Siyasetin finansmanı ve siyasi yozlaşma ilişkisi

Siyasetten beklenti

Asli görevi toplumun sorunlarını çözmek olan siyaset, erdemli yapılmazsa sorunun kendisi haline gelir.

Sevk ve idare etme, karar verme, uygulama, denetleme süreçlerini içeren siyaset, kanun ve nizama olduğu kadar, ahlaki ve toplumsal değerlere de uygun icrayı gerektirir.

Siyasetçi bu icrayı, ahlaklı, dürüst, adil, şahsi menfaat peşinde koşmadan, şeffaf ve hesap verebilir şekilde gerçekleştirmek zorundadır. Bunun tersi siyasette yozlaşmayı getirir.

Kamu kaynaklarının adil kullanılmaması, adam kayırma, yolsuzluk, kendisi ve yandaşları için menfaat temini ve hesap vermezlik/veremezlik yozlaşmış siyaseti ve siyasetçiyi işaret eder.

Kamu kaynaklarının heba edilmesi ve hizmet üretilmemesinin ötesinde siyasette yozlaşmanın açtığı en büyük zarar, toplumda siyaset ve siyasetçiye olan güveni sarsması, siyaset ve siyasetçinin sorun çözeceğine dair inancı yok etmesidir.

Toplumun siyasetten asgari beklentisi; kamu hizmetleri denilen güvenlik ve alt yapı hizmetleri ile bireysel ve toplumsal özgürlük alanlarına müdahale edilmeyen huzurlu ve refah düzeyi yüksek bir hayatın kendisine sağlanmasıdır.

Peki, acaba siyasetçinin siyasetten beklentisi nedir?

“Halka hizmet, Hakk’a hizmettir” anlayışıyla, milletin hadimliğine talip olmak mı?

“En iyisini ben yaparım” anlayışıyla, makama ancak kendisini layık görmek mi?

“Başkasının değil, bizim olsun” anlayışıyla, mevkii kaptırmamak mı?

Yoksa başkaca anlayışlar, başkaca beklentiler mi kişileri siyasete sürükleyen?

Hiç kimseyi töhmet altında bırakma niyetinde değiliz. Ancak toplum olarak yönetme yetkimizi emanet edeceğimiz kişiler için bu soruları sormak ve cevaplarını aramak zorundayız.

Eskiler, “görev istenmez, tevdi edilir (verilir)” derlerdi. Yani bir görevi, bir makamı talep etmek, orası için tutkuyla, hırsla çabalamak abesle iştigal sayılırdı.

Bugün o makamlara seçilmek için ya da seçildikleri makamlarda süresiz kalabilmek için yırtınırcasına çaba harcayanların gerçekten siyasetten beklentisi nedir acaba?

Esasen siyaset, ateşten gömlektir.

Kamu kaynaklarının (beyt-ül malin) güvenle teslim ve emanet edildiği makamdır orası.

Kul hakkının, kıl kadar sapmayacağı yerdir orası, aksi halde helalliği olmayan yoldur orası.

Yükü ağır, vebali çok, hesabı çetin yerdir orası.

  • Devam Edecek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nejmettin Özdemir - Mesaj Gönder

# Bugün

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.