlamada da kullanılmaya başladı. Manavgat Ziraat Odası Antalya’da drone teknolojisini tarım sektörüyle buluşturan ilk oda oldu. Drone’la ilaçlama için şeçilen karpuz tarlasında uygulama yapılarak üreticilere tanıtıldı. BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR Günümüz teknolojileriyle üreticilerimizi buluşturmak istediklerini belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin Drone’la ilaçlamanın üreticiye sağladığı faydaları anlattı. Başkan Metin: “Bölgemiz daha çok turizm bölgesi olarak tanınsa da aslında tam bir tarım bölgesi.Hatta tarımın turizmin önüne geçtiğini dahi söyleyebilirim. Manavgat Ziraat Odası olarak drone teknolojisini ilçemize getirebilmek amacıyla bir takım araştırmalar yaptık. Firmalarla görüştük ve kentimize davet ettik. İlk denememizi yapıyoruz. Üreticimize sağlayacağı faydaları bizzat test ediyoruz. Çok güzel bir çalışma oldu. 10 DÖNÜME LİTRE İLAÇ Normalde 10 dönüm alanı 600 litre ilaçlama makinasıyla atarken drone sayesinde 10 dönüm için 10 litre ilaç kullanıyoruz. Bu büyük bir avantaj. Drone teknolojisinin avantajları bununla da sınırlı değil. İşçiden, yakıttan tasarruf sağlıyoruz. Üstelik drone tarlada ayak basmadık yer bırakmazken bilgisayar sitemi sayesinde üst üste ilaçlamanın da önüne geçiyor. İnsan sağlığı açısından da oldukça faydalı. Geçmişte ilaçlama uygulamalarında zehirlenme durumları oluşuyordu. Bugün ise 200-300 metre uzaktan dronu kontrol edebiliyor ve ilaca maruz kalmıyoruz. Deneme uygulamasının olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu düşünüyorum. En kısa sürede bu teknolojiyi çiftçilerimizin hizmetine sunmak istiyoruz. DAHA MODERN BİR TARIM Bölgemizde tarım çok önemli ve tarım sektörümüzün daha modern hale gelmesi için Manavgat Ziraat Odası olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sektörümüzü teknolojinin nimetleriyle buluşturarak üreticimizin hem girdi maliyetlerini en aza indirmeyi hem de üretimde kolaylık sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
Manavgat Ziraat Odası tarımsal ilaçlamada drone dönemini başlattı.
Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin çiftçinin girdi maliyetlerini en aza indirmek amacıyla Drone teknolojisini üreticilerin hizmetine sunduklarını kaydetti.


MANAVGAT’TA BAŞLADI

Birçok alanda kullanılmaya başlanan drone’lar artık çiftçiler tarafından tarımsal ilaçlamada da kullanılmaya başladı. Manavgat Ziraat Odası Antalya’da drone teknolojisini tarım sektörüyle buluşturan ilk oda oldu. Drone’la ilaçlama için şeçilen karpuz tarlasında uygulama yapılarak üreticilere tanıtıldı.


BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Günümüz teknolojileriyle üreticilerimizi buluşturmak istediklerini belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin Drone’la ilaçlamanın üreticiye sağladığı faydaları anlattı. Başkan Metin: “Bölgemiz daha çok turizm bölgesi olarak tanınsa da aslında tam bir tarım bölgesi.Hatta tarımın turizmin önüne geçtiğini dahi söyleyebilirim. Manavgat Ziraat Odası olarak drone teknolojisini ilçemize getirebilmek amacıyla bir takım araştırmalar yaptık. Firmalarla görüştük ve kentimize davet ettik. İlk denememizi yapıyoruz. Üreticimize sağlayacağı faydaları bizzat test ediyoruz. Çok güzel bir çalışma oldu.


10 DÖNÜME LİTRE İLAÇ

Normalde 10 dönüm alanı 600 litre ilaçlama makinasıyla atarken drone sayesinde 10 dönüm için 10 litre ilaç kullanıyoruz. Bu büyük bir avantaj. Drone teknolojisinin avantajları bununla da sınırlı değil. İşçiden, yakıttan tasarruf sağlıyoruz. Üstelik drone tarlada ayak basmadık yer bırakmazken bilgisayar sitemi sayesinde üst üste ilaçlamanın da önüne geçiyor. İnsan sağlığı açısından da oldukça faydalı. Geçmişte ilaçlama uygulamalarında zehirlenme durumları oluşuyordu. Bugün ise 200-300 metre uzaktan dronu kontrol edebiliyor ve ilaca maruz kalmıyoruz. Deneme uygulamasının olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu düşünüyorum. En kısa sürede bu teknolojiyi çiftçilerimizin hizmetine sunmak istiyoruz.


DAHA MODERN BİR TARIM

Bölgemizde tarım çok önemli ve tarım sektörümüzün daha modern hale gelmesi için Manavgat Ziraat Odası olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sektörümüzü teknolojinin nimetleriyle buluşturarak üreticimizin hem girdi maliyetlerini en aza indirmeyi hem de üretimde kolaylık sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nehir.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.