Tarihten bugüne Filistin sorunu ve Siyonizm | 2

1. BÖLÜM | FİLİSTİN SORUNU VE SİYONİZM

1. BÖLÜM - 1.1. FİLİSTİNLİLER VE İSRAİLLİLER KİMDİR?

Kuran bize insanlığın, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’le (M.Ö. 5.600-4.650) başladığını ve Hz. Adem’in tüm insanlığın ilk atası olduğunu haber veriyor.

  • “Allah, sizi başlangıçta tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle ünsiyet edip gönül huzuru bulacağı eşini de aynı cins ve mâhiyetten var etti.” (A'râf/189)

Büyük tufanla insanlığın yok olduğunu ve sonrasında Hz. Nuh’la (M.Ö. 3.950-3.000) yaşam ve medeniyetin tekrar başladığını yine Kuran’dan öğreniyoruz. Böylelikle Hz. Nuh peygamber insanlığın ikinci büyük atası olmuştur.

  • “Fakat biz Nûh’u ve gemide bulunanları kurtardık. O gemiyi de, o hâdiseyi de arkadan gelecek bütün insanlar için bir ibret kıldık.” (Ankebût/15)

Yine Kuran’da Allah’ın dostu (Halilullah) şeklinde zikredilen ve ismi kavimlerin (milletlerin) babası anlamına gelen Hz. İbrahim (Abraham) (M.Ö. 2.200-2.000) de Hz. Nuh’un onuncu nesil torunu ve insanlığın üçüncü büyük atasıdır. O’nun zürriyetinden pek çok kavim (millet) zuhur etmiştir.

  • “Gerçek şu ki, Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti; Onlar birbirlerinden bir zürriyettir. Allah işitendir, bilendir.” (Al-i İmran/33-34)

Hz. İbrahim’in iki oğlundan Hacer’den olma büyük oğlu Hz. İsmail, Sare’den olma küçük oğlu Hz. İshak’tır. Hz. İbrahim ailesiyle Şekem ( Bugün Batı Şeria’da Nablus şehri)’de yaşarken İshak’ın doğumundan sonra, Hz. İbrahim Allah’ın emri üzerine, 14 yaşındaki İsmail ve annesi Hacer’i, o dönemde kimsenin yaşamadığı Mekke vadisine bırakıp Şekem’e geri döner. Burası esasen Hz. İbrahi’in oğlu İsmail’le yıkılmış olan Kabe’yi yeniden inşa edeceği yer yani Kabe’nin yanı başıdır. Hz. İsmail burada yerleşmiş, evlenmiş ve onun soyundan bugünkü Arap kavmi (milleti) yürümüştür. Bu cihetle, Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail (M.Ö. 2.100-1.900) İsmailoğulları’nın (Arapların, Filistinli Arapların da) atasıdır.

  • “Rasûlüm! Kitapta İsmâil’in kıssasını da an. Şüphesiz ki o sözüne sâdık bir insandı; bir rasûl, bir nebî idi. (Meryem/54)

Öte yandan Hz. İbrahim’in diğer oğlu Hz. İshak’ın iki oğlundan biri olan Hz. Yakup (M.Ö. 2.000-1.800) ilk defa İsrail (İsrael) olarak anılır ve İsrailoğulları (beni İsrail)’nın atasıdır.

  • “İşte bunlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerden olup, Âdem’in zürriyetinden, Nûh ile birlikte gemide taşıdıklarımızın neslinden, İbrâhim ve İsrâil’in zürriyetinden, kendilerine hidâyet yolunu gösterip seçkin kıldığımız kimselerdendir. Onlara Rahmân’ın âyetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı. (Meryem/58)

Tüm bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail Arapların (Filistinlilerin de) atası, Hz. İbrahim’in diğer oğlu Hz. İshak’ın oğlu Hz. Yakup da İsrailoğulları’nın atasıdır.
Hz. İsmail, Hz. Yakup’un amcası olduğundan, Hz. İsmail soyundan gelen Araplar ile Hz. Yakup soyundan gelen İsrailoğulları, akraba olup, amcaoğullarıdırlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nejmettin Özdemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.