Merkez Bankası'ndan yeni yol haritası

GÜNDEM 02.01.2023 - 14:20, Güncelleme: 02.01.2023 - 14:20 1715 kez okundu.
 

Merkez Bankası'ndan yeni yol haritası

2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi'ni yayımlayan Merkez Bankası'nın liralaşma hedefi yüzde 60 oldu. Yüzde 5 enflasyon hedefi korundu.
Geçen yılın aralık ayında toplam mevduattaki payı yüzde 38'e gerilerken, Kur Korumalı Mevduat uygulaması ile birlikte bugün itibarıyla payını yüzde 72'ye çıkaran TL, 2023'e de iddialı giriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gelecek yıl izlenecek politikalara dair bir yol haritası niteliği taşıyan 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi'ni yayımladı. Daha önce "Para ve Kur Politikası Metni" olarak yayımlanan raporun adı, bu yıl TCMB'nin ortaya koyduğu bütünleşik politika çerçevesini yansıtması amacıyla "Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi" olarak değiştirildi. 10 madde olarak açıklanan yol haritasında yüzde 5 enflasyon hedefi korundu. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayı artıran faaliyetlerin, enflasyon patikasıyla uyumlu bir şekilde, hedefli kredi politikaları ile destekleneceği vurgulandı. Raporda, Liralaşma Stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların, bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında Türk Lirası'nın ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği dile getirildi. Bu kapsamda, 2023'ün ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefinin yüzde 60 olarak belirlendiği aktarılarak, TL mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde adımlar atılmaya devam edeceği vurgulandı. Merkez Bankası'nın sahip olduğu araçlar Liralaşma Stratejisi içerisinde kararlılıkla kullanacak, finansal istikrar gözetilmeye devam edilecek. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı temel politika aracı olarak devam edecek. Hedefli kredi ve likidite yönetimi uygulamaları geliştirilerek kullanılmaya devam edecek. TCMB'nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, piyasa faizleriyle uyumlu seyretmesi sağlanarak parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyici politikalar sürdürülecek. TL likidite yönetiminde Açık Piyasa İşlemleri (APİ) kanalıyla yapılan fonlamanın payı kademeli bir şekilde artırılacak ve APİ, fonlamanın temel unsuru haline getirilecek.  Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek MB, döviz kurlarının seviyesine ilişkin olarak herhangi bir hedefi gözetmemekte olup kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amacıyla herhangi bir döviz alım ya da satım işlemi yapmayacak. İGFA
2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi'ni yayımlayan Merkez Bankası'nın liralaşma hedefi yüzde 60 oldu. Yüzde 5 enflasyon hedefi korundu.

Geçen yılın aralık ayında toplam mevduattaki payı yüzde 38'e gerilerken, Kur Korumalı Mevduat uygulaması ile birlikte bugün itibarıyla payını yüzde 72'ye çıkaran TL, 2023'e de iddialı giriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gelecek yıl izlenecek politikalara dair bir yol haritası niteliği taşıyan 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi'ni yayımladı. Daha önce "Para ve Kur Politikası Metni" olarak yayımlanan raporun adı, bu yıl TCMB'nin ortaya koyduğu bütünleşik politika çerçevesini yansıtması amacıyla "Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi" olarak değiştirildi.

10 madde olarak açıklanan yol haritasında yüzde 5 enflasyon hedefi korundu. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayı artıran faaliyetlerin, enflasyon patikasıyla uyumlu bir şekilde, hedefli kredi politikaları ile destekleneceği vurgulandı.

Raporda, Liralaşma Stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların, bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında Türk Lirası'nın ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği dile getirildi. Bu kapsamda, 2023'ün ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefinin yüzde 60 olarak belirlendiği aktarılarak, TL mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde adımlar atılmaya devam edeceği vurgulandı. Merkez Bankası'nın sahip olduğu araçlar Liralaşma Stratejisi içerisinde kararlılıkla kullanacak, finansal istikrar gözetilmeye devam edilecek.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı temel politika aracı olarak devam edecek. Hedefli kredi ve likidite yönetimi uygulamaları geliştirilerek kullanılmaya devam edecek. TCMB'nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, piyasa faizleriyle uyumlu seyretmesi sağlanarak parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyici politikalar sürdürülecek.

TL likidite yönetiminde Açık Piyasa İşlemleri (APİ) kanalıyla yapılan fonlamanın payı kademeli bir şekilde artırılacak ve APİ, fonlamanın temel unsuru haline getirilecek.  Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek MB, döviz kurlarının seviyesine ilişkin olarak herhangi bir hedefi gözetmemekte olup kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amacıyla herhangi bir döviz alım ya da satım işlemi yapmayacak.
İGFA

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nehir.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.