Mahmut Öz ve Manavgat Edebiyatı - Edebiyat

Türk Edebiyatı'nda Manavgat - 8

Mahmut Öz ve Manavgat Edebiyatı - Edebiyat

Manavgat edebiyatı deyince yerelde çok varsıl bir toplulukla karşılaşmaktayız. Gönül ister bu renklilik ve çoğunluk bütün ülkemize yayılsın. Ama gönlün istedikleri çoğu zaman gerçekleşmemektedir. Başka diyarları bilemem ama biz Manavgat’ta kültür, sanat, edebiyat adına çok verimli çalışmalar yapmaktayız. Hal böyle olunca Türk edebiyatında Manavgat başlığını irdelememiz gerekiyor.
Manavgat yazın hayatında uzun yıllardır var olan Mahmut Öz, daha öğrencilik yıllarında yazmaya merak sarmış ve lise yıllarında ‘öğrenci gazetesi’ çıkararak yazma deneyimlerine başlamıştır. Sayısal ağırlıklı yüksek eğitim yapan (Eczacılık) Öz, yazma deneyimlerini bırakmamış. Tabii ki yazmak için öncelikle okumak gerekmektedir. Hal böyle olunca daha çok küçük yaşlardan itibaren Türk kültürü, Türk tarihi ile ilgi kitaplar okuyan Mahmut Öz yıllar içinde dağarcığındaki biriktirdiklerini kitaplaştırmaya başlamıştır. İlk yazma denemelerini gazetelerde köşe yazısı yazarak başlayan Mahmut Öz zamanla dağarcığında olgunlaşan konuları edebiyatın farklı bir alanlarında değerlendirmek istemiştir.
Çok çalkantılı bir zamanda yükseköğrenimini yapan Öz, o yılları irdelediği ilk romanında (Mavi Kan) ülkemizin öğrenci hareketlerini, sağ sol çatışmalarını siyasal kargaşalarını romanlaştırmıştır. Objektif bir çalışma ile sağcılar ile solcuları irdelemiş, onların entelektüel yanlarını bir birleri ile çelişkilerini anlatmıştır. Bir sağcı kanaat önderi ile devrimci bir gurup liderini aynı hücrede buluşturup, onların düşüncelerini çok güzel betimlemiştir. Mavi Kan ilçemizin siyasal anlamdaki ilk çalışması olarak literatürdeki yerini almıştır.
Mahmut Öz’ün beslendiği Türk tarihi konusundaki çalışmaları, tarihimizdeki ikinci adamların bakış açısı ile kitaplaşmıştır. Özellikle bozkır yaşantısındaki Türk töresini iki tarihi kitabı ile Türk edebiyatına kazandırmıştır. Selçukluların tarihteki var oluş günlerinden başlayarak Türk töresini romanlaştırdığı ‘Bozkırın Efendileri ile Bozkır Yelesi’ Türk tarihi romanları arasında yerini alırken, ilçemiz adına da gurur kaynağı olarak kitap raflarında yerini almıştır.
Edebiyatçıyı var eden etmenler, ürettikleri değerlerdir. Manavgat edebiyatı açısından bakınca ilçemiz edebiyatında Mahmut Öz’ün farklı bir yeri vardır. Tarihsel araştırmalarının yanına kendi ürünü olan üç romanı sıkıştıran yazarımız, gelecek günlerde Manavgat edebiyatına daha birçok eser kazandıracaktır. Yeter ki niyetlensin.

Mahmut Öz ve Manavgat Edebiyatı - Edebiyat
  • “Sessizce oturan biri, başını salladı. “Biz sadece tebliği nefsimize yaparız, başkasına değil. Kendi nefsine yaramayan bilgi başkasına yüktür. Muhammed Peygamber, inen her ayeti, kendine indiğine inandığı için, onunla amel etti. O amel ettiği için, diğerleri ona uydular. Demek ki hitap sadece kendi nefsine yapılmalı. Derdi olan derdi ile dertlenmeli. Kadın adet gördüğünde sancısı olduğunda ben adetliyim diye ortada mı dolaşır, yoksa onun acısını, sancını hafifletmek için otlar mı içer? Derdine düşmeyen başkasının derdine çare olamaz.
    Bir diğer derviş Ahmet’in kim ve nereli olduğunu, sıfatlarını herkes öğrenmiş artık Ahmet sıfatları olan bir derviş olmuş. Ateşini koynuna almış dolaşıyor. Yazık olacak bir kula daha…” (1)

Öz, iki tarihi romanında mistisizmi tarihi gerçeklerle buluşturarak farklı pencereler açmış toplumuzda çokça olan mistik hikâyeye birçok yeni örnekler kazandırmıştır. Okurlarının düşüncelerinde farklı bakış açıları oluşturan yazarımız, konuları olayların akışına göre değil de kimselerin beklemediği bir sonla bitirmektedir.

  • (1) Bozkırın Efendileri Sayfa 80

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hidayet Oktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.