Sipiros'u öldürmek ve Manavgat

Türk Edebiyatı'nda Manavgat - 15

Sipiros'u öldürmek ve Manavgat

Çağdaşlığın göstergelerinden birisi de belki en önemlisi ulusların yapmış olduğu kültür ihracatıdır. Bilmiyorum uluslararası bir değerlendirme var mı? Ama şunu biliyorum İngiltere’nin en büyük ihracatı William Shakespeare ile Sir Arthur Conan Doyle’nin Sherlock Holmes’idir. Bizler bugün kültür ihracatı yapamadığımız sürece çağdaş dünyanın yanına yaklaşamayız. Unutmayın kültür ihracatının bir sermayesi yoktur. Kültür ihracatı ile neredeyse sıfır maliyetle ülkeye döviz kazandırılmaktadır. Kültür ihracatının sermayesi ulusal sanatçılarımızdır.
Ülke içerisindeki sanat ürünleri yurt dışına çıkmadığı sürece ulusal değer olarak kalmaktadır. Ne zaman yurt dışına çıktı evrensel değerler arasına girmektedir. İlçemiz turizm açısından uluslararası bir üne sahipten kültür sanat alanında büyük bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluğu yerel sanatçıların çabası ile dolduramayız. Ulusal sanatçılarımız ilçemiz ile ilgili kültür sanat çalışmaları yapmakladır. İlçemiz yazarları ulusal bazda çok değerli eserler üretmektedir. Sipiros’u Öldürmek ilçemizden çıkıp komşu ülkelerle küçük bir seyahat yapmak anlamına gelmektedir.
Tıp fakültelerinden her şey çıkar ara sırada doktor çıkar sözü bize özgümü bilmiyorum ama gerçekten öyle. Hele birde askeri tıp fakültesinden çıkan doktorlar daha farklı meziyetlerle insanlarımıza hizmet etmektedirler. Sipiros’u Öldürmek, romanının yazan doktorumuzda hem doktorluğun hem de askerlik mesleğinin vermiş olduğu yeteneklerinin yanına birde yazarlığı eklemiş ki iyi yazmaya karar vermiş. Sipiros’u Öldürmek, kitabını okuyanlar Ülkemizin sekiz on kentinde seyahat etmiş gibi olurken ayrıca Rusya, Kırım, Karadeniz’in serin ve karanlık sularını aşıp yeniden ana yurda gelmektedir. Bunun aynında Ege kıyıları, Ege denizindeki Yunan adaları, bu bölgelerin mistik ve doğal güzellikleri ile toplumsal ilişkileri kaleme alınmış. Alanya Manavgat özellikle de antik Side çok güzel işlenmiş. Bununla da bitmiyor coğrafi gezi. Suriye Erbil, Güney Doğu Anadolu, bu coğrafyanın acılı yürekleri, insancıl bakışları ile bizlere uzun soluklu bir Güney Doğu Anadolu insan tahlili unmuş yazarımız.
Dünyanın en çok okunan kitapları arasında casusluk kitapları vardır. Casusluk ve cinayet kitaplarında yazarlar çok ince bir kurgulama yapmak zorundadırlar. Hiç beklemediğiniz anda okurları ters köşe yapabilirler. Bizim yazarımız tabip subayımız da okuru birçok yerde ters köşe yapmaktadır. Yazarın kalemi güçlüyse sizlerle özdeşleşir kendinizi kitabın içinde coğrafyada bulursunuz. Bu kitaplar gelecekte söz ettiği coğrafyaların tanıtımında çok büyük önem kazanırlar. Sipiros’u Öldürmek, çok geniş bir coğrafyada geçmektedir. Ama bizim için önemli olan kitaba Manavgat’ın, Antik Side’nin girmiş olmasıdır.

  • “Manavgat ile Side yan yana komşu iki belediye iken şimdi birleşmişlerdi ama dokuları birleşmemişti. Aralarından geçen çevre yolu 6 şeritliydi. İki farklı kültür daha kalın bir çizgiyle ayrılamazdı. Manavgat zengin bir Anadolu kasabasına andırırken, kenarındaki çevre yolunun hemen öte tarafında yollarda başka bir dünyanın çocukları yürüyordu. Batılı bir ülkenin Türk Mahallesi gibiydi. Avrupalı turistler, bisikleti ile alışverişe çıkanlar, köpeklerini gezdirenler, yanık tenli, Doğulu Türkler,,, kimine gere sadelikten uzak bohem bir yaşam, kimine göre lezzetli bir karışım. Yüksek sesli müziklerin dilendiği üstü açık tur jeeplerini kullanan, eğlenen insanlar sanki hayata bunun için gelmiş gibi etrafı seyretmekteydi. Lüks havuzlu sitelerin doldurduğu toprakları Avrupalıların sarı saçları boyuyordu.” (Sipiros’u Öldürmek sayfa 264)

Unutmayalım ki bugün biz kentimize anlattığımız her türlü kültür sanat ürünü gelecekte o kentin varsıllığı olacaktır. Belki günümüzde bu satırların ya da betimlemelerin bir anlamı yok ama yakın gelecekte o satırlar ya da dizeler o kentin sosyolojisine, ekonomicisine kocaman ışık tutan değerler olarak bizlere yol gösterecektir. Bu bağlamdan bakınca yerel yazarlarımızın her yazdığı kocaman bir kültürel adım alarak tarih sayfalarında yerini alacaktır.
Sipiros’u Öldürmek, ulusal bazda bir ajan romanıdır. Gelecekte filmleştirilip karşımıza çıkarsa hiç şaşırmayın. Türk ırkı askeri gücü ile tarih boyunca haklı bir övünce sahiptir. Yazar kitabında bu askeri gücün farklı yönlerine askerlik disiplini içinde bizlere aktarmaktadır. Kente kattığınız değerler için tefekkürler sevgili doktorum, komutanım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hidayet Oktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.