Yazı Detayı
05 Ekim 2021 - Salı 15:56 Bu yazı 382 kez okundu
 
Kişisel markalaşma süreci- Kişisel marka nedir?
Cansu GEZGİNÇ | Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı
cansuelzakariyer@gmail.com
 
 

Kişisel marka; Bireyin öne çıkan vasıflarıyla diğer insanlar üzerinde bıraktığı izlenimdir. Bir işin uzmanı olmak ve diğer insanları uzmanlığınızdan haberdar etmek kişisel marka sürecini oluşturur. Diğer insanları haberdar etme kısmı kişisel markayı oluşturan en önemli faktördür. Çünkü bunu nasıl yaptığınıza bağlı olarak markanız olgunlaşmaktadır. 

Yani, kendinizi anlatmak yerine, insanların sizden nasıl bahsetmesi gerektiğini yönetmekten bahsediyorum. İşte işin sırrı bu! 
Mükemmel fotoğraflar çekiyor olabilirsiniz. Peki bundan kimin haberi var? 
Bir gazetede ilan verseniz, 'Mükemmel fotoğraf çekerim' yazsanız bu iş olur mu? Hiç sanmıyorum. 
Peki ilana mükemmel bir fotoğraf koyar ve altına 'Eser Sahibi: İsim-Soyisim' yazsanız bu iş olur mu? Sanırım bu daha etkili olur. 
Sadece yaptığınız işle değil, işinizi sunum şeklinizle, tavırlarınızla ve tarzınızla bir bütünlük oluşturmanız gerekmektedir. Eğer bunu başarabilirseniz kişisel markanızı kolaylıkla inşa edebilirsiniz. 
Marka: İşletmelerin kendi ürünlerini veya hizmetlerini diğer işletmelerin ürün-hizmetlerinden ayırt etmek için kullandıkları özgün simgelerdir. 

KİŞİSEL MARKA OLMANIZI SAĞLAYACAK BAZI İPUÇLARI 
SOSYAL MEDYA:
Sosyal medya çıktı mertlik bozulmadı. Aksine, sosyal medya sayesinde bir çok kişisel marka gün ışığına çıktı. Vine fenomenleri, Twitter fenomenleri, Instagram fenomenleri ve diğerleri... Her biri fenomen olmak için diğerlerinden daha farklı, daha kaliteli paylaşımlar yaptı. Mesela twitter sayesinde 'analar ne söz yazarları doğurmuş' dedik. Bu konuda yetenekli olanlar ön plana çıktı ve bu yetenekleri ile marka olmayı başardı. Instagram sayesinde ne fotoğrafçılar tanıdık. Vine sayesinde Yeşilçam yeni oyuncular kazandı ve özellikle Türkiye’de mizah yeteneği üst düzey olan onlarca isim olduğunu öğrenmiş olduk. Yani sosyal medya sayesinde bir çok insan bireysel marka yaratmayı başardı. 

AĞIZDAN AĞZA REKLAM:
Yaptıklarınızla dedikodu konusu olabiliyorsanız, birileri sizin reklamınızı yapıyor demektir. Bunun en garanti yöntemi ise işinizi iyi yapmaktır. Mesela çok iyi bir ses sanatçısı söyleyin desem 'Zeki Müren' deme olasılığınız yüksektir. Ya da ben hiç sormadan bir Zeki Müren parçası önerip 'dinle de ses gör' diyebilirsiniz! Özellikle referans ile alışveriş yapan bir toplum olduğumuzu düşünürsek ağızdan ağza reklamın Türkiye’de çok daha kıymetli bir mecra olduğunu hemen görebiliriz. Çok iyi yemek yapıyorsanız muhakkak insanlar yemeklerinizden ve sizden bahsedecektir. Yaptığınız işte iyi olmanız kişisel markalaşma sürecinde önemli bir kaldıraçtır. 

ORJİNAL VEYA ÖZGÜN OLMAK: 
Marka tanımını hatırlarsak, işletmelerin kendi ürünlerini veya hizmetlerini diğer işletmelerin ürün-hizmetlerinden ayırt etmek için... Evet işte anahtar sözcük: 'ayırt etmek' 
Benzer işlerle ilgilenen, benzer işler icra eden, rakipleriniz veya meslektaşlarınız ile aranızda ne fark var? Bunu iyi analiz edip kendinizi iyi pazarlamanız gerekmektedir. Kişinin kendini iyi pazarlayabilmesi için özgün tarzı olması çok önemli bir avantajdır. 
Sevgiyle... Hep daha iyiye...

 
Etiketler: Kişisel, markalaşma, süreci-, Kişisel, marka, nedir?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı