Arıyor Bu Yürek ve Manavgat

Türk Edebiyatı'nda Manavgat - 22

Arıyor Bu Yürek ve Manavgat

Şiir yüzyıllardır insanların en önemli iletişim araçlarından biri olmuştur. Bir dize ile âşıklar sevgilerini anlatmış, bir dörtlükle karşılık vermiş aşığına. Şiir okullarda zor derslerin yumuşatılmasında farklı bir sorumluluk üstlenmiş. Sanatçılar meramlarını şiir dili ile anlatmışlar. Şiir dilinin açamayacağı bir kapı yoktur. Yeter ki sizler bu dili iyi kullanın.
İlçemizin şair ruhlu eğitimcisi Nuri Uygur hocam yaşanmışlıklarını şiir dili ile dile getirmiş ve her konuda şiirler üretmiştir. Hal böyle olunca Nuri Hocamın şiirlerinin her dizesinde, uyağında Manavgat kokmaktadır. Gönül ister ki bu şiir kokulu dizeleri ilçemizin değişik köşelerindeki duvarlara, elektrik trafo binalarına, köprülerin ayaklarına yazsak da gelen geçen okusa. En azından yaşadıkları kentin değerlerini anlamış olurlar.
Sanatçılar yaşadıkları kentlere her zaman kendilerini borçlu hissederler. Bu sanatçılar bir de doğdukları yerde yaşıyorlarsa, bu borç boyunlarına asılıp kalıyor. Nasıl olur da bu borcu öderim, derdine düşmektedirler. Bunun için sürekli üretmektedirler. Ürettikleri eserlerinin her yerinde kentin kırıntıları yer almakta. Şiir, resim, roman, heykel, müzik ne tür sanat etkinliği ile uğraşıyorsa kentin değerleri o sanatçının eserlerine yapışıp kalmaktadır. Hal böyle olunca da o değerler sonsuza kadar kentin değerleri olarak kalacaktır.
Uygarlık, yazının bulunması ile başlamıştır. Yüzyıllar boyunca uygarlıkla birlikte sanat eserleri de yaşamaktadır. Bugün yerel sanatçılarımızın eserleri belki önemsiz gibi gelebilir ama gelecekte kent tarihi açısından çok önemlidir. Bu sanatçılar bir de eğitimci olursa daha da değerlenmektedir. Çünkü almış oldukları eğitimin bir parçasını mutlaka sanatlarına yansıtmaktadırlar. Bugün duvar yazısı olarak tarihe not düşülen şiirler, dörtlükler hatta dizeler gelecekte kentin yazılı belleği olarak insanlığa ışık tutacaktır.
Nuri Uygur Hocam, bu bağlamda ilçemizin her köşesi ile ilgili birçok şiir kaleme almıştır. Sadece ilçemizin değil, kültürümüzün önemli yapıtaşları ile ilgili de onlarca şiire hayat vermiştir. Bütün bu değerler yüzyıllar sonra Manavgat edebiyatı konusunda çok değerli veriler olarak hemşerilerimizin hizmetinde olacaktır. Manavgat sosyolojisinden, ekonomisine, siyasetinden, sanatına kadar her konu da birkaç şiiri ile kent kültürüne katkı yapan Nuri Hocama sonsuz teşekkürler.

  • DİLEKLER HAYAT BULSUN

Aynı denize koşan ırmaklar gibi
Çağlayıp aksak
Yataklarımız farklıymış
Kaynağımız farklı
Seninki sana
Benimki bana
Varsın olsun desek
Hiç aldırmasak
Buluşup büyük sularda
Okyanus olsak
Sen beni sarsan
Bende seni
Yaralarımızı sağaltsak
Baksak bir pencereden
Aydınlık ufuklara
Mutlu balıklar gibi
Çalkanıp dursak
Köpürüp coşsak
Mavi sularda
Güneşimizi görsek
Ve yarınlarımızı
Ne kadar da parlak
Boşa gitmez emekler
Hayat bulur dilekler
Sen ve ben biz olsak
Çıkarıversek hayalden
Ete kemiğe bürünsek
Fırtınaları savuştursak
Süt liman olur ülkemiz
Bulutsuz gökler altında
Mutlu mutlu yaşar gideriz. (1)
(1) Arıyor Bu Yürek Sayfa 55

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hidayet Oktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.