Yazı Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 09:57 Bu yazı 38535 kez okundu
 
Koronavirüs salgın hastalık ve Ramazanın hatırlattıkları
Abdullah EROĞLU | Manavgat Müftüsü
abdullaheroglu.055@gmail.com
 
 

Allah’ın ömrümüzde bir kez daha biz Müslümanlara lütfettiği evveli rahmet ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş vesilesi Ramazan Ayı’nın son günlerine eriştik. Eşi benzeri olmayan bu maneviyat iklimi, salgın hastalık nedeniyle camilerde bir araya gelemesek te, bizlere birçok şeyi yeniden hatırlattı. Her ramazan ayında yaşadığımız gibi birçok güzellikleri yaşama imkânı bulduk. Bir daha ramazan ayına kavuşabilecek miyiz? bilmiyoruz. Bunun için bu ramazan ayını geçirdiğimiz son ramazan ayı olarak düşünüp son anlarını yaşadığımız rahmet iklimini iyi değerlendirelim.

Allah’a samimiyetle yapacağımız dua ve niyazlarımızla bayram sabahına günahlarımızdan arınarak kavuşabilme gayreti içerisinde olmalıyız. Bunu başarabilmek için Kur’an ve Sünnetin müsaade ettiği çerçevenin dışında yaptığımız hata, kusur ve günahlarımızı terk edip bir daha dönmemek üzere tövbe etmeliyiz. Allah’ın rahmeti çok geniştir, samimiyetle talep edildiğinde O’nun bağışlamayacağı hiçbir günah yoktur. Bağışlanmak için en güzel zaman, içerisinde bulunduğumuz andır.

Ramazan, gelişiyle birlikte, birçok güzellikleri beraberinde getirdi bizlere. Ramazanın gelişiyle birlikte ülkemizin genelinde olduğu gibi evlerimizde de bereketi bolluğu hissettik.

Salgın hastalık Koronavirüsün de etkisiyle farklı bir boyutta, yokluğun, açlığın, imkânsızlığın ne olduğunu hissedip, yardımlaşmanın paylaşmanın önemini anladık. Günde 5 vakit okunan ezanın çağrısını duyup Camilere gidememenin üzüntüsünü yaşadık, ancak evlerimizde ailemizle birlikte ibadet yapmanın lezzetini tattık.

Maddiyattan ziyade maneviyatın önemli olduğunu, sevinçte de kederde de dayanışmanın kıymetini bir kez daha hissettik. Dünya bizim olsa da gözle görünmeyen bir canlının karşısında ne kadar aciz kalabildiğimizi görüp, Yüce Allah’ın kudretini idrak ettik. Dünyanın ne kadar da küçük olduğunu gördük. Birlik ve beraberlik sayesinde Millet olarak yaralarımızı sarabildiğimizi, hep beraber hareket ettiğimizde biz bize yeteceğimizi gördük. Normal zamanlarda çok da önemsemediğimiz, akraba, arkadaş ve dostlarımıza sohbet için veya beraber bir çay içmek içinde olsa ne kadar da ihtiyaç duyduğumuzu öğrendik.

Seyahat veya sokağa çıkma yasağı nedeniyle yanlarına gidemediğimiz, hizmetini göremediğimiz, sadece telefonla iletişim kurabildiğimiz anne ve babalarımızın kıymetini anladık. Düğün ve cenazelerde, sevinçlerin ve kederlerin paylaşılmasının, dost ve akrabalarımızın yanı başımızda olmasının önemini anladık. Dost ve arkadaşlarımızla tokalaşmanın sarılıp kucaklaşmanın ne kadarda kıymetli olduğunu fark ettik.

Hep duyduğumuz ama idrak edemediğimiz, camilerin gerçek süsünün cemaat olduğunu, cami hizmetinin de ibadet coşkusunun da beraberce yapıldığında hissedildiğini iyice kavradık. Hastanelerin, doktorlarımızın, hemşire ve hasta bakıcıların kıymetini anladık. Camilerimizde görev yapan İmam –Hatiplerimizin, Müezzinlerimizin Vefa Sosyal Destek Gruplarında yaptıkları çalışmalarıyla, görevlerinin sadece cami içinde olmadığını Caminin değil mahallemizin Din Görevlisi olduklarını gördük.

Millet olarak genlerimize işlemiş yardımseverlik, başkalarını da gözetme özelliğimizin, ev komşuluğundan daha da öte başka Milletlere kadar uzandığını gördük. Peygamber Efendimizin salgın hastalıklarla mücadelede asırlar öncesinden söylediklerinin günümüzü ve yarınlarımızı aydınlattığını gördük.

Yüce dinimiz İslam’ın temizliğe verdiği önemi, ibadetlerimizin şartı abdestle en çok kullandığımız uzuvlarımızı yıkamanın değerini, suyla temizlenmenin önemini, Allah’ın haram kıldığı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanın, hikmetini, insana faydasını yeniden hissettik.

Salgın nedeniyle, özellikle Avrupa da, önyargıyla şartlanmış birçok insanın, İslâm Dinini ve İslâm’ın bize kazandırdığı güzel hasletleri görmelerine şahit olduk. Yaklaşık 500 yıllık ezan hasreti çeken coğrafyalarda ezan seslerinin yankılanmasına şahit olduk...

Yüce Allah’ın ‘‘ Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinize hayır vardır. Allah bilir siz bilmezsiniz’’ düsturu bu olsa gerek.

Allah bizlere, sahip olduklarımızın kıymetini bilmeyi, hayrın peşinde hayırlı insanlar olmayı lütfeylesin.

 
Etiketler: Koronavirüs, salgın, hastalık, ve, Ramazanın, hatırlattıkları,
Yorumlar
Haber Yazılımı