Yazı Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 18:20 Bu yazı 17922 kez okundu
 
Amatör futbola karantina
Dr. Osman Ergin
 
 

Bilindiği üzere; 2019 yılının sonu, 2020 nin henüz başında tüm dünyanın hissederek, ülkemizde de 10 Mart 2020 tarihinde bizzat sağlık bakanı tarafından açıklanan ilk vaka ile başladığı varsayılan Covid-19 Salgını; ekonomiden sağlığa her alanda olduğu gibi spor alanında da olumsuz etkilerini devam ettiriyor.  

Burada Pandeminin diğer alanlardaki etkilerini uzmanlarına bırakarak, sadece bu günkü konumuzu ilgilendiren; spor alanındaki olumsuzluklarına değinmek gerekir ise; profesyonel ligler dışında özellikle de amatör futbolu ve bu liglerin her kademesinde ter dökerek, geçimini futbola bağlayan camiayı da derinden etkilemeye devam ettiğini üzülerek belirtmek zorundayız.  
Bahsi edilen kategorinin; amatör liglerin en üst kademesinde bulunan Bal ligi olduğunu söylemeye herhalde gerek yok.        
Zira; her ne kadar adı amatör olsa da bu lig; “BAL GİBİ” teknik adamından, futbolcusuna antrenöründen malzemecisine kadar bir çok insanın geçimini temin ettiği ve hayatlarını idame ettirdiği profesyonel statüden farkı olmayan bir lig…  
Lakin; bu arada statü olarak; Bal ligi önemsenirken; Süper amatör ve 1. Amatör liglerinin göz ardı edildiği de asla düşünülmemelidir. Aksine amatör ligler; süper lige ve hatta Avrupa liglerine kadar uzanan meşakkatli yolda ilk tohumun atılarak yapılan ekimin başak verdiği futbolcu tarlalarıdır.  
Bu sebeple; yaşadığımız sıkıntılı günlerde her şeye rağmen varlıklarını devam ettirme kaygısında olan amatör spor kulüplerinin Türk Futbolunun vazgeçilmez unsurları ve yapıtaşları olmaları nedeni ile işin mali boyutunun yanında ülkenin sportif başarılarının da düşünülmesi gerektiği ilgili ve yetkililerce unutulmamalıdır.  
Nedenine gelince; Türk futbolunun gelişmesinde il içi ve deplasmanlı amatör maçlarda yeteneklerin göze gelmesi ve bunların da üst liglere taşınmasının önem arz ettiği futbolun doğasında olan bir gerçektir. İşte bu nedenle bile Genç yeteneklerin yıl kaybetmemesi ve bu yeteneklerinin körelmemesi adına, amatör liglere start verilmelidir.  
Bunun emsali Süper lig ve diğer profesyonel liglerde maçların yapılabiliyor olması değil midir? Sırf bu örnek bile Türkiye’de bölgesel amatör Ligi (BAL), Süper Amatör ve 1. Amatör lig maçlarının başlama tarihinin belirsizlikten kurtarılması yönünde; TFF, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun ortak görüşüne referans olarak alt liglerde de maçların oynanmasının önündeki engeli kaldırmaya yetecektir.  
Liglerin başlatılması ile birlikte; burada doğal olarak; sporcunun sağlığı konusu gündeme gelecektir. Her ne kadar şifresi tam olarak çözülmemiş olsa da; bilindiği kadarı ile Covid-19 ilk olarak; solunum sıkıntısı, yüksek ateş yanında ön plana çıkan en önemli belirti koku alma ve tat alma duygusunun kaybolması ile belirti vermektedir. Bu emarelerden hareket ile teknik heyetinden malzemecisine kadar maç kadrosunda bulunanlardan pandemik bulguların herhangi birini göstermeyenler stadyuma alınarak, HES kodu sorgulaması ile maçlara başlayabilir. Aksini düşünenler; öncelikle açık alan örneğinde halı sahalardaki futbol serbestisinin, kapalı alanda uçaklarda ve şehirlerarası otobüslerde seyahat izninin izahını vermekle mükelleftir. .   
Maçlar başlamalı derken; en önemli konu atlanmamalı, her sporcuya antrenman ve müsabaka öncesi, tedbir konusun da; ilk sorumluluğun sporcunun şahsına ait olup; kendisini ve çevresindekileri korumasının önem arz etmekte olduğu hatırlatılmalıdır.  
Bundan sonraki aşama ise; devletin sporcusunu koruma ve spora teşvik görevidir ki; bu da Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Sporun Gelişmesi başlıklı 59. Maddesinde yerini almaktadır.  
“ Devlet; her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır. Sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur.”  
Sporla ve sağlıkla kalın…  

 
Etiketler: Amatör, futbola, karantina,
Yorumlar
Haber Yazılımı