Damlada Vuslat ve Manavgat

Türk Edebiyatı'nda Manavgat - 12

Damlada Vuslat ve Manavgat

Manavgat edebiyatı değil Manavgat sanatı denilince 1990’lardan sonra akla Ahmet Refik İNCİ gelmelidir. Resim öğretmeni olarak ilçemizde görev yapmaya başlayan Manavgat sevdalısı Refik hocam, öğretmenliğin yanında yöneticilik ve sivil toplum kuruluşlarında Manavgat sanatına her daim katkı yapmıştır. Yapmış olduğu resimlerle dünyanın her tarafında Manavgat'tan esintiler sunmaktadır. Teşekkürler hocam.
Manavgat edebiyatında ise Refik hocamın farklı bir yeri vardır. Eserlerinin hepsi Manavgat temalı olan hocamın çalışmaları bazen Manavgat dili, bazen kültürü, bazen biyografik romanlar şeklinde olmuştur. Damlada Vuslat fantastik bir hikâyedir. Damlada Vuslat kitabı ile Refik hocam, Manavgat’ın her köşesine değinmiştir.
Yüzyıllarca önce İslam Kültürü ile tanışan toplumumuzda İslam efsaneleri her geçen gün artmıştır. Refik Hocam da bu efsanelerden yola çıkarak büyümüş olduğu büyülü Manavgat Şelalesi'nin güzelliklerini kaleme alarak gelecek kuşaklara aktarmıştır. Her şey bir rüya ile başlamış, bu rüya her geçen gün rüyayı göreni içine çekmeye başlamıştır. Ülkemizin her yanında binlerce mistik hikâye vardır. Damlada Vuslat da Manavgat’ın mistik hikâyelerindendir. Bir rüya çerçevesinde gelişen mistik olaylar tarih öncesi döneme kadar uzanıp yeniden 20 hatta 21 yüzyıl Manavgat’ına gelmektedir. Böyle olunca da Manavgat’ın taşı toprağı böceği çiçeği, varsılı yoksunu her türlü değerleri kâğıda dökülüp gelecek kuşaklara edebiyat dili ile aktarılmaktadır.
Gönül ister binlerce yıldır hiç durmadan akan ırmağımızın binlerce şiiri, romanı, hikâyesi olsun. Sadece ırmakta can verenleri yazsak ciltler dolusu hikâye çıkar. Bir de bunun yanında ırmaktaki aşkları, sevdaları, buluşmaları, varsıllıkları yazmaya kalksak (ki yazmalıyız) yine binlerce cilt ortaya çıkar. Refik hocam Damlada Vuslat ile Manavgat Irmağı'nı, şelalemizi yazmış, yeniden teşekkürler.

Damlada Vuslat ve Manavgat


Kentler tarihsel süreçlerini yaşarken, tarihin yanında her zaman kültürü, edebiyatı da birlikte yaşarlar. İlçemizde dört antik kent bulunmaktadır. Bu antik kentlerin hepsinin kültürel değerleri yazıtlarında gizlidir. Bizler bu gün çağdaş Manavgat’ı yaşatacaksak, mutlaka ama mutlaka Manavgat edebiyatını yaşatmalıyız. Edebiyatsız kentler yok olmaya mahkûmdurlar. Edebiyat, kentlerin tarihe kazınan bellekleridir. Bir romanda, hikâyede, hatta şiirde anlatılan bir kent bütün insanlığa mal olmuştur ve evrensel anlamda dünya yazın tarihine germiştir. İşte bu bağlamdan bakınca kent edebiyatlarının yeri ve değerleri daha iyi anlaşılacaktır. Damlada Vuslat romanı da bu bağlamda önem kazanmaktadır. Refik Hocam bölge adları ile, kentte yaşayanların isimleri ve özellikleri ile kitabında işlemiş. Bütün bu değerler tarihe düşülen notlardır.

  • “giderken, Seleukia ve Oymapınar Barajı’nı da gezdirsem mi acaba” Almanlara Oymapınar Barajı ve tarihi su kemerleri ile Seleukia’dan bahsettim. Görülmesi gereken yerler olduğunu söyledim. İçlerinden yaşlı olanı zamanlarının müsait olduğunu, gezip görüp fotoğraf çekmek istediklerini söylediler. Göl kenarındaki bir restaurantta da alabalık yemelerini tavsiye edip, Arif’e de gerekli tembihleri yaptıktan sonra yanlarımdan ayrıldım.
    Salur yolunda çam kokusu ve temiz hava alarak radyodan gelen cırıltılı müziği dinleyerek epeyce gittim. Sanırım daha köye sapılacak yola bir iki kilometre var. Yolun sol tarafında upuzun çamların altında muşambadan iki tane büyük çadır gördüm. Tahtacılar etrafta ağaç kesiyorlar, konaklama için de burayı seçmişler. Plastik su bidonları, çuvallar, çalılara serilmiş kurutulmaya çalışılan çamaşırlar ilk gözüme çarpanlar.”
    Damlada Vuslat sayfa 71-72-73

Damlada Vuslat, Manavgat edebiyat tarihine konulan önemli kilometre taşlarından birisidir. Bu yoldan yürüyecek genç yazarlara yol göstermek için her zaman orada kalacaktır. Bu mistik hikâyenin yanına, daha Manavgat Irmağı üzerine binlerce mistik, fantastik hikâyeler yazılacak. Bütün bunlar binlerce yıl sonra Manavgat edebiyatının dev eserleri olarak anılacaklardır.
Teşekkürler Hocam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hidayet Oktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.