Manavgat Halk Mutfağı ve Manavgat

Türk Edebiyatı'nda Manavgat - 25

Manavgat Halk Mutfağı ve Manavgat

Türk ırkı Yörük kültüründen gelmektedir. Yüzlerce yıl önce atalarımız anayurdumuz olan Orta Asya’dan buralara kadar meşakkatli bir yolculuktan sonra gelmiştir. Orta Asya’dan günümüzün ana yurduna kadar gelen yolculuk öyle günümüzün bilindik yolculukları gibi olmamıştır. Onlarca yüzlerce yıl süren bir serüvenden sonra binli yıllarda Anadolu’ya gelen atalarımız 1200’lü yıllarda ise bu topraklara gelip yerleşmişiz. O günden bu güne kadar bu toraklarda yaşamaktayız. Üzerinde yaşadığımız toraktalar bizlerin ana yurdu olabilmesi için bizler bu toprakları gerçekten sahiplenmeliyiz. Canımızla kanımızla alın terimizle emeğimizle kültürümüzle dilimizle gelenek göreneklerimizle sahiplenmeliyiz. Bu bağlamdan bakınca bizler ilk günden Anadolu’yu sahiplenmişiz. O gün bu gündür bu topraklar Türk Kültürü hakim sürmektedir.

Kültürün en önemli objesi dildir. Dil olmazsa kültürün bir ayağı topaldır ve sürekliliği yoktur. Dilin gelecek kuşaklara aktarılması sözlü ve yazalı sanattır edebiyattır. Bu toprakları bizlere bahşeden atalarımızın kültürel değerlerini sanatçılarımız bizlere bazen şiirle bazen türkü ile bazen, destanla aktarmıştır.

21 yüzyılda kültürün aktarılması çok farklı dallara ayrılmıştır. Sanatın bile onlarca hatta yüzlerce farklı dalları gelişmiştir. Bütün bunların yanında halkın günlük yaşantısını kâğıda döküp gelecek kuşaklara aktarmak halk bilimin ve sosyolojinin bilimsel alanları olarak günümüzde bilim adlı olarak işlenmektedir.

Dünyadaki bütün canlıların iki olmazsa olmaz olgusu vardır. Yiyecekler ve üreyecekler. İşte bu bağlamda ilçemizin akademisyenlerinden olan Ali ŞİMŞEK hocam yüzyıllardır ilçemizde halkın günlük olarak yedeği yemek kültürünü işleyerek kitaplaştırmıştır. ‘ Manavgat Halk Mutfağı’ adı altında kitaplaştıran Ali Şimşek hocam bu çalışması ili Manavgat mutfağının gelecek kuşaklara unutulmaya yüz tutan yemeklerini, beslenme kültürünü hatta uzun yıllardır Türk mutfağında var olan onlarca araç gerecini günümüz halkının dikkatine sunmuştur.

Her kültürün bir beslenme alışkanlığı vardır. Bizler Yörük kültürü ile büyüdüğümüz için yüzyıllarca et ve et ürünleri ile beslenmişiz. Hal böyle olunca orta Asya’nın sitelerinden Anadolu’nun varsıl topraklarına gelince elbette beslenme kültürümüzde de değişiklikler olmuştur. Bütün bu değişimi yazarımız ‘Manavgat Halk Mutfağı’ çalışmasında kronolojik olarak işlemiş. Elbette unutulan ya da kitaba girmeyen birçok etmen olgu ya da yemek vardır. Bütün bunlar olacak ama ‘Manavgat halk Mutfağı’ kitabı büyük bir boşluğu doldurarak gelecek kuşaklara Türk Mutfağı hakkında çok doyurucu bilgiler vermektedir.

Yazar Ali ŞİMŞEK ‘Manavgat Halk Mutfağı’ çalışması ili ilçemizi kitabının her sayfasında kullanarak Manavgat kültürüne ve edebiyatına çok büyük bir değer katmıştır. İlçemizde eğitim veren Manavgat Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde eğitim gören öğrencilerin başucu kitaplarından birisi olacaktır. Hocam teşekkürler.

  • Gastronomi uzmanlarına göre dünyanın en zengin mutfakları Türk, Fransız ve Çin mutfaklarıdır. Türk mutfağı olarak dünyanın sayılı mutfakları arasında olmamıza rağmen ne yazık ki, aydınlarımızın bir bölümünün batılılaşmayı yanlış anlamaları ve turizm eğitimindeki eksiklikler sebebiyle tür mutfağının yiyecek ve içecekleri terk edilmeye başlanmış, yerine Fransız, İngiliz, İtalyan mutfaklarının yiyecek ve içecekleri alınmıştır. Büyük Atatürk batının sadece bilim ve tekniğinin alınmasını istemiş, Türk kültürünü terk edip Fransız kültürünü benimsemeyi asla düşünmemiştir. Bu gün Avrupa’nın büyük merkezlerinde Çin, İtalyan, Yunan lokantaları yayılmakta ve büyük şehirlerimizi yabancı yiyecekler ve içecekler adeta istila etmiş durumdadır. Turistlere geldikleri ülkenin yiyecek ve içeceklerini sunarak ağırlayabileceğimiz düşüncesi dolayısıyla turistik tesislerde Türk yiyecek ve içeceklerini bulamayan turistler çarşılardaki servis ve temizliği yeterli olmayan lokantalara gitmektedir. Bunun bizim için ne kadar acı verici bir durum olduğunun farkına varıp millet olarak bilinçleneceğimiz günü sabırsızlıkla beklemekteyim. (1)

Ali Hocam, halkımızın midesini doyururken insanımızın beyninin ne kadar aç olduğunun da altını çizmektedir. Değerli hocam çok yakın gelecekte büyük Türk mutfağı hak ettiği yeri mutlaka alacaktır. Bütün turistik tesislerde haftanın bir günü kuru fasulye pilav turşu günü yapılacak yanında da yumruklanmış soğan olacak. İşti o zaman kültür turizmini ihraç etmeye başlamışızdır. Teşekkürler.

(1)  Manavgat Halk Mutfağı / Sayfa 37

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hidayet Oktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nehir Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nehir Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nehir Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nehir Haber değil haberi geçen ajanstır.