Mahmut Öz ve Manavgat Edebiyatı - Tarih

Türk Edebiyatı'nda Manavgat - 9

Mahmut Öz ve Manavgat Edebiyatı - Tarih


Tarihini bilmeyen toplumların geleceği olmaz. Bunun içindir ki Atatürk ilk iş olarak ‘ Türk Tarih Kurumu’nu’ kurmuştur. Bizler tarihimizi tarihi romanlardan öğrendik. H. Nihal ATSIZ, Bekir BÜYÜKARKIN, M. Necati SEPETÇİOĞLU, Yavuz BAHADIROĞLU gibi yazarlar Türk tarihine çok büyük hizmet etmişlerdir. Bu yazarlardan tarihimizi edebi olarak öğrendik. Bir de tarihimizin bilimsel yönü vardır. Yerel tarihin de hem edebi, hem de bilimsel yönü vardır ve araştırılıp yazılmadır. İlçemizde bu boşluğu (Edebi ve tarihsel açıdan) Mahmut Öz doldurmaktadır.
İnsanların doğduğu yeri seçme şansı yoktur. Bu bağlamda insanlar doğdukları yerlerle anılırlar. İnsanlara doğdukları yer belki bir artı değer katabilir (Deniz kenarında doğan birisi, kırsalda doğan birisine göre nispeten daha şanslıdır) asıl önemlisi doğanların doğdukları coğrafyaya kattıkları değerdir. Bu bağlamdan bakınca ilçemizde birçok değer kentimize değer katmaktadırlar. Ekonomik değerleri birçok bireyimiz katmaktadır. Kentleri kent yapan ekonomik varsıllığının yanında kültürel değerlerin çokluğu ve sahiplenilmesidir. Bu bağlamdan bakınca Mahmut ÖZ kentimize çok büyük değer katmaktadır.

Mahmut Öz ve Manavgat Edebiyatı - Tarih


Edebiyat, kültür sanat, değeri çok geç anlaşılan çok büyük tanımlardır. Bunun içindir ki edebiyatçıların büyük çoğunluğunun değeri bu âlemden göçtükten sonra anlaşılmıştır. Bu durum günümüzde biraz tersine dönmeye başladı. Günümüzün hızlı iletişim araçları ile yerelde üretilen bir kültürel değer, anında dünyanın birçok bölgesinde değer bulabilmektedir. Bunun içindir ki ülkemizin birçok kentinde kültür sanat etkinlikleri hızla yayılmaya başladı. Kentimizdeki kültür sanat etkinliklerinin vazgeçilmez şahsiyetlerinden olan Mahmut Öz yazma eyleminden başka tiyatro, resim, müzik alanında da kentimizin kültür sanatına değer katmaya devam ediyor.
Geçmiş tarihlerde şöyle bir şey okumuştum ‘Einstein olmasaydı izafiyet teorisini birisi bulurdu, Edison olmasaydı ampulü bir başkası bulurdu, Pauster olmasaydı kuduz aşIsını bir başkası bulacaktı. Ama Yaşar Kemal olmasıydı İnce Memed olmazdı. Dostoyevski olmasaydı Suç ve Ceza olmazdı.’ İlçemizde Mahmut ÖZ’ün çalışmalarında çok büyük emek var. Sonsuz saygı duyuyorum. Ama bizler Sayın Öz’ün edebiyatçı kimliğinden yararlanmak istiyoruz. Bugün Mahmut Öz olmasaydı ‘Mavi Kan, Bozkırın Efendileri, Bozkır Yelesi’ olmazdı, ama tarihsel belgelerini bir başkası açıklardı. Bu açıdan bakınca bir edebiyatçı olarak Mahmut ÖZ’den edebi çalışmalarının devamını beklemekteyiz.
İnsanlar doğdukları coğrafyaya borçludurlar. Bu borçlarını birçok şekilde ödemektedirler. (Ticaretle, hizmetle, bürokrat olarak, kültür sanatla gibi) Mahmut Bey de sevdalısı olduğu kentine borcunu bir çok şekilde ödemektedir. Bunun en büyük adımı edebiyat ve tarihsel araştırmalar şeklindedir. Özellikle tarihsel araştırmalar için zaman harcıyor, para harcıyor, emek harcıyor. Bütün bu emeğin karşısında birçok olumsuzluklarda karşılaşıyor. ‘Nasıl olur da bir eczacı tarihi araştırmalar yapıyor.’ Bu tür serzenişlerden kurtulmak için altmış yaşından sonra tarih eğitimi alarak bütün bu söylemlerin önüne geçecek kadar da bilinçli.
Manavgat tarihi üzerine yapmış olduğu araştırmalar, çeviriler günümüzde birçok hemşerimizin yaşantısını aydınlatmıştır. Hemşerilerimiz geçmişini, tarihini, atasını, soyunu öğrenmiştir. Mahmut ÖZ’ün bütün tarihsel çalışmaları belgelere dayanmaktadır. Bütün çalışmalarını yayınlanmadan önce okuyan birisi olarak bu çalışmalara sadece şapka çıkartılır. Gönül ister bütün ilçelerimizde Mahmut ÖZ gibi tarihini, geçmişini araştıran birkaç meraklı olsa da karanlık tarihimiz gün yüzüne çıksa.
Mahmut ÖZ aracılığı ile Türk tarihinin ne kadar belgeli, planlı derli toplu olduğunu anladık. Uzun yıllardır bizlere okutulan resmi tarihin aslında ne kadar sığ olduğunu öğrendik. En azından Manavgat tarihi açısından.
Sekiz yüz yıldır bu topraklarda yaşan biz Türkler derin tarihimizi araştırmazsak bir başkasının yazmış olduğu ne idüğü belli olmayan tarihin gerçek olduğunu sanırız. Bu yanlıştan dönmek için devletin arşivlerinde bulunan milyonlarca belgenin günümüz Türkçesine çevrilerek yayınlanması gerekir ki çok derin ve varsıl Türk tarihi gün yüzüne çıksın. Bu gün bizlere yurtluk yapan Manavgat coğrafyası dört antik kenti bünyesinde barındırmaktadır. Bütün bu varsıllık bizim şansımızdır. Bizler bu değerleri araştırmazsak bir başkası bizlere birçok aslı astarı olmayan veriyi gerçek diye dayatacaktır. Bu bağlamda Mahmut Öz’ün çalışmaları çok değerlidir.

  • “M.Ö 61 Pamphylia büsbütün Romalıların hükmü altına girmiştir. Roma İmparatorluğu ikiye bölününce şark Doğu Roma İmparatorluğunda kalmıştır. (3) Bölgenin en gelişmiş limanı olan Side Romalıların koruması altında olduğu için II. Attalos krallığının doğu sınırında bir liman kentinde askeri üst kurarak, Psidya bölgesine yapacağı saldırıda bu kenti kullanmak amacıyla kenti yeniden onartarak kente kendi adına vermiştir. Antalya M.Ö 158-159 yılları içinde Attalos Pheledelpheus tarafından kurulmuştur.(4) Antalya kurulduğunda Side bağımsız bir şehir devleti olarak varlığını sürdürmektedir.”. (1)

(1) Mahmut Öz. XI-XX yüzyıllar arasında Manavgat’ın sosyo-ekonomik gelişimi sayfa5
(3) Süleyman Fikri Erten Antalya Tarihi sayfa 25
(4)Steven Lloyd ve D. Strom Rice, Alanya. Ç. Nermin Sinemoğlu .TTK 1989

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hidayet Oktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Hasan Tüfekci - tebrik ediyorum sayın hocam görev yapmış olduğunuz kurumu layıkıyla temsil ediyorsunuz okumak okumak diyerek yazar arkadaşları bulup onları onure ediyor daha fazla araştırmaya teşvik ediyorsununuz iyiki varsınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 12:02